„Antarktická zima“ v Európe: Meteorológ varuje pred chladom ako do roku 1982, začína sa nový cyklus

  • Európa aj Amerika by sa mali pripraviť na poriadnu zimu
  • Udrieť môžu mrazy, aké oba kontinenty zažívali naposledy pred rokom 1982
Dievča s mobilom pri uchu sa trasie od zimy a zamrznuté šípky.
Ilustračné foto Freepik/@pvproductions, Unsplash/@austris_a
  • Európa aj Amerika by sa mali pripraviť na poriadnu zimu
  • Udrieť môžu mrazy, aké oba kontinenty zažívali naposledy pred rokom 1982

Zima sa už nezadržateľne blíži a mnoho ľudí zaujíma, aká bude táto tohtoročná. Meteorológ David Dilley hovorí o „mrazivej“ predpovedi pre Európu aj Ameriku.

Podľa Dilleyho čakajú oba kontinenty mrazy, aké zažili naposledy pred rokom 1982. Aj keď posledná zima bola v Európe pomerne mierna, tá nadchádzajúca nás môže poriadne potrápiť. Na extrémne mrazy upozorňuje web Einpresswire.

„Existuje niekoľko primárnych faktorov, ktoré pravdepodobne vrátia počasie späť do obdobia pred rokom 1982, do obdobia, ktoré bolo chladnejšie a búrlivejšie ako posledných 30 rokov,“ prehlásil Dilley.

O tohtoročnej zime rozhodnú podľa Dilleyho tri veci. Hovorí o ochladení severu Tichého oceánu, ďalej o vývoji javu El Niño a ochladení vzduchu nad oceánom.

O slovo sa hlási chladnejšie obdobie

Voda v severnej časti Tichého oceánu prechádza pravidelnými zmenami teploty, keď sa teplejšie a chladnejšie obdobia striedajú každých zhruba 30 až 42 rokov. Momentálne končí obdobie, keď bola voda teplejšia. Teraz nastupuje chladnejšia fáza, ktorá by mohla trvať ďalších 30 rokov.

Táto zmena sa začala vo februári 2023 na západnom pobreží USA a v Britskej Kolumbii. Ovplyvnila tohtoročné počasie v Severnej Amerike vo februári a marci, keď Kalifornia a západné pobrežie zažili silné búrky, povodne a nezvyčajne veľa snehu, čo pomohlo ukončiť dlhodobé sucho v štáte.

Zároveň tento prechod spôsobil, že viac snehu napadlo aj vo vyšších polohách USA a šíril sa až do oblastí Nového Anglicka na východe.

Začína nový 230-ročný cyklus

Na nadchádzajúcu zimu budú mať vplyv aj viaceré klimatické faktory. Meteorológovia očakávajú značné zmeny v tom, ako fenomén El Niño ovplyvňuje počasie, čo bude súvisieť so súčasným chladným obdobím v Tichom oceáne.

Okrem toho sa začína nový 230-ročný cyklus známy ako Climate Pulse, ktorý taktiež mení obvyklé počasie a ktorý prispel k formovaniu najchladnejšieho vzduchu v Kanade a centrálnom Arktickom oceáne smerom ku Grónsku v posledných štyroch rokoch.

Na snímke sú zasnežené hory
zdroj: Unsplash/Luc van Loon

V tomto časovom rámci zažila Antarktída v roku 2021 svoju najchladnejšiu zimu, odkedy sa vedú záznamy, a Arktída mala v roku 2022 svoju najchladnejšiu jar a leto.

V roku 2023 prekvapila nečakanou zimou Severná Amerika, počas ktorej boli v niektorých oblastiach teploty rekordne nízke, a to na úrovni, aké sa naposledy vyskytli v 60. rokoch 20. storočia, hoci tento extrémny chlad bol len krátkodobý.

El Niño bude úradovať až do jari

Atlantický oceán dosahuje v októbri údaje, ktoré nie sú pre toto obdobie typické. V porovnaní so septembrom minulého roka je teplota oceánskej vody dnes oveľa teplejšia a k anomálii dochádza aj v tropickom Tichom oceáne. Citeľne sa však okrem Tichého zvýšila aj teplota väčšiny Atlantického a Indického oceánu, uvádza Severe Weather Europe.

Ako sme už uviedli, značné výkyvy teplôt by sa mali dotknúť predovšetkým Spojených štátov, Kanady a Európy. „Táto anomália ovplyvňuje aj atmosféru a tým aj sezónne počasie na oboch pologuliach,“ vysvetľuje meteorologička Dagmar Honsová. 

Zatiaľ síce nie je jasné, ako dlho budú zmeny trvať, no podľa analýz oceánskych anomálií sa El Niño rozlieha naprieč rovníkovým Tichým oceánom. Tá trvá až do jari, no trvať môže pokojne aj dva či tri roky. 

Ako sme ťa informovali v našom článku, podľa niektorých predikcií by sa zimné počasie malo preniesť do Európy v druhej polovici zimy, no podľa meteorologičky je tiež dôležité rozloženie tlakových útvarov. Zatiaľ teda nie je jasné, ako sa táto anomália dotkne počasia na Slovensku či v okolitých krajinách.

Čítajte viac z kategórie: Počasie

Zdroje: Einpresswire, Archív SIU, Severe Weather Europe

Najnovšie videá

Trendové videá