Amnesty International žiada zákaz technológií na rozpoznávanie tvárí. Vznikla nová petícia
- Amnesty International Slovakia žiada zákaz technológií, ktoré sú využívané na masové sledovanie obyvateľstva
- Petícia je adresovaná slovenskej vláde
- Amnesty International Slovakia žiada zákaz technológií, ktoré sú využívané na masové sledovanie obyvateľstva
- Petícia je adresovaná slovenskej vláde
Systémy na rozpoznávanie tvárí sú technológie, ktoré využívajú algoritmy a neurónové siete na analýzu a identifikáciu tvárí ľudí z digitálnych obrazov alebo videí. Hoci tieto technológie majú množstvo legitímnych a pozitívnych využití, vrátane autentifikácie, identifikácie páchateľov zločinov či vyhľadávania osôb, v mnohých prípadoch sú zneužívané.
V posledných rokoch sa zvýšili obavy z potenciálneho zneužitia systémov na rozpoznávanie tvárí vládami a inými orgánmi. Jedným z kontroverzných spôsobov, ako sú tieto technológie využívané, je napríklad potláčanie protestov. Úrady môžu využívať tieto systémy na monitorovanie a identifikáciu protestujúcich, čo môže viesť k zastrašovaniu, zatýkaniu alebo iným formám represie.
Ešte vážnejšou obavou je používanie systémov na rozpoznávanie tvárí na prenasledovanie menšinových komunít. V niektorých krajinách boli už tieto technológie použité na sledovanie, profilovanie a diskrimináciu etnických, náboženských alebo iných menšín. Toto zneužívanie vedie k vážnym porušeniam ľudských práv a obmedzeniu slobôd.
Koniec s masovým sledovaním obyvateľstva
Je dôležité, aby existovali silné regulácie a transparentnosť v používaní systémov na rozpoznávanie tvárí. Ako informuje portál Amnesty International Slovensko, tieto technológie porušujú právo na súkromie a ohrozujú právo na slobodu pokojného zhromažďovania a prejavu. Okrem iného ohrozujú tieto technológie právo na rovnosť a ochranu pred diskrimináciou.
Práve preto sa rozhodla ľudskoprávna mimovládna organizácia vytvoriť petíciu, v ktorej žiada slovenskú vládu o zákaz technológií na rozpoznávanie tvárí.
„Technologické spoločnosti bez vedomia a súhlasu dotknutých osôb získavajú milióny fotografií z profilov na sociálnych sieťach. Pri vývoji technológie rozpoznávania tvárí siahajú aj do iných databáz vrátane registrov vodičských preukazov. Masové sledovanie obyvateľstva je invazívne, represívne a rasistické,“ uvádza v petícii Amnesty Interantional Slovensko.
V liste premiérovi píše Amnesty Interantional Slovensko o riziku, ktoré tieto technológie predstavujú najmä pre černošské a menšinové komunity.
„Používanie systémov na rozpoznávanie tvárí preukázalo, že ľuďom z týchto komunít hrozí zatknutie na základe nesprávne priradenej totožnosti. V niektorých prípadoch bolo rozpoznávanie tvárí do veľkej miery nepresné. Aj v prípadoch, keď technológie na rozpoznávanie tvárí fungujú správne, polícia sa môže unáhliť a prenasledovať protestujúcich,“ píše sa v liste.
Petícia je však ešte „čerstvá“. Ako informovala redakciu Startitup Daniela Mužíková z Amnesty International Slovensko, na zbere podpisov usilovne pracujú.
„Aktuálne je petícia v slovenskej verzii ešte veľmi čerstvá, má len niekoľko stoviek podpisov, na zbere ďalších pracujeme a s výzvou oslovíme až novozvolenú vládu na jeseň,“ informovala Mužíková, pričom avizovala, že o ďalšom postupe budú informovať v októbri.
Aktívny boj proti zneužitiu systémov na rozpoznávanie tvárí
Niektoré krajiny na celom svete začali už dávnejšie aktívne bojovať proti zneužitiu systémov na rozpoznávanie tvárí a chrániť tak práva a slobody svojich občanov.
Jedným z príkladov je Európska únia, ktorá prijala v roku 2018 všeobecné nariadenie o ochrane údajov, známe ako GDPR (Všeobecné nariadenie o ochrane údajov).
Ako sa uvádza na oficiálnej webovej stránke Európskej únie, GDPR výrazne obmedzilo používanie systémov na rozpoznávanie tvárí v EÚ, predovšetkým v súkromných spoločnostiach a verejných organizáciách.
Toto nariadenie vyžaduje, aby organizácie získavali súhlas od jednotlivcov na spracúvanie ich biometrických údajov, čím sa chráni súkromie občanov.
V podobnom duchu postupuje aj niekoľko štátov v USA. Ako uvádza agentúra Reuters, napríklad Kalifornia prijala v roku 2019 zákon, ktorý zakazuje používanie systémov na rozpoznávanie tvárí v policajných vyšetrovaniach a sledovaní verejných zón bez súdneho povolenia. Tento krok pomáha zabezpečiť, aby takéto technológie neboli zneužité na neprimerané sledovanie občanov.
Ďalším dôležitým aspektom je transparentnosť a dohľad nad používaním týchto systémov. Kanada je jednou z krajín, ktorá sa snaží zaviesť pravidlá a dohľad nad používaním systémov na rozpoznávanie tvárí.
Kanadský Úrad na ochranu súkromia nedávno vydal smernice pre organizácie, ktoré používajú takéto technológie. Tieto smernice obsahujú pokyny pre zabezpečenie transparentnosti, bezpečnosti a ochrany súkromia pri používaní systémov na rozpoznávanie tvárí.
Zdroje: Amnesty International, Instagram/@amnesty_international_slovakia, European Commission , Reuters