Americké trhy stratili trilióny dolárov. „Bola to len krv v uliciach,“ ozýva sa z Wall Street

  • Trumpove clá spôsobili lavínu
  • Biliónové straty na burzách, vzájomné odvetné opatrenia s Čínou a obavy z globálnej recesie zasiahli celý svet
Americký prezident Donald Trump vystupuje s príhovorom na pôde amerického Kongresu
Ilustračné foto TASR/AP
  • Trumpove clá spôsobili lavínu
  • Biliónové straty na burzách, vzájomné odvetné opatrenia s Čínou a obavy z globálnej recesie zasiahli celý svet

Len dva dni po tom, čo Donald Trump ohlásil takzvaný „Deň oslobodenia“, americké akciové trhy zaznamenali straty v hodnote 5,4 bilióna dolárov. S&P 500 sa prepadol o 9,1 %, čo je najväčší týždenný pokles od začiatku pandémie pred piatimi rokmi. Technologické giganty ako Apple a Amazon sa ocitli pod obrovským tlakom, čím Nasdaq skĺzol do „medvedieho trhu“, teda poklesu o viac ako 20 % od posledného maxima, informuj denník Financial Times.

Trumpov plán zaviesť „univerzálne clo vo výške 10 %“ a „recipročné clá“ na desiatky krajín spustil lavínu neistoty a obáv z globálnej recesie. Čína ako najväčší exportér sveta okamžite zareagovala – uvalila 34 % clo na všetok americký dovoz. „Ak clá nebudú do 9. apríla zrušené – čo neočakávam – môžeme očakávať recesiu v USA aj v EÚ,“ varoval Ajay Rajadhyaksha z Barclays pre Financial Times.

Tarify ako liečba, trh ako pacient

Aj keď sa trhy rútili nadol, prezident Trump bol plný optimizmu. „Myslím si, že to ide veľmi dobre,“ povedal novinárom. „Bola to operácia ako pri pacientovi. Nikdy sme nič také nevideli. Trhy sa rozletia. Akcie vyletia. Krajina vyletí.“

Podobne zmýšľal aj viceprezident JD Vance, ktorý povedal: „Úprimne som si myslel, že to môže byť ešte horšie. Ide o veľkú transformáciu.“ Problém však nie je len v ekonomickej bolesti. Analytici a investori bijú na poplach najmä pre chaotickú a nekonzistentnú komunikáciu z Bieleho domu. Kým Trump nazýva clá „vyjednávacou silou“, jeho poradcovia tvrdia, že „nejde o žiadne vyjednávanie“.

Straty, ktoré nie sú len číslami

Banky začali tlačiť na hedge fondy, aby doplnili hotovosť, keďže hodnoty portfólií sa prepadli. Firmy ako Klarna pozastavili plány na burzový vstup. Index volatility VIX, prezývaný aj „merač strachu“, vyskočil na úroveň 45,1 – najvyššie od roku 2020. Komoditné trhy sa takisto otriasali: ropa Brent klesla na 65,58 dolára za barel – najnižšiu úroveň za tri roky. Meď, ukazovateľ zdravia priemyslu, padla o 9 %.

Aj najväčšie americké banky upravujú prognózy. JPMorgan predpokladá pokles amerického HDP o 0,3 % v roku 2025. Citigroup znížil odhad rastu na 0,1 %. „Nikdy v dejinách modernej vyspelosti sme nevideli také prudké a rozsiahle zvýšenie ciel,“ tvrdí Citi. Fed šéf Jerome Powell upozornil, že clá spôsobia „vyššiu infláciu a pomalší rast“.

Chaos ako dôsledok improvizácie?

Kritici sa pýtajú: rozumie Trump skutočne následkom vlastnej politiky? Po týždni zmätku sa objavujú známky nejednotnosti aj medzi jeho najbližšími, píše spravodajstvo CNN. Minister obchodu hovorí o neústupčivosti, kým prezident naznačuje flexibilitu.

Wall Street obchodník Peter Tuchman to zhrnul bez okolkov: „Ten vzorec, čo použili… to sú jablká, pomaranče a pár kešu orechov vydelené desiatimi a vynásobené štyrmi. Nedáva to žiadny zmysel, a každý deň sa z trhu vyparujú bilióny dolárov.“

„Bola to len krv na uliciach,“ dodal.

Ak bol Trumpov cieľ rozbiť globálny obchodný poriadok, darí sa mu to. Otázne však ostáva, či sa mu podarí udržať dôveru investorov, keď zmeny nastávajú nie ako dôsledok stratégie, ale skôr improvizovaného „gut feeling“. A kým Trump trávi víkendy na golfovom turnaji s milionármi, bežní Američania sledujú, ako sa ich dôchodkové úspory vytrácajú.

Dlhodobé následky tejto politiky ešte len pocítime. No jedno je isté – ekonomické zemetrasenie spôsobené Trumpovým obchodným krížovým ťažením sa práve začalo.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Financial Times, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá