Americký generál zostavil trojkrokový plán na porážku Putina. „Nastal čas konať bez rukavičiek“

  • Americký generál Mark Kimmitt si myslí, že Západ sa nechal zastrašiť Ruskom
  • Na porazenie Ruska treba „konať bez rukavičiek“, tvrdí
kimmitt
Americký generál Mark Kimmitt si myslí, že Západ sa nechal zastrašiť Ruskom TASR/AP, Mikhail Klimentyev. United States Department of Defense/Helene C. Stikkel
  • Americký generál Mark Kimmitt si myslí, že Západ sa nechal zastrašiť Ruskom
  • Na porazenie Ruska treba „konať bez rukavičiek“, tvrdí

Americký generál vo výslužbe Mark T. Kimmitt si myslí, že samotná vojenská pomoc pre Ukrajinu nebude stačiť na porážku ruskej armády.

Kimmitt, ktorý tiež zastával pozíciu námestníka štátneho tajomníka pre politicko-vojenské záležitosti počas administratívy Georgea Busha mladšieho, to uviedol v komentári pre bruselský portál Politico.

Americký generál v komentári predstavil svoj trojkrokový plán na porážku vojsk Vladimira Putina.

Ukrajincom treba umožniť využíva zbrane aj na ciele v Rusku

Prvým krokom je zvrátenie reštrikcií v rámci používania zbraní, ktoré Ukrajine daroval Západ. Všeobecne platí, že hlavne zbrane dlhého doletu Ukrajinci nesmú používať na ciele na území Ruska či prominentné ciele.

Tu treba podotknúť, že niektoré krajiny ako Veľká Británia na tejto reštrikcii netrvajú a Ukrajincom rozviazali ruky.

Iné na čele so Spojenými štátmi a Nemeckom tvrdia, že použitie munície s dlhým doletom na ciele v Rusku by eskalovalo situáciu. Eskalácie situácie sa obáva hlavne poradca prezidenta Joea Biden Jake Sullivan.

Existujú náznaky, že samotný Pentagón na týchto reštrikciách netrvá, čo potvrdzuje aj odpoveď ministra obrany Lloyda Austina. Šéf Pentagónu odpovedal, že použitie zbraní necháva na rozhodnutí Ukrajincov, pričom sa uškŕňal.

Najväčšou prekážkou je teda Sullivan, ktorého opatrnosť kritizujú viacerí experti aj bývalí vplyvní vojaci, ako napríklad generál vo výslužbe Ben Hodges.

Ak by Ukrajinci mohli použiť napríklad muníciu ATACMS na území Ruska, dokázali by spôsobiť veľké problémy ruským vzdušným silám, keby mierili práve na letiská, ktoré používa ruské letectvo. To využíva svoju letku na bombardovanie pomocou „hlúpych“ leteckých bômb, ktoré upravili na navádzané bomby pomocou korekčnej sady.

Ďalším cieľom by prirodzene mohli byť výcvikové centrá, kasárne či logistika. Ich narušenie by výrazne komplikovalo situáciu Rusov na Ukrajine.  

ATACMS
zdroj: U.S. Army/John Hamilton

Podľa expertov obavy Berlína, ktoré sa prejavujú odmietaní striel dlhého doletu Taurus, pramenia z toho, že Nemecko nedisponuje jadrovými zbraňami na rozdiel od USA, Veľkej Británie a Francúzska. Berlín sa preto obáva, že keby došlo na konflikt s Ruskou federáciu, Nemecko by bolo medzi prvými štátmi „na rane“.

„Autokrati vidia zdržanlivosť a opatrnosť ako známky slabosti, silu vidia v odhodlaní,“ tvrdí Kimmitt. Pripomína reakciu Izraela z minulého mesiaca. I tu Spojené štáty vyzývali na opatrnosť a tvrdili, že židovský štát nemá eskalovať situáciu odpoveďou na raketovo-dronové útoky z Teheránu. Izrael ale odpovedal takou formou, ktorá vyslala Teheránu signál, že neblafuje a nedá sa zastrašovať.

Zariskovať so skladovými zásobami 

Po druhé je podľa generála potrebné „zariskovať“ s vojenskými zásobami Spojených štátov a spojencov. Momentálne sa americká ani európska produkcia munície kombinovane nedokáže vyrovnať ruskej produkcii a zásobám.

Američania vyrobia mesačne 28 000 delostreleckých nábojov, Rusko vystrelí v priemere 10 000 nábojov denne.

„Zatiaľ čo dodatok umožňuje americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi ponoriť sa do existujúcich zásob zbraní a munície, obrovské množstvo pripraveného a smrteľného vybavenia zostáva zadržané pre ďalšie celosvetové nepredvídané udalosti, ďalej trénovanie a testovanie,“ uvádza Kimmitt.

Americký generál chápe, že každý vojenský líder sa nerád vzdáva svojich zásob, pretože chce byť vždy pripravený, no uvádza, že ak Ukrajina padne, budú to práve americkí vojaci, ktorí budú bližšie ku konfliktu.

Pád Ukrajiny by mohol nielen posilniť odhodlanie Ruska zaútočiť na ďalšie krajiny ako Moldavsko alebo dokonca krajiny NATO ako Litva, Lotyšsko či Estónsko. Posilniť by to mohlo aj odhodlanie iných svetových vodcov, aby rozpútali agresiu. Napríklad vodca Severnej Kórey Kim Čong-un by mohol napadnúť Južnú Kóreu, Čína by zas mohla spustiť inváziu na Taiwan.

„Celkovo možno povedať, že predstavitelia americkej armády poznamenávajú, že súčasné riziko pri podpore Ukrajiny je ,zvládnuteľné‘, ale je čas zariskovať trochu viac a ponoriť sa do týchto zásob, aby ste odvrátili potenciálnu porážku,“ uvádza americký generál.

„Vyhrať vojny je drahé, ale nie také drahé, ako ich prehrať,“ dodáva.

USA musia ísť príkladom

Po tretie americká administratíva musí ísť príkladom a inšpirovať ostatné národy, aby ostali pri podpore Ukrajiny.

„Demokracie sú netrpezlivé a iné svetové udalosti často menia pozornosť,“ uvádza Kimmitt. Už teraz sa pozornosť západných médií odklonila od Ukrajiny smerom k Blízkemu východu, kde prebieha konflikt medzi Izraelom a Hamasom.

Pozornosť odvracajú aj blížiace sa prezidentské americké voľby. Súboj o Biely dom sa odohrá v novembri, no mediálny cirkus sa spustil už teraz.

„Bidenova administratíva musí pri každej príležitosti pripomínať americkému ľudu cenu zlyhania na Ukrajine,“ tvrdí generál.

Kimmitt tvrdí, že Američania a spojenci by sa nemali zamerať len na svojich obyvateľov, ale aj na Rusov, ktorí čelia dlhodobej kremeľskej propagande.

„Máme rovnako silný súbor nástrojov – a je čas ich naplno využiť,“ vysvetlil. Pričom uviedol, že Západ by sa mal zamerať na disidentov a tiež využiť nesúhlas obyčajných Rusov s odvodmi do armády. „Je čas konať bez rukavičiek,“ uzavrel generál.

Zdroje: Politico, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá