Americká „šepkajúca smrť“ bola spozorovaná na Ukrajine. Kyjev ju však do akcie nenasadil, zľakol sa počasia?
- Na sociálnych sieťach sa objavila fotografia zachytávajúca americký tank Abrams na Ukrajine
- Ich väčší počet však uvidíme až na jar, myslí si expert
- Na sociálnych sieťach sa objavila fotografia zachytávajúca americký tank Abrams na Ukrajine
- Ich väčší počet však uvidíme až na jar, myslí si expert
Na Ukrajine bol spozorovaný prvý americký tank Abrams. Ide o prvý dôkaz, že ho Ukrajinci využívajú pri boji s agresorom. Doteraz neexistovala žiadna fotografia, ktorá by zachytávala nasadenie amerických tankov. Pochádzať má z oblasti Charkova, pričom tank má na sebe lesnú kamufláž.
Abramsy pritom Spojené štáty dodali na Ukrajinu už koncom septembra, uvádza Defence Blog. Celkovo Washington sľúbil Kyjevu 31 týchto strojov.
Analytici si myslia, že nedostatok dôkazov o nasadení tankov do akcie súvisí s tým, že Ukrajina ich zatiaľ do priamych bojov vo väčších množstvách nenasadila.
Dôvodom môže byť nepriaznivé počasie známe ako Rasputica, ktoré na Ukrajine momentálne panuje. Rasputica mení cesty na bahnové polia, pásové vozidlá ako tanky zväčša prekážky prekonajú. Problémom sú kolesové zásobovacie vozidlá s muníciou a palivom, ktoré v bahne často zapadnú. Vozidlá tiež trápi silný vietor.
Navyše je frontová línia momentálne stabilizovaná, preto nie je potrebný väčší pohyb tankov.
Abrams somewhere in Ukraine pic.twitter.com/vePQlQlhru
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) November 26, 2023
Podľa bývalého plukovníka americkej armády Marka Canciana Ukrajinci nasadia Abramsy vo väčších počtoch skôr na jar alebo v lete, keď sa pokúsia o ďalšiu ofenzívu, uvádza Komputer Swiat.
Úlohu ale môžu zohrať aj pri obranne pred ruskými ofenzívami, ktoré zrejme hrozia v nasledujúcich mesiacoch. Rusko sa už teraz snaží prebrať iniciatívu na bojisku, čoho dôkazom sú boje v okolí Avdijivky.
Ukrajinci sú tiež mimoriadne opatrní pri bojoch a sú ochotní akceptovať len veľmi malé riziko, že obrnené západné vozidlá stratia. Ich prístup výrazne ovplyvnil pokus o prekonanie ruských obranných línií v Záporožskej oblasti na začiatku tohtoročnej ofenzívy. Vtedy Ukrajinci stratili niekoľko tankov Leopard a tiež bojové vozidlá Bradley. Odvtedy sa snažia vyhýbať operáciám, kde by mohlo prísť k strate vozidiel. Vojaci v Záporožskej oblasti sa často pohybovali pešo.
Západné tanky tak Ukrajinci používajú často aj ako delostreleckú podporu alebo ako ostreľovacie pušky, čo je prípad hlavne britského Challengra 2, ktorý sa vyznačuje vysokým účinným dostrelom.
Motor je veľmi tichý
Západné tanky vo veľkej miere technicky prevyšujú sovietske tanky. Výnimkou nie je ani tank M1A1 Abrams, ktorý prevyšuje T-72 v ochranne posádky a v optike. Tieto dva tanky si zmerali sily už v minulosti, pri druhej vojne v Perzskom zálive. Vtedy americké tanky bojovali voči irackým T-72.
Ukrajina mala pôvodne dostať ešte modernejšiu verziu tanku M1A2. Napokon dostane o niečo staršiu, pretože sa ustúpilo z tlaku, aby sa americký stroj objavil na bojisku čím skôr.
Verzia M1A1 je modernizovanou verziou prvého sériovo vyrábaného tanku Abrams, ktorá sa vyrábala v rokoch 1985 až 1992. Verzia disponuje množstvom vylepšení, akými sú systém ochrany proti zbraniam hromadného ničenia (rádiologickým, chemickým a biologickým) a nové hladké L delo /44 120 mm M256A1.
Stará verzia pritom disponovala ako hlavnou zbraňou delom 105 mm. Kaliber 120 mm pritom používajú aj tanky iných výrobcov z krajín NATO, akými sú nemecké tanky Leopardy. Vďaka svojmu tichému motoru sa prezývajú tiež ako „šepkajúca smrť“.
Oveľa bezpečnejšie ako sovietske tanky
Oproti ostatným tankom, ktoré darovali krajiny NATO Ukrajine, Abrams nemá automatický nabíjač. Posádka tanku sa tak skladá zo štyroch ľudí, nimi sú veliteľ, vodič, nabíjač a strelec. Abrams sa vyznačuje výborným opancierovaním, ktoré je ale utajené. Tanky pre Ukrajinu majú byť zbavené niektorých častí pancierovania, aby sa zmenšila hmotnosť vozidla, a tak aj jeho mobilita.
Oproti sovietskym tankom, na ktoré sa Ukrajina vo veľkej miere stále spolieha, má Abrams jednu veľkú výhodu. Tou je skladovanie munície. Zatiaľ čo u sovietskych tankov, akými sú T-72, posádka doslova sedí na munícií pod vežou, u Abramsa je munícia oddelená od priestoru pre posádku.
Tank je tiež vybavený špeciálnymi vyfukovacími panelmi. Tie po zásahu explodujú ako prvé a výbuch vyvedú von z tanku. Posádka má tak väčšiu šancu na prežitie.
Oproti tomu, o úložisku munície v sovietskych tankoch vie množstvo ukrajinských vojakov, ktorí zámerne mieria práve na toto miesto. Po jeho zasiahnutí, pretože posádka nie je oddelená od priestoru munície, zvyčajne nasleduje výbuch, ktorý zabije posádku a zároveň odtrhne vežu.
Zdroje: Defence Blog, Komputer Swiat