Amerika má v kyberpriestore nového rivala. Rusko ním nie je
Autorka analýzy prispieva pre platformu Infosecurity.sk.
Spojené štáty americké majú v kybernetickom priestore rivala. Je ním Čína, ktorá sa pokúša využiť svoje kybernetické kapacity na získanie dominantného postavenia v medzinárodných vzťahoch. To pre Washington znamená nemalé komplikácie.
USA čelia množstvu hrozieb a útokov zo strany iných štátov, ktoré sa pokúšajú zlepšiť svoje politické postavenie. Za posledné roky sa však zahraničnopolitické výzvy výrazne zmenili. Boj sa dnes odohráva aj v kyberpriestore.
Čína ako hlavná kybernetická hrozba pre USA
Peking posledných pár dekád naberá na sile, čo spôsobilo preorientovanie zahraničnej politiky USA, ktoré aktuálne vnímajú Čínu ako svojho nového hlavného rivala. Vzťahy medzi oboma štátmi sa všeobecne vyznačujú množstvom konfliktov a konfrontácií, keďže Peking sa už roky snaží získať vo svete dominantné postavenie.
Zápas o to, kto bude hegemónom v rámci medzinárodnej komunity, sa samozrejme preniesol aj do kybernetického priestoru, kde prebieha úsilie o získanie strategickej výhody. V priebehu posledných rokov Čína výrazne zvýšila svoje kybernetické kapacity.
Prispieva to k skutočnosti, že jej kybernetické operácie sú čím ďalej tým viac sofistikované. Práve to znamená zásadné ohrozenie kybernetickej bezpečnosti Spojených štátov amerických.
Napriek dramatickému zlepšeniu kybernetických kapacít Číny v priebehu uplynulých rokov, akékoľvek snahy doposiaľ nestačili na zničenie bezpečnostných systémov Washingtonu. Väčšina kybernetických útokov nemá zásadný dopad na chod štátu, ide skôr o dočasné narušenia kritickej infraštruktúry.
Kybernetická vojna v priebehu rokov
Hlavným problémom sú opakované pokusy Pekingu o cielenie na americké spoločnosti a odcudzenie ich patentov. Podľa Národnej bezpečnostnej agentúry Čína ukradne USA približne 300 miliárd dolárov ročne v súvislosti s útokmi zameranými na duševné vlastníctvo.
Jedným z prvých kybernetických útokov s významnejším negatívnym dopadom sa udial v roku 2010, kedy bol zameraný primárne na firmu Google, no zasiahnutých bolo najmenej 20 organizácií. Operácia zasiahla aj ľudskoprávnych aktivistov používajúcich službu Gmail, pričom dôkazy vedú priamo k Pekingu.
Hoci počet kybernetických operácií postupne narastal, čínske snahy neznamenali zásadnejšie ohrozenie kybernetického priestoru USA. Napriek tomu v roku 2013 začali prebiehať bilaterálne dialógy medzi týmito dvoma krajinami. Dôvodom bola snaha o predchádzanie možného eskalovania situácie v kyberpriestore. Dialógy však kvôli odporu zo strany Pekingu trvali len rok.
Neskôr, v roku 2015 úrad personálneho manažmentu USA oznámil útok na vládne počítačové systémy, čo malo za následok odcudzenie osobných údajov viac ako 21,5 milióna ľudí. Jednalo sa primárne o zdravotné a finančné údaje, ale aj odtlačky prstov.
Po tomto incidente sa Obamova administratíva dohodla s vtedajším čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na tom, že ani jedna strana nebude vedome podporovať a zúčastňovať sa na kybernetickej špionáži a krádežiach duševného vlastníctva.
Ďalšia kybernetická aktivita prebehla začiatkom minulého roka, keď americká vláda obvinila čínske ministerstvo obrany z útoku na servery Microsoftu. Operácie okrem iného viedli ku krádeži obchodných tajomstiev či iných cenných informácií naprieč firmami a organizáciami v USA.
Čínska kybernetická stratégia
Peking sa na rozdiel od Ruskej federácie nepokúša o zasahovanie do kritickej infraštruktúry či o znefunkčnenie digitálnych systémov Spojených štátov. Namiesto toho sa sústredí na súkromný sektor a kybernetickú špionáž.
Dôvodom je, že krádežou duševného vlastníctva môže Čína získať ekonomickú výhodu, keďže práve patenty dopomáhajú k rozvoju domácich firiem. Tie následne zo svojho zisku prispievajú k efektívnemu fungovaniu ekonomiky krajiny. Špionáž sa dá navyše považovať za nenásilné zasahovanie do vnútorných záležitostí štátu, ktoré je ťažko spozorovateľné.
Všetko nasvedčuje tomu, že Čína bude v najbližších rokoch pre USA predstavovať hlavnú kybernetickú hrozbu. Najmä ak berieme do úvahy vysokú sofistikovanosť kybernetických operácií, ktoré Peking podniká. Zásadný zlom v kybernetickom boji však môžu priniesť kvantové technológie, v ktorých je Čína aktuálne lídrom.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre