Amnesty: Pomoc by sme mali poskytnúť aj ostatným ľuďom na úteku pred násilím a vojnou

  • Amnesty International upozorňuje, že každý človek, ktorý uteká pred konfliktom, má právo na ochranu
  • Vyzývajú, aby štátne orgány SR zabezpečili rovný prístup k pomoci
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok TASR/Jakub Kotian
  • Amnesty International upozorňuje, že každý človek, ktorý uteká pred konfliktom, má právo na ochranu
  • Vyzývajú, aby štátne orgány SR zabezpečili rovný prístup k pomoci

Rada Európskej únie aktivovala smernicu o dočasnej ochrane (TPD), ktorá ľuďom utekajúcim pred konfliktom na Ukrajine poskytuje okamžitú ochranu vo všetkých krajinách EÚ.

Právo na ochranu má každý

Medzinárodná mimovládna organizácia Amnesty International tento krok víta, no zároveň poukazuje na na vážne limity tohto opatrenia smerom k ľuďom na úteku bez ukrajinského štátneho občianstva.

Riaditeľka kancelárie Amnesty International pre vzťahy s EÚ Eve Geddie povedala, že „každý človek, ktorý uteká pred konfliktom, má právo na ochranu a pomoc pri presídlení a Amnesty International víta, že Ukrajinky a Ukrajinci majú rýchly prístup k tejto forme pomoci. Tým, že Rada EÚ obmedzila túto podporu predovšetkým na ľudí s ukrajinským štátnym občianstvom, však odhalila hranice európskej solidarity“.

Amnesty International uvádza, že včerajšie rozhodnutie znamená, že Ukrajinky a Ukrajinci hľadajúci bezpečie v EÚ rýchlo získajú povolenie na pobyt, adekvátne ubytovanie, prístup k zdravotnej starostlivosti a sociálnej pomoci, budú môcť pracovať a študovať.

Medzinárodná mimovládna organizácia vyzýva členské štáty EÚ, aby sa ku všetkým ľuďom na úteku správali rovnako a aby pomoc, ktorú EÚ poskytuje ukrajinským utečencom, poskytla aj ostatným ľuďom na úteku pred násilím a vojnou.

zdroj: TASR/ Jakub Kotian

Rovný prístup k pomoci

„Rozhodnutie Rady EÚ je pripomienkou, že Európa dlhodobo disponuje nástrojmi na ochranu a pomoc pre ľudí utekajúcich pred vojnou. Obvyklý prístup k ľuďom na úteku, ktorý by sa dal definovať ako ‚pevnosť Európa‘, je teda jasne politicky motivovanou voľbou. Rada koná takto rýchlo po prvýkrát, a tým ukazuje, že prístup EÚ k ľuďom v núdzi je plný dvojitých štandardov,“ hovorí riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Na Ukrajine žije približne pol milióna ľudí inej ako ukrajinskej národnosti. Amnesty International Slovensko preto apeluje na ministra vnútra Romana Mikulca, aby SR poskytovala dočasné útočisko všetkým ľuďom, ktorí utekajú z Ukrajiny, bez ohľadu na štátnu príslušnosť, vrátane ľudí inej ako ukrajinskej národnosti, v súlade so schváleným návrhom Európskej komisie na aktiváciu smernice o dočasnej ochrane,“ pokračuje.

„Smernica sa vzťahuje aj na osoby, ktoré požívali na Ukrajine status utečenca alebo žiadali o azyl alebo sa nemôžu vrátiť do krajiny pôvodu, a taktiež na osoby, ktoré mali na Ukrajine dlhodobý pobyt. Amnesty ministra zároveň vyzýva, aby štátne orgány SR zabezpečili rovný prístup k pomoci a podporným službám zo strany štátu a samospráv pre ľudí na úteku priamo v prihraničných oblastiach,“ dopĺňa Rado Sloboda.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroj: TS/Amnesty International

Najnovšie videá

Trendové videá