„Antarktická zima“ v Európe: Meteorológ varuje pred chladom ako do roku 1982, začína sa nový cyklus
- Európa aj Amerika by sa mali pripraviť na poriadnu zimu
- Udrieť môžu mrazy, aké oba kontinenty zažívali naposledy pred rokom 1982
- Európa aj Amerika by sa mali pripraviť na poriadnu zimu
- Udrieť môžu mrazy, aké oba kontinenty zažívali naposledy pred rokom 1982
Zima sa už nezadržateľne blíži a mnoho ľudí zaujíma, aká bude táto tohtoročná. Meteorológ David Dilley hovorí o „mrazivej“ predpovedi pre Európu aj Ameriku.
Podľa Dilleyho čakajú oba kontinenty mrazy, aké zažili naposledy pred rokom 1982. Aj keď posledná zima bola v Európe pomerne mierna, tá nadchádzajúca nás môže poriadne potrápiť. Na extrémne mrazy upozorňuje web Einpresswire.
„Existuje niekoľko primárnych faktorov, ktoré pravdepodobne vrátia počasie späť do obdobia pred rokom 1982, do obdobia, ktoré bolo chladnejšie a búrlivejšie ako posledných 30 rokov,“ prehlásil Dilley.
O tohtoročnej zime rozhodnú podľa Dilleyho tri veci. Hovorí o ochladení severu Tichého oceánu, ďalej o vývoji javu El Niño a ochladení vzduchu nad oceánom.
O slovo sa hlási chladnejšie obdobie
Voda v severnej časti Tichého oceánu prechádza pravidelnými zmenami teploty, keď sa teplejšie a chladnejšie obdobia striedajú každých zhruba 30 až 42 rokov. Momentálne končí obdobie, keď bola voda teplejšia. Teraz nastupuje chladnejšia fáza, ktorá by mohla trvať ďalších 30 rokov.
Táto zmena sa začala vo februári 2023 na západnom pobreží USA a v Britskej Kolumbii. Ovplyvnila tohtoročné počasie v Severnej Amerike vo februári a marci, keď Kalifornia a západné pobrežie zažili silné búrky, povodne a nezvyčajne veľa snehu, čo pomohlo ukončiť dlhodobé sucho v štáte.
Zároveň tento prechod spôsobil, že viac snehu napadlo aj vo vyšších polohách USA a šíril sa až do oblastí Nového Anglicka na východe.
Začína nový 230-ročný cyklus
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.