Americký „zabijak tankov“ Bradley sa k ruským tankom ani nedostal. Ukrajinci ich stratili už tretinu
- Ukrajina prišla o 1/3 vozidiel Bradley, ktoré jej darovali USA
- Najvyššie straty sú z prvých dní protiofenzívy
- Ukrajinci museli zmeniť taktiku
- Ukrajina prišla o 1/3 vozidiel Bradley, ktoré jej darovali USA
- Najvyššie straty sú z prvých dní protiofenzívy
- Ukrajinci museli zmeniť taktiku
Ešte pred spustením ukrajinskej protiofenzívy sa vedelo, že prekonanie ruských opevnení bude mimoriadne zložité. Aké zložité to je, však ukazujú až ťažké straty vojenskej techniky, ktorú Kyjevu daroval Západ.
Ukrajinci stratili značné množstvo tankov, odmínovacích vozidiel, obrnených bojových vozidiel či vozidiel odolných voči mínam a improvizovaným výbušným zariadeniam známym pod skratkou MRAP.
Ani americké obrnené bojové vozidlá Bradley, prezývané „zabijak tankov“, nie sú výnimkou. Nezávislí analytici z portálu Oryx, ktorí dokumentujú straty oboch strán konfliktu na Ukrajine, uvádzajú, že Ukrajinci stratili už 35 Bradley. Vozidlá buď boli poškodené, zničené, alebo opustené.
Číslo 35 predstavuje približne tretinu počtu kusov Bradley, ktoré dodali Spojené štáty, uvádza Onet. Najväčšie straty boli zaznamenané na začiatku protiofenzívy, keď sa vozidlá pokúsili prekonať mínové polia. Nenarazili len na ruské míny, ale často aj na ruské delostrelectvo a letectvo. Ukrajinské straty pri prekonávaní zamínovaných polí a opevnení nie sú prekvapivé.
Washington daroval Ukrajine viac ako 100 týchto vozidiel, pričom väčšina z nich mala podľa New York Times skončiť v 47. mechanizovanej brigáde.
Nie každé vozidlo, ktoré Oryx ráta do strát je už naozaj odpísané. Poškodené a opustené vozidlá sa dajú opraviť prípadne odtiahnuť.
Bradley zachraňuje životy
Bradley slúži na prepravu pechoty, pričom jeho konštrukcia je považovaná za jednu z najlepších na svete. Pojať dokáže až desať vojakov, pričom jeho veľkou výhodou je fakt, že má pomerne hrubé pancierovane. Oproti sovietskym obrneným vozidlám majú ukrajinskí vojaci väčšiu šancu na prežitie.
To potvrdzujú aj dvaja vojaci z 47. mechanizovanej brigády, ktorí pre ABC News uviedli, že keby nebolo Bradleyho, tak by dnes už neboli na tomto svete.
„Boli sme zasiahnutí viackrát,“ povedal Andriy, ktorý opísal, že jeho Bradley zasiahli míny, následne delostrelectvo a drony.
„Vďaka tomu tu teraz stojím. Ak by sme použili nejaký sovietsky obrnený transportér, pravdepodobne by sme boli všetci mŕtvi po prvom zásahu. Je to perfektné vozidlo,“ dodal.
Okrem transportu vojakov slúži Bradley aj na palebnú podporu vďaka 25 mm automatickému delu, 7,62 mm guľometu a protitankovej strele TOW, ktorá dokáže zasiahnuť obrnené ciele vzdialené viac ako 3,7 kilometra. Práve pre protitankovú strelu sa zvykne prezývať aj „zabijak tankov“.
K ruským líniám sa ale Bradley často ani nedostane, pretože narazí na míny a následne na ruské delostrelectvo.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.