Anita sa rozhodla dokázať, že móda je viac, než len šaty. Modelkám prikázala hádzať modely o zem

  • Podujatie Fashion Live spája verejnosť, dizájnerov, ale aj lokálnych milovníkov módy
  • Návrhárka Anita Virág venovala svoju poslednú kolekciu téme násilia na ženách
  • Chce spoločnosť upozorniť na tragédie, ktoré sa dejú za zavretými dverami
StartitUp/Natália Jabůrková
StartitUp
  • Podujatie Fashion Live spája verejnosť, dizájnerov, ale aj lokálnych milovníkov módy
  • Návrhárka Anita Virág venovala svoju poslednú kolekciu téme násilia na ženách
  • Chce spoločnosť upozorniť na tragédie, ktoré sa dejú za zavretými dverami

Podujatia ako Fashion Live dávajú spoločnosti prehľad nielen o tom, čo sa deje vo svete módy, ale podávajú svedectvo o podobách súčasného slovenského dizajnu. Spájajú s dizajnérmi verejnosť, influencerov, ale aj milovníkov módy, ktorí prostredníctvom outfitov prezentujú svoj názor na život. Počas tohto víkendu sa ich na Kamennom námestí stretlo požehnane.

StartitUp
zdroj: StartitUp/Natália Jabůrková

Tému si zvolila na základe skúsenosti

Jednou z týchto dizajnérok je aj Anita Virág, ktorá sa prostredníctvom svojej kolekcie 9/98 rozhodla upriamiť pozornosť na spoločenský problém, o ktorom sa u nás hovorí zúfalo málo. Inšpiráciou pre kolekciu venovanú domácemu násiliu bolo pre ňu najbližšie okolie a konkrétna žena, ktorá dokázala v septembri roku 1998 zmeniť celý svoj život.

„Každá žena, ktorá je schopná začať svoj život odznova, je pre mňa hrdinkou a vzorom sily. Domáce násilie je v našej spoločnosti stále tabuizované a hovorí sa o ňom minimálne,“ vyjadrila sa mladá dizajnérka pre redakciu Startitup.

Anita Virág/StartitUp
zdroj: Anita Virág/StartitUp/Natália Jabůrková

Štatistiky ukazujú, že ešte v roku 2016 bolo ohlásených násilných trestných činov viac než tisíc. Neohlásených býva podstatne viac. Okolo 80 prípadov sa skončilo smrťou ženy. Ženy sa z násilného prostredia pritom dostávajú veľmi ťažko, pretože okrem fyzického utrpenia, spadnú na dno aj psychicky.

StartitUp
zdroj: StartitUp/Natália Jabůrková

Prvá samostatná kolekcia

9/98 je Anitinou prvou kolekciou po ukončení štúdia módneho a odevného dizajnu na univerzite v Budapešti a po skončení štúdia si založila značku AWA. Na koncepte pracovala rok a nevyhýbala sa ani reálnemu štúdiu a konzultáciám s psychologičkou, ktorá jej pomáhala skontaktovať sa s organizáciami, aké sa pomoci týraným ženám venujú. Zároveň sa rozhodla zozbierať kolekciu a pretaviť ju do tričiek na bežné nosenie.

https://www.instagram.com/p/B0-47Juo0rw/

Tento rok začala riešiť celý prjekt Nabudúce., ktorého je táto kolekcia súčasťou. Projekt je o vidinách budúcnosti, radosti a odvahe začať znova. Predovšetkým sa v ňom dizajnérka sústredí na dôležitosť faktu, že budúcnosť máme. Anita má jasno aj v budúcnosti celej kolekcie, ktorú chce prezentovať nielen v rôznych mestách Slovenska, ale aj v zahraničí.  Už onedlho budete môcť navštíviť aj jej showroom, ktorý otvorí v priestoroch Novej Cvernovky.

StartitUp
zdroj: StartitUp/Natália Jabůrková

Vo svojej prvej kolekcii sa zaujímavo pohrala s bielym základom, ktorý doplnila o farebné prvky ako kravaty a kusy látky pripomínajúce putá a priviazanie.

„Kravaty v tomto ohľade zámerne vystupujú z bieleho základu. Ostrosť farieb symbolizuje násilie a kravata je mužský prvok, ktorý vo vzťahoch týranie predstavuje,“ povedala pre redakciu.

StartitUp
zdroj: StartitUp/Natália Jabůrková

Anita sa rozhodla koncept uchopiť aj pomocou profesionálnej tanečnice demisólistky SND Klaudie Gorozdos, ktorá kolekciu významovo spájala. „Klaudiu poznám od detstva a chodili sme spolu aj do školy. Hľadala som spôsob, ako koncept spojiť a zároveń vyrozpávať príbeh tak, aby dával zmysel. Dlho som premýšľala nad niečím výrazovým a tanec je v takejto dokonalou formou takéhoto vyjadrenia. Rozhodla som sa ju osloviť a som poctená, že súhlasila,“ povedala Virág.

StartitUp/Klaudia Gorozdos
zdroj: StartitUp/Klaudia Gorozdos/Natália Jabůrková

Pohyb tanečnice sprevádzal divákov v priebehu celej prehliadky a tanečnica sa postarala aj o symbolický záver. „To, že ženy na konci prehliadky oslobodí od fragmentov, ktoré ich zväzujú, má pre mňa osobnú symboliku aj v tom, že oblečenie sa začne rozpadať. Modelky som vyzvala k tomu, aby ho hodili o zem a nestarali sa o to, že sú to dizajnérske modely. Prezentovať pravdivo a adekvátne celú tému je pre mňa dôležitejšie než oblečenie.“ vysvetlila pre redakciu Startitup.

StartitUp
zdroj: StartitUp/Natália Jabůrková

Nový biely list

Modelky na konci skončili jednotne v bielej farbe, ktorá zaujímavo dopĺňala strieborné pozadie. „Biela farba symoblizuje nové začiatky a to, že sa musíme očistiť od negatívnych vecí a nabrať odvahu začať odznova. Odvaha je to, čo dominuje príbehu každej jednej ženy,“ dodala na záver.

Dizajnérke sa takýmto spôsobom podarilo navodiť dojem, akoby prezentovala dve rozdielne kolekcie. Ak ťa zaujíma súčasný slovenský dizajn, neváhaj navštíviť podujatie Fashion Live, ktoré trvá až do nedeľe.

StartitUp
zdroj: StartitUp/Natália Jabůrková

 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá