Ani HIMARS, ani Leopard 2. Ruský vojak prezradil, že „najhrozivejšia“ zbraň Ukrajincov je na podvozku Tatry
- Podľa ruského vojaka sú najhrozivejšou zbraňou samohybné húfnice CAESAR
- Tie sa vyznačujú vysokou presnosťou
- Vyrábajú sa na podvozku Tatry
- Podľa ruského vojaka sú najhrozivejšou zbraňou samohybné húfnice CAESAR
- Tie sa vyznačujú vysokou presnosťou
- Vyrábajú sa na podvozku Tatry
Ukrajina disponuje bohatým inventárom rôznych zbraňových systémov z množstva krajín sveta. Niektoré, ako napríklad salvové raketomety HIMARS, získali reputáciu už po prvých dňoch v rukách Ukrajincov. Ďalšie Kyjevu dobre slúžia, no hovorí sa o nich menej.
To je príklad aj francúzskej samohybnej húfnice CAESAR, pričom práve ona naháňa ruským vojakom nevídaný strach. Vyplýva to zo slov ruského vojaka, ktorý sa na sociálnej sieti Telegram ponosoval, že ide o „najhrozivejšiu“ zbraň v rukách Ukrajincov.
„Najviac hrozivá zbraň je CAESAR. Používajú ju na zničenie veľmi dôležitých cieľov a na protibatériový boj proti našim zbraniam,“ uviedol.
Ruský vojak sa ďalej rozhovoril, že Ukrajinci dokážu húfnicou strieľať až do vzdialenosti 40 kilometrov, a to za použitia konvenčnej munície. Rusi tak so svojimi staršími sovietskymi húfnicami nemajú možnosť opätovať paľbu, ich delostrelectvo s použitím projektilov na dlhšiu vzdialenosť dosiahne maximálne 32 kilometrov.
Rus uvádza aj ďalšiu výraznú výhodu CAESAR -a, a tou je mobilita. Vďaka tej sa dokáže na streľbu pripraviť za 60 sekúnd. Na opustenie pozície stačí 40 sekúnd.
„Systém riadenia paľby je zautomatizovaný, čo vedie k úžasnej presnosti. Celkovo, táto zbraň je ako z iného storočia oproti väčšine zbraní, ktoré máme,“ uviedol vojak.
Ukrajinci pritom nemajú používať zbraň na bezvýznamné ciele, ale na precízne vyberané méty. „Tieto francúzske húfnice vzali enormný počet životov ruským delostrelcom,“ uzavrel vojak.
Programovať zásah na cieľ dokážu ešte počas jazdy
Rovnaké vlastnosti, ktoré opisoval ruský vojak, naopak tešia ukrajinských vojakov. Vozidlo je vybavené inerciálnym navigačným systémom s balistickým počítačom, ktorý je možný prepojiť s akýmkoľvek systémom riadenia paľby.
Ukrajinský vojak, ktorý získal prezývku „Chlieb“, uviedol pre Rádio Sloboda, že výber cieľa a programovanie na jeho zásah sa môže uskutočniť už pri presune na pozíciu.
„Môžem to urobiť aj pri postupe na pozíciu a systém vypočíta všetky potrebné údaje na zasiahnutie cieľa,“ vysvetlil Ukrajinec.
Vďaka poloautomatickému systému nabíjania je CAESAR schopný vystreliť 6 striel za 100 sekúnd. Pre rýchlu paľbu i schopnosť rýchlo zaujať pozíciu aj ju opustiť je húfnica ideálna na taktiku vystrel a zmizni. Práve táto taktika využíva mobilitu delostrelectva, vďaka ktorej sa minimalizuje šanca, že vozidlo bude zasiahnuté odvetnou protibatériovou paľbou.
CAESAR , ktorého meno je odvodené od francúzskych slov CAmion Équipé d’un Système d’ARtillerie (vozidlo vybavené delostreleckým systémom), dosahuje vyššiu rýchlosť v teréne ako klasické samohybné húfnice.
Rýchlosť v teréne sa pohybuje na úrovni okolo 50 kilometrov za hodinu. CAESAR je dostupný vo viacerých variantoch. Francúzska armáda používa variant CAESAR 6×6 (Mk I), pričom hodlá presedlať na vylepšený variant CAESAR NG (Mk II). Oba varianty využívajú podvozok 6×6 domáceho výrobcu Renaultu.
Paríž daroval Ukrajine 36 kusov tejto verzie, pričom Rusom sa podarilo podľa analytikov z Oryxu zničiť 4 kusy a ďalšie 3 poškodiť. V budúcnosti má pribudnúť do arzenálu Kyjevu ďalších 72 kusov.
Ukrajinci majú aj verziu CAESAR-a s podvozkom Tatry
Ukrajina disponuje aj verziou 8×8, ktorá je na podvozku českej Tatry. Našim východným susedom ju darovali Dáni v počte 19 kusov, pričom Rusom sa podarilo zničiť jeden kus.
Oproti verzii 6×6 má verzia s podvozkom Tatry lepšie opancierovanie. Vyššiu rýchlosť na ceste, 90 kilometrov za hodinu, oproti 80. Ukrajinská armáda tiež tvrdí, že posádku tvoria 3 vojaci, namiesto 5 pri francúzskej verzii. Táto verzia tiež dokáže niesť viac munície, 30 oproti 18.
Munícia ale ostáva rovnaká, všetky húfnice sú schopné vystreľovať akúkoľvek štandardizovanú muníciu NATO kalibru 155 mm. Využívať tak dokáže aj takzvanú múdru muníciu, ako napríklad M982 Excalibur, ktorý je navádzaný pomocou GPS alebo inerciálne.
Verzia s podvozkom Tatry môže byť navyše vybavená aj sekundárnou zbraňou, ako je guľomet, dymové granáty, rušičky či prostriedky pre elektronický boj.
Okrem Dánska a Ukrajiny bude mať CAESAR-a 8×8 v budúcnosti aj armáda Českej republiky. Prvé dodávky by mali prebehnúť v tomto roku. O kúpe uvažuje aj Veľká Británia.
Verziou 6×6 disponujú armády Thajska, Indonézie, Maroka. Objednané stroje majú Litovčania i Belgičania.
Saudská Arábia disponuje verziou 6×6, ktorá je ale na podvozku Mercedesu Benz. Špekuluje sa, že Rijád si objednal aj verziu 8×8.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Rádio Sloboda, Oryx, Ukrajinská armáda, X