Analytici rázne a jasne: Zatvorené obchody v nedeľu sú nezmysel, pripravíme o prácu stovky ľudí
- Nedeľný zákaz predaja je pálčivou otázkou, ktorá sa však neteší veľkej obľube
- Národná rada SR bude o tomto opatrení opäť rokovať na najbližšej schôdzi
- Nedeľný zákaz predaja je pálčivou otázkou, ktorá sa však neteší veľkej obľube
- Národná rada SR bude o tomto opatrení opäť rokovať na najbližšej schôdzi
Ako sme už informovali v predošlých článkoch, otázka zatvorenia obchodov v nedeľu je stále pálčivou témou verejného diskurzu. Na najbližšom zasadnutí Národnej rady SR majú politici opäť rozhodovať o nedeľnom zatvorení obchodov, tento krok však nijako neprospeje ani zamestnancom, ani spotrebiteľom, ukazujú dáta.
Odborníci v stanovisku zhodnotili, aké scenáre môžu nastať
Nedeľný zákaz predaja pripraví o prácu stovky ľudí, navyše znepríjemní život ďalším desiatkam tisíc, ktorí si chcú ísť v nedeľu nakúpiť, pretože cez týždeň nestíhajú, či už kvôli práci alebo osobným dôvodom.
„Zatvorené obchody v nedeľu znamenajú, že veľké nákupy nábytku, oblečenia či elektroniky budeme riešiť buď cez týždeň po práci, alebo v „narvaných“ obchodoch v sobotu,“ upozorňuje v stanovisku riaditeľ Inštitútu moderného spotrebiteľa Filip Kužma.
Výsledky ankety hovoria jasne
Inflácia už dnes prekračuje 15 % a nedeľný zákaz predaja môže vyvolať ďalšie zdražovanie. Prieskum podľa organizácie Inštitút moderného spotrebiteľa ukázal, že 67 % z 1 050 opýtaných si myslí, že vláda nemá právo obchodom určovať, v ktorých dňoch by mali byť zatvorené. Politici sa oháňajú Rakúskom či Nemeckom, väčšina členských štátov EÚ v súčasnosti neobmedzuje nedeľný predaj.
Koniec koncov, názor si môžeš vypočuť aj priamo od ľudí v jednom z nákupných centier v tejto ankete.
Vplyv aj na ostatné sektory
Zatvorené obchody tiež môžu mať časom negatívny dopad na kiná, reštaurácie či kaviarne. Ak ako jediné zostanú v obchodných centrách otvorené, hrozí im, že sa obchodné centrá rozhodnú zvýšiť nájomné a tržby im v dôsledku tohto kroku klesnú o desiatky percent (takýto prípad nastal napríklad v Maďarsku). To znamená, že to buď vzdajú a zatvoria tiež, alebo zvýšia ceny a ľuďom neostane nič iné ako sedieť doma.
Rapídne to taktiež zasiahne do príjmov mnohých zamestnancov, ktorí bytostne záviseli od nedeľných príplatkov.
„V nedeľu si snažilo v obchodoch veľa ľudí privyrobiť, lebo okrem štandardnej mzdy dostávali príplatok 3,6 € na hodinu. Zákaz nedeľného predaja im spôsobí nemalý výpadok príjmov,“ vysvetľuje zároveň analytik INESS Radovan Ďurana.
„Nech už sú to študenti alebo ľudia bez pravidelnej práce, títo všetci prídu o pracovné príležitosti, ktoré boli vtom odvetví maloobchodu pomerne výrazné. Zasiahne to, samozrejme, aj všetkých spotrebiteľov, ktorí v soboty pracujú alebo sa starajú o rodičov, a preto majú čas nakupovať najmä v nedeľu,“ dopĺňa.
Neférový a nedomyslený krok
Analytik Ďurana dodáva: „Investovaný kapitál a priestory nie sú totiž v takomto prípade naplno využívané, ale ľudia musia tak či tak vynaložiť náklady na to, aby sa tomu opatreniu prispôsobili. Ekonomika je veľký a silný organizmus, ktorý takéto veci vydrží, ale zase do budúcna nás to pripravuje o časť bohatstva, ktoré by bolo vytvorené, ak by nedeľný predaj bol zachovaný.“
Ďalej upozorňuje na to, že maloobchod je len veľmi malá časť ekonomiky. Toto opatrenie je podľa neho „veľmi polarizujúce a nešťastné“, pretože množstvo ľudí bude naďalej v nedeľu pracovať, či už v zdravotníckom alebo gastronomickom sektore, v priemysle, čo je neférové voči ohrozeným zamestnancom.
Zdroje: Inštitút moderného spotrebiteľa, YouTube