Americký admirál varuje pred nebezpečnou taktikou Číny: „Uvaria nás ako žaby.“
- Veliteľ v Indopacifiku John Aquilino varuje pred narastajúcou čínskou agresivitou v okolí Juhočínskeho mora
- Nevzťahuje sa im na Taiwan, problémy hlásia aj Filipíny
- Veliteľ v Indopacifiku John Aquilino varuje pred narastajúcou čínskou agresivitou v okolí Juhočínskeho mora
- Nevzťahuje sa im na Taiwan, problémy hlásia aj Filipíny
Admirál John Aquilino, ktorý šéfuje Indicko-pacifickému veleniu Spojených štátov amerických, varuje pred nebezpečným správaním Pekingu.
Aquilino v rozhovore pre Financial Times tvrdí, že Čína pomaly a postupne zvyšuje tlak na susedné krajiny a zároveň sa stupňuje aj čínska agresivita hlavne v okolí Juhočínskeho mora.
Podľa admirála, ktorý je absolventom prestížnej leteckej školy známej pod prezývkou Top Gun, používa Červený drak taktiku „varenia žaby“.
Taktika sa odvíja od správania žaby. Ak zviera dáme do hrnca s horúcou vodou, automaticky vyskočí. Ak žabu naopak dáme do studenej vody, a postupne vodu ohrievame, nedokáže spoznať nebezpečenstvo, až kým nie je neskoro.
Národy v okolí Juhočínskeho mora sú tak postupne vystavované zvyšujúcej sa čínskej hrozbe a nemusia si uvedomiť, keď Čína prekročí rozhodujúci bod.
Admirál tvrdí, že sám pozoruje nárast čínskej agresivity už tri roky, odkedy sa stal veliteľom v Indopacifiku.
„Je to čoraz agresívnejšie, sú stále odvážnejší a je to čoraz nebezpečnejšie,“ opísal námorník pre Financial Times.
Admirál zažíval napäté chvíle počas návštevy Pelosiovej
Aquilino pritom priznal, že aj počas jeho pôsobenia sa vyskytlo pár veľmi napätých situácií. Ako jednu z nich menoval návštevu vtedajšej šéfky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane.
Návšteva ostrovného štátu rozčúlila Peking a usvedčila ich v tom, že administratíva Joe Bidena chystá agresívnejšiu politiku smerom k Číne. Na čínskych sociálnych sieťach sa dokonca objavili výzvy k zostreleniu lietadla so šéfkou Snemovne.
„Zlá interpretácia Číňanov vo mne vyvolala obavy, že by mohli skutočne podniknúť kroky, ktoré by mohli byť škodlivé,“ opísal svoje obavy admirál. Čína napokon po Pelosiovej návšteve usporiadala veľké vojenské cvičenie v okolí Taiwanu, kde čínske sily odpálili aj balistické rakety, ktoré skončili v japonskej hospodárskej zóne.
Práve Taiwan považuje Peking za svoje územie, a zastávajú ideu jednej Číny, kde bude Taiwan zjednotený s pevninskou Čínou. Demokratickú vládu označuje Peking za separatistickú. Ostrovný štát ale fakticky nikdy nebol provinciou Číny.
Oba útvary vznikli po občianskej vojne v roku 1949, v dôsledku ktorej sa komunisti dostali k moci v pevninskej Číne a nacionalisti vedení generálom Čankajškom ušli na Taiwan. V súčasnosti sa Taiwan aj USA obávajú, že Čína sa v budúcnosti pokúsi o inváziu na ostrovný štát. Čína neustále vysiela desiatky bojových lietadiel k ostrovu.
Samotný admirál sa prednedávnom vyjadril, že Peking chce, aby boli jeho ozbrojené zložky pripravené na inváziu do roku 2027. Podľa expertov by ale neúspech Ruska na Ukrajine mohol odradiť Peking od spustenia invázie. Naopak, prehra Kyjeva by posilnila odhodlanie Činy na spustenie takéhoto ataku.
Čínska agresivita postihuje aj Filipíny
Taiwan ale nie je jediný štát, ktorý aktuálne čelí nátlaku a stupňujúcej sa agresivite. Ďalším sú Filipíny, ktoré sa s Čínou sporia o atol Second Thomas Shoal. Ten je súčasťou Spratlyho ostrovov, na ktoré si nárokuje Peking.
V roku 2012 Čína prevzala kontrolu nad touto oblasťou na úkor Filipín a odvtedy tam posiela svoje hliadkovacie lode, ktoré podľa Manily obťažujú filipínske plavidlá a bránia rybárom v prístupe k oblastiam s vyššou rybou populáciou.
Atol Scarborough Shoal sa nachádza približne 240 kilometrov západne od najväčšieho filipínskeho ostrova Luzon, čo je takmer 900 kilometrov od najbližšieho čínskeho pobrežia (ostrov Chaj-nan).
Dohovor OSN o morskom práve umožňuje krajinám uplatňovať svoju právomoc na prírodné zdroje do vzdialenosti 200 námorných míľ (370 kilometrov) od ich pobrežia.
Čína však tvrdí takmer úplnú kontrolu nad Juhočínskym morom a ignoruje rozhodnutie medzinárodného súdu, ktorý vyhlásil, že jej nároky nemajú žiadny právny základ.
Na spornom území sa pravidelne dostávajú do konfliktu čínske a filipínske plavidlá, pričom Manila pripomína, že Číňania voči jej plavidlám používajú vodné delá. To malo vyústiť do zranení filipínskych pobrežných strážcov, námorníkov či dokonca poškodenia lode.
„Je to nátlaková kampaň v akcii. Videl som, ako sa zväčšuje rozsah a škála, nespomaľuje sa,“ opísal vyčíňanie admirál Aquilino. „Je to len čoraz agresívnejšie.“
Admirál, ktorý sa chystá odísť na dôchodok, vyzýva krajiny, aby o agresivite Číny nemlčali.
Zdroje: Financial Times, TASR