Analytikom vyšla hrozivá predpoveď úmrtí takmer na 100%. Podľa nich vláda robí nezmyselné a chaotické kroky

  • Analytikom projektu Dáta bez pátosu vyšla hrozivá predpoveď úmrtí takmer na 100 %
  • Ich predikcia úmrtí za mesiac november sa líšila len o jedno úmrtie
  • Analytici z projektu sa preslávili aj kritikov vládnych opatrení a postupu s akým štát bojuje s koronavírusom
  • Teraz vyzývajú politikov, že je čas odovzdať boj s pandémiou odborníkom
pjimage
Dáta bez pátosu
  • Analytikom projektu Dáta bez pátosu vyšla hrozivá predpoveď úmrtí takmer na 100 %
  • Ich predikcia úmrtí za mesiac november sa líšila len o jedno úmrtie
  • Analytici z projektu sa preslávili aj kritikov vládnych opatrení a postupu s akým štát bojuje s koronavírusom
  • Teraz vyzývajú politikov, že je čas odovzdať boj s pandémiou odborníkom

Analytikom projektu Dáta bez pátosu vyšla hrozivá predpoveď úmrtí takmer na 100 %. Ich predikcia úmrtí za mesiac november sa líšila len o jedno úmrtie.  Analytici odhadovali, že za minulý mesiac ochoreniu podľahne 650 ľudí, v skutočnosti ich podľahlo o jedného menej – 649.

Za projektom Dáta bez pátosu stojí vyštudovaný programátor Ivan Bošňák s Viliamom Bendíkom a Jakubom Tillingerom, ktorí na základe matematických modelov zverejňujú analýzy dostupné širokej verejnosti. Ich analýzy sú ale podrobnejšie ako štátne a zahŕňajú aj dáta z regiónov. „V dobe pretlaku množstva dát a cielených dezinformácií vysvetľujeme zložité dáta na jednoduchých príkladoch z bežného života, dokonca so zdravou dávkou humoru,“ píšu o sebe na svojej webovej stránke.

Dátam rozumieme, tvrdia analytici

Medzi ich predikciami a predikciami štátnych analytikov sa nájdu značné rozdiely. Teraz na predikcii úmrtí ukázali, že ich dáta boli správne. „Mrzí nás, že musíme na predikovaní „úmrtí“ ukazovať, že fakt rozumieme číslam, dátam, koreláciam a kauzalitám. Úmrtia sú na konci v reťazci: identifikovaní pozitívni => hospitalizovaní => úmrtia. Samozrejme, že asi rozumieme aj hospitalizovaným. Najmenej rozumieme “pozitívnym”, ale vieme ich derivovať z dnes stabilného čísla “hospitalizovaných,” napísali analytici na sociálnej sieti, pričom narážali na konflikt s vládnymi analytikmi, ktorých neraz kritizujú. Do analytikov sa v minulosti obul aj minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý mal ich predikcie nazvať „strašnými.“

Podľa predpovede analytikov sa malo koronavírusom za november nakaziť 70 000 ľudí, v skutočnosti sa ich podľa údajov z webu ministerstva zdravotníctva nakazilo 47 237.  Aj na to ale analytici majú vysvetlenie. „Priemer pozitívnych k 30-11-2020 nie je 1 384. To len Slovensko vykazuje ku koncu novembra ako 7D priemer. My si píšeme +2000 a aj preto stúpa počet hospitalizovaných a neklesá,“ dodávajú.

Je čas odovzdať boj s pandémiu odborníkom, odkazujú 

Podľa analytikov naša vláda robí chyby pri riešení pandémie. Málo sa sústredí na zistené ohniská a izoláciu nakazených. Podľa Ivana Bošňáka nemá význam robiť plošné testovanie ak následne nepodnikneme potrebné kroky, uviedol to v rozhovore pre denník Plus jeden deň. „Testujeme ale netrasujeme, neizolujeme, a v porovnaní s podobne postihnutými krajinami robíme chaotické a nezmyselné kroky v nesprávnom čase na základe pocitov. Zatvárame regióny, kde máme dlhodobo výborné štatistiky a otvárame kostoly pre prevažne staršiu populáciu v oblastiach silne zamorených,“  povedal Bošňák pre denník.

zdroj: Dáta bez pátosu

Bošňák vraví, že si máme zobrať príklad z Nemecka, ktorého semafor funguje spoľahlivo, kým na Slovensku premiér nechce o semaforoch ani počuť.  

„Je čas odovzdať boj s pandémiou odborníkom. Inak sa do Troch Kráľov nič nezmení. Deti nepôjdu do školy, Považie pošle poslov do Trenčína a Trnavy a namiesto bethlehemského svetla roznesú koronu. Politici majú nekonečné množstvo zlých riešení,“ dodal analytik pre Plus jeden deň.

Zdroje: Plus jeden deň, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá