Analytik Smatana: Obľúbená letná destinácia Slovákov práve zažíva svoju najhoršiu vlnu. Sem dnes rozhodne necestuj

  • Turistická destinácia populárna aj medzi mnohými Slovákmi momentálne čelí obrovským problémom
  • V miestnom zdravotníctve nastal kolaps a obete koronavírusu nestíhajú prevážať z nemocničných lôžok do vyťažených márníc
cestovateľský semafor covid koronavírus cestovanie
TASR/AP
  • Turistická destinácia populárna aj medzi mnohými Slovákmi momentálne čelí obrovským problémom
  • V miestnom zdravotníctve nastal kolaps a obete koronavírusu nestíhajú prevážať z nemocničných lôžok do vyťažených márníc

Analytik Martin Smatana, ktorý pôsobil ako šéf Inštitútu zdravotnej politiky, upozorňuje, že obľúbená letná destinácia Tunisko, v ktorej by práve mala byť najrušnejšia turistická sezóna, zažíva svoju doteraz najhoršiu vlnu pandémie COVID-19.

„Skolaboval im zdravotný systém. Dôvod je ten, že sa tam rapídne rozšírila delta mutácia vírusu. Nedávny lockdown či armáda v uliciach prišli neskoro a mnohí pacienti nemajú ani potrebný kyslík na lôžku,“ konštatuje.

Statistic: Number of new daily coronavirus (COVID-19) cases in Tunisia as of July 11, 2021 | Statista

Hovorkyňa tamojšieho ministerstva zdravotníctva Nissáf bin Aljáová priznala, že zdravotníctvo naozaj skolabovalo, pričom situáciu označila za „katastrofickú“, informoval portál France24 s odvolaním sa na agentúru AFP. Len za včerajší deň pribudlo v tejto krajine 6 592 nových prípadov nákazy a 144 úmrtí spojených s koronavírusom. Celkovo v Tunisku zaevidovali od začiatku pandémie už viac ako 497 000 nakazených a 16 388 úmrtí.

Chystáš sa na letnú dovolenku?

Podľa tuniského ministerstva zdravotníctva už nestačia na boj s koronavírusom ani poľné nemocnice vybudované v predchádzajúcich mesiacoch. Telá obetí covidu zdravotnícky personál nestíha prevážať z nemocničných lôžok do vyťažených márníc.

Museli pristúpiť k opatreniam

Úplný lockdown platí pre narastajúci počet prípadov nákazy od 20. júna v šiestich regiónoch Tuniska. Čiastočný lockdown zase zaviedli aj v hlavnom meste Tunis, kde sa snažia zamedziť najmä zhromažďovaniu ľudí na plážach.

V Tunisku, ktoré má takmer 12 miliónov obyvateľov, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) podali dokopy len niečo cez dva milióny dávok vakcín proti koronavírusu.

Ďalší dôkaz, že vakcíny fungujú?

Smatana pripomína, že podobný počet prípadov na miliónov obyvateľov ako Tunisko má aj Veľká Británia. „Na rozdiel od Tuniska, kde priemerne denne zomiera 10 ľudí na milión obyvateľov, zomiera v Británii denne len 0,37 osoby, čiže 27-krát menej. Áno, nedá sa porovnávať kvalita zdravotného systému NHS a Tuniska a nevieme vekovú štruktúru a rizikové faktory infikovaných, ale hlavný rozdiel je ten, že kým v Tunisku dosiahla zaočkovanosť oboma dávkami v krajine približne 5,2 %, v Británii to je až 50,2%.“

zdroj: TASR/AP/Jonathan Buckmaster

Spojené kráľovstvo v týchto dňoch zaznamenáva prudký nárast v počte nových prípadov nákazy koronavírusom, ktorý sa v súčasnosti šíri medzi mladšími vekovými skupinami. Vládne údaje za včerajší deň ukázali ďalších viac ako 31 300 laboratórne potvrdených prípadov infekcie.

Najnovší prudký nárast v prípadoch spôsobuje nákazlivejší variant koronavírusu delta a väčšinou sa ním infikujú mladší ľudia, z ktorých mnohí ešte len čakajú na prvú dávku vakcíny.

Británia je dôkazom, že očkovanie funguje

V Británii majú 19. júla zrušiť všetky zvyšné obmedzenia v sociálnych kontaktoch, preto sa očakáva, že prípady nákazy budú naďalej výrazne pribúdať. Britská vláda uviedla, že denné prípady zrejme toto leto dosiahnu hranicu 100 000, čo bude nové maximum.

Prichádza čoraz viac dôkazov, že nárast v počte ľudí vyžadujúcich hospitalizáciu a umierajúcich na COVID naberá tempo. Nie je však také rýchle, ako nárast v počte nakazených.

Martin Smatana
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Analytik Martin Smatana konštatuje, že rizikové skupiny, ako sú ľudia starší ako 50 rokov, sú preočkovaní na ostrovoch na viac ako 90 %. „Z príkladov naprieč celým svetom vidíme, že efektívna zbraň voči tejto mutácií vírusu je očkovanie. Je jedno, či sa pozeráme na Juhoafrickú republiku, Rusko či Tunisko. Je jedno, aké tam majú ročné obdobie, či ako kvalitný zdravotný systém. Kde sa mutácia rozšíri a nie je kritická časť populácie očkovaná, tak sa to okamžite prejavuje na skokovitom náraste počtu mŕtvych.“

Slovensko má síce oboma dávkami zaočkovaných 32 % populácie, ale štruktúra očkovaných nedáva podľa analytika veľa priestoru pre optimizmus. „To, čo nás v najbližších týždňoch čaká, je vskutku len v našich rukách. Neváhajte prosím, zaregistrujte seba alebo vašich blízkych na očkovanie,“ dodáva.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Facebook/Martin Smatana, coronavirus.data.gov.uk, France24.com, AFP, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá