ANALÝZA: Prečo sú voľby v Nemecku dôležité. V hre je bezpečnosť a blahobyt Európy

  • Nedeľné voľby sa konajú predčasne po páde centristickej vládnej koalície
  • Hlavnými témami sú ekonomika a migrácia
Voľby v Nemecku – plagáty
TASR/ AP Photo/Markus Schreiber
  • Nedeľné voľby sa konajú predčasne po páde centristickej vládnej koalície
  • Hlavnými témami sú ekonomika a migrácia

O minuloročných voľbách v USA sa pomerne často hovorilo, že môžu zmeniť svetové usporiadanie. Európu tento víkend čakajú ďalšie veľké voľby, ktoré môžu zamiešať s jej budúcnosťou. Nemci si budú túto nedeľu voliť v predčasných voľbách (je to iba štvrtýkrát v histórii) nového kancelára. Prečo je to pre Európu dôležité?

Európa potrebuje návrat sebavedomého Nemecka

Nemecko je v strede Európy, v strede jej obchodných sietí a v centre európskej politiky. Čiastočne je to spôsobené samotnou veľkosťou Nemecka, ale aj preto, že je už desaťročia ekonomicky úspešné a politicky stabilné. Len pre zaujímavosť – s počtom 84,5 milióna je v skutočnosti toľko Nemcov, koľko je ľudí v 17 najmenších členoch EÚ. Nadchádzajúce federálne voľby 23. februára by mohli narušiť nemeckú spoľahlivosť. Prieskumy naznačujú, že pravica, konkrétne krajná pravica, má v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami oveľa viac podporovateľov. 

V neposlednom rade sa Nemecko môže opäť chytiť domininej roly v rámci bezpečnostnej politiky v Európe a postoja EÚ k Ukrajine. Olaf Scholtz sa tejto roly nevedel počas svojho pôsobenia na stoličke nemeckého kancelára zmocniť, a tak sme videli najmä snahy francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona, ktorý sa snažil (otázne je, či úspešne) zaujať vedúcu pozíciu. Spoločné fungovanie lídrov EÚ vôbec nepripomínalo časy „die Große Zwei“ alebo „Veľkej dvojky“, keď kancelárka Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy svojimi ráznymi postojmi ovplyvňovali politiku EÚ. 

Spoločná obrana a budúcnosť Ukrajiny

Európu čaká veľká otázka spoločnej obrany, najmä po varovaniach Donalda Trumpa, že USA už nebudú garantovať bezpečnosť Európy. Nemecko tak bude musieť rozhodnúť, akým smerom sa vydá jeho nová vláda.

Nedávno otázka vyslania vojakov na Ukrajinu dokázala rozkmotriť krajiny Starého kontinentu. Scholtz bol zásadne proti, nový kancelár by mohol priniesť zmenu kurzu. V čase, keď Donald Trump mení usporiadanie medzinárodných vzťahov a odkláňa sa od Európy, Európa potrebuje, aby sa jej najväčšia ekonomika stala lídrom. 

Súčasný kancelár Olaf Scholz (SPD) bol často kritizovaný za váhavosť pri dodávkach zbraní Ukrajine. Nemecko síce poskytlo finančnú pomoc a vojenskú techniku (napr. tanky Leopard), ale bolo pomalé pri rozhodovaní o dodávkach pokročilejších systémov. Nový kancelár by mohol zmeniť doterajší prístup – buď urýchliť dodávky zbraní, alebo ich obmedziť – v závislosti od novej vládnej koalície.

Kľúčové témy volieb: Upadajúca ekonomika, migrácia a AfD

Pozrime sa bližšie na dnešné dni v Nemecku. Ako vyzerá súčasný stav veľkého motora európskeho podnikania, akým je Nemecko od začiatku 50. rokov 20. storočia? Nemecku spoločnosť frustruje ekonomika a migrácia.

Tieto voľby sa konajú na pozadí série smrtiacich útokov, ktoré zvýšili tlak na hlavné strany, aby reformovali imigračné a azylové pravidlá.

Nemci sa už pomaly spamätávali zo štyroch smrteľných útokov v Mannheime, Solingene, Magdeburgu a Afschaffenburgu, keď sa matka a jej dvojročná dcéra 10 dní pred voľbami stali obeťou 24-ročného Afganca, ktorý do nich vrazil autom.

Afganec bol neúspešný žiadateľ o azyl. Tieto útoky posilnili podporu krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD). Hoci žiadna iná strana nie je pripravená pustiť AfD do vlády, ak sa umiestnia na druhom mieste a získajú 20 % hlasov, mohli by zdvojnásobiť svoj počet kresiel v Bundestagu. Píše spravodajská stanica BBC.  Nemecko je najväčším čistým prispievateľom do rozpočtu EÚ a základným pilierom menového systému euro. AfD by chcela, aby Nemecko úplne opustilo euro a znížilo svoje platby do EÚ.

Hospodársky pokles

Spolu so Spojenými štátmi a Čínou patrí EÚ medzi tri najväčšie ekonomiky sveta. A ostatné členské štáty EÚ sú najdôležitejšími obchodnými partnermi Nemecka: Francúzsko, Poľsko, Holandsko, Taliansko a Rakúsko patria medzi hlavných dovozcov nemeckého tovaru. Nesmieme zabúdať ani na Slovensko – Nemecko je jeho najväčším obchodným partnerom. Podľa Kiel Institute for the World Economy v roku 2023  „Nemecko vyviezlo do týchto piatich krajín EÚ takmer dvakrát toľko tovaru ako do USA a Číny dohromady.“ Inými slovami, zdravie nemeckej ekonomiky ovplyvňuje zdravie EÚ, najmä eurozóny.

Ekonomické výzvy pre novú vládu

V januári nemecký minister hospodárstva Robert Habeck priznal, že „súčasné krízy tvrdo zasiahli náš priemysel a hospodárstvo.“  Oznámil, že po dvoch rokoch recesie krajinu čaká ekonomická stagnácia.

Nemecko sa stalo pre investorov menej atraktívnym a čelí hospodárskemu poklesu. Súčasná koaličná vláda sa vo svojej dohode zaviazala k princípu „sociálno-ekologického trhového hospodárstva.

To podľa Hospodárskej Rady CDU(Wirtschaftsrat der CDU) ukázalo, „že ide o intervencionistickú, na štát spoliehajúcu sa katastrofu, ktorá vytvorila stále sa zrýchľujúcu špirálu dotácií, pričom neprospieva klíme a zároveň vážne poškodzuje ekonomickú stabilitu krajiny.“

Hoci Hospodárska rada v názve nesie CDU, je samostatná organizácia, ktorá nie je viazaná na CDU ani na Úniu. Hospodárska rada sa vníma ako hlas sociálneho trhového hospodárstva v Nemecku a Európe, združenie zastupujúce záujmy približne 12 000 členov a členských firiem.

Hospodárskej rada vo svojej odpovedi pre Startitup zdôraznila, že na to, aby Nemecko zabránilo poklesu, by sa malo zamerať na znižovanie daní a odbúravanie byrokracie. „Hospodársky rast namiesto zvyšovania daní – rastúca ekonomika prináša dlhodobo vyššie príjmy. Nie je nevyhnutné, aby došlo k rozpočtovému deficitu. Skôr vidíme príležitosť na udržateľný rast, pričom sa spoliehame na trhové stimuly namiesto štátnych zásahov. Do toho patrí aj reforma sociálnych dávok (Bürgergeld), kde existuje značný potenciál úspor.“

Bude Nemecko konkurencieschopné?

Dlhodobá konkurencieschopnosť Nemecka bola založená na nízkych nákladoch na energie a exporte. S rastúcimi cenami energií a vyššími clami, ktoré uvalil Turmp, to bude pre Nemecko zložitejšie. Nová kancelárka alebo kancelár bude musieť prevziať vedúcu úlohu pri stanovovaní reakcie Európy na americké clá. Budú to musieť urobiť na pozadí euroskepticizmu doma, vediac, že ​​clá najviac poškodzujú Nemecko.

Exportná sila Nemecka bola založená aj na inováciách, kvalite a globálnych sieťach. Aby si krajina dlhodobo udržala konkurencieschopnosť a svoju rolu ako exportná veľmoc, je podľa Hospodárskej rady potrebná komplexná hospodárska stratégia. „Dejiny Spolkovej republiky už viackrát ukázali, že odvážne vlády dokázali sanovať verejné financie a vytvoriť podmienky na nový ekonomický vzostup. Nemecko je schopné reforiem – a aj dnes potrebuje zásadné trhové uvoľnenie,“ dodáva Hospodárska rada s tým, že doteraz sa zdalo, že Nemecko sa pri uplatňovaní pravidiel EÚ snaží byť ešte prísnejšie než Brusel. 

Clá, ktorými Donald Trump pohrozil európskym produktom, podľa Hospodárskej rady pre Nemecko predstavujú výzvu, no zároveň poskytujú príležitosť na odolnejšiu a perspektívnejšiu exportnú stratégiu Nemecka. Európa môže využiť svoju ekonomickú silu na rozhodné presadzovanie voľného obchodu a aktívne odstraňovanie obchodných bariér. 

Veľkou otázkou je, či bude budúci nemecký kancelár schopný čeliť výzvam, ktorým krajina čelí.

Koaličné možnosti a neistota

Favoritom volieb je Friedrich Merz, líder opozičnej konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU). Podľa prieskumov by CDU spolu so svojou sesterskou stranou v Bavorsku Kresťansko-sociálnou úniou (CSU) mohla získať približne 30 % hlasov. To však nestačí na zostavenie vlády. Merz bude potrebovať jedného alebo viacerých koaličných partnerov.

Voľby v Nemecku – plagáty
zdroj: TASR/ AP Photo/Markus Schreiber

Kľúčovou otázkou pre Nemecko, jeho susedov a obchodných partnerov je, aká koaličná dohoda sa dá urobiť po voľbách. Nemecký volebný systém je úzko proporčný, takže je veľmi nepravdepodobné, že by nejaká strana dokázala vládnuť sama.

Merz už vylúčil koalíciu s krajne pravicovou Alternatívou pre Nemecko. Potreboval to zdôrazniť po tom, čo sa 29. januára spoliehal na podporu AfD pri schvaľovaní nezáväzného parlamentného návrhu na obmedzenie migrácie.

Tretia najsilnejšia strana sú vládnuci sociálni demokrati s 15 percentami a na štvrtom mieste sú Zelení s 13 percentami. Informuje Teraz.sk.

Ako sa voľby blížia, Merz čelí možnosti vytvorenia veľkej koalície s SPD. To by potešilo Scholzových ľavicových podporovateľov, ktorí chcú, aby Nemecko viac investovalo do sociálneho štátu a odložilo deindustrializáciu. Takáto koalícia by mohla ohroziť Merzove ambície modernizovať nemeckú ekonomiku, pretože by si vyžadovala príliš veľa kompromisov.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: BBC, Buisness standard, Teraz.sk, Kiel institute for the world economy

Najnovšie videá

Trendové videá