ANKETA STARTITUP: Slováci nechcú očkovanie proti koronavírusu
- Po roku konečne existuje vakcína proti koronavírusu
- Slováci ju nechcú, dôvodov môže byť niekoľko
- Po roku konečne existuje vakcína proti koronavírusu
- Slováci ju nechcú, dôvodov môže byť niekoľko
Pred týždňom svet obletela správa o novej vakcíne proti koronavírusu. Vyvinula ju farmaceutická spoločnosť Pfizer spolu s BioNTech. Klinické testy na ľuďoch prebehli bez problémov a na začiatku septembra by ju mala schváliť aj FDA. Matovičova vláda už objednala 2 400 000 dávok. Našich čitateľov sme sa opýtali, či tiež pôjdu na očkovanie a výsledky sú naozaj prekvapujúce.
Hlasovalo takmer 2 000 ľudí a iba 700 má o očkovanie záujem. Ďalších 300 ho podstúpi iba z donútenia. Väčšina sa však bude brániť a na žiadne očkovanie nepôjde.
Hlasoval si? Ak nie, tak ešte stále môžeš:
Prečo sa Slováci nechcú zaočkovať?
Je zaujímavé, že Slováci majú na vakcínu takýto názor. Ako sme písali v článku s anketou, Pfizer ju vyvinul v rekordnom čase. Celý výskum spolu s klinickými testami trval približne pol roka a aj preto spoločnosť žiada FDA iba o EUA (Emergencyy Use Application) licenciu.
Nedostatočne otestovaná vakcína
Ide o licenciu pre medicínu, ktorá sa má používať iba v prípade núdze. Je veľmi pravdepodobné, že FDA súčasnú situáciu v USA za prípad núdze považuje a vakcínu schváli, no to ešte neznamená, že je dokonale bezpečná.
Pfizer ju otestoval na vzorke 43 538 ľudí a nezaznamenal žiadne väčšie problémy, ale je otázne, nakoľko táto vzorka reprezentuje rôznorodú populáciu na celom svete. Nič nevieme ani o dlhodobých účinkoch vakcíny.
Názory na túto problematiku sa líšia, no minimálne medzi našimi čitateľmi prevládajú tí, ktorí by sa zaočkovať nedali. Si jeden z nich? Aké sú tvoje dôvody? Zahlasuj v tejto ankete.
Ako funguje vakcína proti koronavírusu od Pfizer a BioNTech?
Vakcína proti koronavírusu funguje na báze RNA. Vedcom sa podarilo izolovať protilátky z ľudí, ktorí už prekonali toto ochorenie. Ide o bielkoviny, ktoré v bunkách vytvárajú organely ribozómy. Pomocou zložitého procesu sa Pfizeru podarilo preložiť tieto bielkoviny do sekvencie RNA, ktorá pre ribozóm slúži ako akýsi konštrukčný plán na vytvorenie danej bielkoviny. Ide o relatívne štandardný typ očkovania.
Zdroje: fontech.sk, startitup.sk