Americká vedkyňa spôsobila medzinárodný škandál. Britom „vylepšila“ ich tradičný nápoj
- Údajne čítala viac ako 500 dokumentov o chémii čaju
- Nápad vyvolal podobný rozruch ako Bostonské pitie čaju
- Údajne čítala viac ako 500 dokumentov o chémii čaju
- Nápad vyvolal podobný rozruch ako Bostonské pitie čaju
Každá krajina má niečo, čo je pre ňu typické. Či už ide o vlastnosť, rastlinu, šport, alebo pokrm prípadne nápoj. Nie inak tomu je v prípade Veľkej Británie, ktorá je všeobecne charakteristická nielen chladným a daždivým počasím, ale aj tým, že jej obyvatelia často pijú čaj, čo zrejme tiež súvisí aj s nepríjemným počasím.
BBC uvádza, že čaj na Britských ostrovoch považovaný za nejakú formu kultúry, keďže Briti denne podľa odhadov vypijú neuveriteľných 100 miliónov šálok čaju. Aj preto Briti nemajú radi, keď do ich národného pokladu akýmkoľvek spôsobom zasahuje zahraničie a práve to sa v týchto dňoch „podarilo“ jednej americkej vedkyni, ktorá sa tým postarala o poriadne napätie medzi USA a Veľkou Britániou.
Vedkyňa vychádzala z obrovského množstva naštudovanej literatúry
Portál Euronews objasňuje, že profesorka Michelle Franclová, ktorá vyučuje na súkromnej univerzite pre kvakerov (náboženské hnutie, ktoré vzniklo v 17. storočí v Británii a kladie dôraz na vzťah k Bohu, rovnosť medzi ľuďmi a poctivú prácu) z Bryn Mawr College v Pensylvánii sa zaoberala výskumom ako pripraviť dokonalú šálku čaju, ktorý sa objavil na internete spolu s jej knihou „Steeped: The Chemistry of Tea“, ktorú publikovala Royal Society of Chemistry.
Údajne prečítala viac ako 500 článkov v rámci chemickej literatúry starej viac ako tisíc rokov o chémii čaju, študovala chemické tajomstvá dobrej šálky a vykonala svoje vlastné experimenty. Podľa britského The Guardian je záhadnou ingredienciou, ktorá prispeje k vzniku dokonalého čaju štipka soli a energické stláčanie čajového vrecúška. „V USA dostanete hrozné šálky čaju. Ľudia tu často používajú vlažnú vodu priamo z kohútika. Je to strašné,“ dodala samotná vedkyňa.
Vyvolala diplomatický incident, hoci to nechcela
Euronews poznamenáva, že Franclovej kniha, ako si asi vieš predstaviť, zdvihol na Britských ostrovoch nejedno obočie. Dalo by sa priam povedať, že spôsobila poriadny rozruch. O jej výskume masívne informovali britské médiá a niektoré komentáre čitateľov sú na nezaplatenie.
„Ako keby sme potrebovali pomoc od Američanov pri varení čaju. S kým si myslíte, že hovoríte, s Francúzmi?,“ napísal jeden nahnevaný čitateľ Daily Mail. „Pripadá mi to ako zločin. Chcem tým povedať, že som nikdy nič podobné nepočula. Nemôžete pridať soľ a ohriať mlieko. Neviem, čo si myslí,“ znela reakcia twittrového účtu Good Morning Britain, píše CBS News.
BBC dodáva, že výskum americkej vedkyne spôsobil v Spojenom kráľovstve značný rozruch a dokonca vyvolal diplomatickú intervenciu zo strany amerického veľvyslanectva. „Čaj je elixírom kamarátstva, posvätným putom, ktoré spája naše národy. Nemôžeme sa nečinne prizerať, pretože takýto poburujúci návrh ohrozuje samotný základ nášho špeciálneho vzťahu. Chceme ubezpečiť dobrých ľudí v Spojenom kráľovstve, že nemysliteľná predstava pridávania soli do britského národného nápoja nie je oficiálnou politikou Spojených štátov. A nikdy nebude. Spojme sa v našej silnej solidarite a ukážme svetu, že pokiaľ ide o čaj, stojíme ako jeden celok,“ znel post na sieti X, teda bývalom Twitteri.
Samotná Franclová však poznamenala, že jej úmyslom ani zďaleka nebolo vyvolať medzinárodné diplomatické faux-pas. „Určite som nechcela spôsobiť diplomatický incident. Moje e-maily sa dnes zbláznili. Nečakal som, že sa dnes ráno zobudím a uvidím množstvo ľudí, ktorí hovoria o soli v čaji,“ reagovala.
Nejde o prvý čajový incident
BBC pripomína, že to nie je prvý prípad, keyd nápoj vyvolal kontroverzné reakcie na oboch stranách Atlantiku. V roku 1773 demonštranti v Bostone v koloniálnom Massachusetts hodili do prístavu 300 debien plných čaju na protest proti britským daniam, kľúčový moment, ktorý vošiel do histórie ako Bostonské pitie čaju, a zároveň vyvolal americkú revolúciu.
Franclová taktiež objasnila, že dôvodom, prečo máme pridávať soľ je skutočnosť, že pôsobí ako blokátor receptora, ktorý spôsobuje, že čaj má horkú chuť, najmä keď je vyluhovaný. Pridaním štipky kuchynskej soli, nezistiteľného množstva, zamedzíme podľa americkej vedkyne horkosti nápoja. „Nie je to ako pridávať cukor. Myslím si, že ľudia sa boja, že budú môcť ochutnať soľ,“ dodala.
Zdroje: Euronews, BBC, CBS News, The Guardian