Americká „superzbraň“ HIMARS zlyhala kvôli lacnej ruskej technológii. A nie je jediná

  • HIMARS na Ukrajine stráca účinnosť, priznávajú americkí i ukrajinskí predstavitelia
  • Nie je to jediná zbraň, ktorá sa stala obeťou „elektronického boja“
Himars 6
Flickr/Commander, U.S. Naval For, Lance Cpl. Nicholas Guevara
  • HIMARS na Ukrajine stráca účinnosť, priznávajú americkí i ukrajinskí predstavitelia
  • Nie je to jediná zbraň, ktorá sa stala obeťou „elektronického boja“

Jedno z najväčších prekvapení na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu bola neschopnosť ruskej armády účinne používať elektronický boj. Experti očakávali masívne nasadenie týchto schopností, ktorými by Rusi úplne ochromili ukrajinských obrancov. Namiesto toho to vyzeralo skôr, že „hmlu“ vojny zažívajú kremeľské sily.

Teraz si ruské sily postupne obnovujú pošramotený imidž svetovej veľmoci v elektronickom boji, pričom sa im podarilo účinne vyradiť z prevádzky viacero prominentných zbraní a „múdrej munície“ zo Západu.

Ako sme už v minulosti informovali, problém má mať munícia navádzaná prostredníctvom GPS. Pre Rusov je veľmi ľahké signál GPS rušiť, a tak spraviť niektorú muníciu veľmi zraniteľnou, lebo sa prioritne spolieha na tento spôsob navigácie.

Kremeľské sily tak dokážu zneškodniť muníciu za desaťtisíce až státisíce eur pomocou zariadení v hodnote pár stoviek. Tieto zariadenia odosielajú falošné údaje o polohe do navigačných zariadení munície. Strely tak minú svoj cieľ niekedy o desiatky metrov.

Odstavili HIMARS

Elektronický boj odstavil aj jednu z najprominentnejších zbraní Ukrajiny – salvové raketomety HIMARS. Denník Washington Post na základe svojich zdrojov – ukrajinských i amerických predstaviteľov – tvrdí, že raketomet sa stal v postate „úplne neúčinný“.

„Táto neefektívnosť viedla k tomu, že sa čoraz viac používal veľmi drahý granát na zasiahnutie cieľov s nižšou prioritou,“ uviedol pre denník ukrajinský predstaviteľ.

Ukrajinci mali apelovať na Pentagón, aby namiesto riadených rakiet (GMLRS) poslal na Ukrajinu radšej kazetovú muníciu (MLRS). Ide o muníciu, ktorá nie je taká citlivá na rušenie, pretože nie je ani navádzaná pomocou GPS. Vďaka tomu, že je to kazetová munícia, čiže obsahuje množstvo submunície, dokáže zasiahnuť ciele v širokom priestore.

salvový raketomet Himars
zdroj: SITA/AP, Roman Koksarov

Ďalšou muníciou, ktorá je zrejme stále účinná a využívajú ju HIMARS-y, sú strely ATACMS. Ukrajinci v poslednej dobe zaznamenali viacero úspešných útokov pomocou tejto munície – zasiahnuť mali letisko na Kryme, kde zničili ruské stíhačky MiG-31, ďalej zasiahli výcvikové centrum Rusov.

Kyjevským silám sa malo podariť zasiahnuť aj dve lode Čiernomorského námorníctva, čo naznačuje, že od USA dostali ATACMS vo verzii M48 alebo M57.

HIMARS operoval aj s pozemnou bombou s malým priemerom (GLSDB), ktorá zrejme tiež čelila ruskému rušeniu, pretože šéf akvizícií Pentagónu Bill LaPlante naznačil, že Ukrajinci nemajú viac záujem o túto muníciu.

„Keď ľuďom v boji o život pošlete niečo, čo jednoducho nefunguje, skúsia to trikrát a odhodia to,“ povedal LaPlante.

Nedávny videozáznam od ukrajinskej 79. samostatnej tavrianskej leteckej útočnej brigády Mykolajiv naznačuje, že nastal prelom a muníciou nielen, že disponujú, ale aj funguje.

Video zachytáva útok na budovu, kde sa malo skrývať 20 ruských vojakov.

Hra mačky s myšou, tvrdí Lee

To, že munícia prestane fungovať vďaka rušeniu, neznamená, že to bude hneď jej koniec. Na každé opatrenie elektronického boja existuje protiopatrenie, nato následne protiprotiopatrenie a tak ďalej.

Vojenský expert Rob Lee to prirovnal k hre mačky s myšou, ale medzi protivníkmi, ktorí neustále prispôsobujú svoju techniku a inovujú.

Rusi ale majú v elektronickom boji značnú výhodu pred Ukrajincami, pričom tomuto odvetviu sa venujú desiatky rokov. Do výskumu pritom investovali množstvo času i peňazí, hlavne čo sa týka elektromagnetického rušenia.

Ukazuje to nielen prípad GLSBD, ale aj munície JDAM, ktorá sa na Ukrajine stala neúčinnou a po úpravách výrobcom (Boeing) bola znova zaradená do arzenálu. Celkovo bola miera úspešnosti po väčšinu roka 2023 viac ako 60 percent.

Väčšinou ale výrobcovia munície nereagujú tak promptne ako v prípade JDAM. Ukrajinci sa sťažujú na pomalosť a byrokraciu celého procesu. Napríklad stále je nepoužiteľná delostrelecká munícia Excalibur.

„Technológia Excalibur v existujúcich verziách stratila svoj potenciál,“ uviedli Ukrajinci v hodnoteniach munície, ktoré predložili Pentagónu. To, že táto prominentná munícia nefunguje, je známe už dlhšiu dobu.

Expert na bezpečnosť Daniel Patt, ktorý pôsobí v think tanku Hudson Institute, predložil výboru pre ozbrojené služby Snemovne reprezentantov alarmujúcu správu už v marci.

V správe sa uvádza, že účinnosť Excaliburu klesla zo 70 % na 6 %. Tento výrazný pokles nastal len za šesť týždňov od začiatku používania munície Ukrajincami. Patt tvrdí, že bojový cyklus novej zbrane na Ukrajine je tri mesiace, po ktorých je potrebné zbraň preprogramovať.

Rusi sú schopní vyvinúť protiopatrenie do dvoch týždňov od začiatku používania novej zbrane.

USA zaostáva za Ruskom, tvrdí expert na elektronický boj

Ukrajinci vyčítajú svojim partnerom, že „nemajú rovnaký pocit naliehavosti“ upraviť tieto zbrane. Nemyslia si to ale len naši východní susedia, ale aj samotní experti na elektronický boj, ktorí tvrdia, že USA zaostáva za Ruskom.

„Priepasť medzi tým, kde by mali byť Spojené štáty a kde sú, sa podľa môjho úsudku naďalej zväčšuje, nie všade, ale na príliš veľa miestach,“ povedal armádny generál vo výslužbe Mike Nagata, ktorý viedol špeciálne operácie na Blízkom východe.

Generál tvrdí, že táto „zaostalosť“ ohrozuje aj schopnosť USA viesť vojenské operácie voči schopným protivníkom, uvádza Defense One.

Dobrou správou pre Ukrajinu je, že niektoré zbrane sa ukázali ako ťažšie oriešky na rušenie. To je aj prípad leteckej bomby s malým priemerom GBU-39B. Jeho malá veľkosť sťažuje ruským systémom detekciu a zachytenie. Vďaka tomu je účinnosť munície 90 %.

Väčší úspech majú aj rakety Storm Shadows známe aj ako SCALP. Ich väčšia efektivita je zrejme spôsobená tým, že využívajú aj iné spôsoby navádzania.

Ukrajina tak má aj muníciu, ktorá je zatiaľ imúnna voči elektronickému boju Rusov.

Zdroje: Washington Post, Defense One, archív Startitup, congress.gov

Najnovšie videá

Trendové videá