„Antarktická zima“ v Európe: Meteorológ varuje pred chladom ako do roku 1982, začína sa nový cyklus
- Európa aj Amerika by sa mali pripraviť na poriadnu zimu
- Udrieť môžu mrazy, aké oba kontinenty zažívali naposledy pred rokom 1982
- Európa aj Amerika by sa mali pripraviť na poriadnu zimu
- Udrieť môžu mrazy, aké oba kontinenty zažívali naposledy pred rokom 1982
Na nadchádzajúcu zimu budú mať vplyv aj viaceré klimatické faktory. Meteorológovia očakávajú značné zmeny v tom, ako fenomén El Niño ovplyvňuje počasie, čo bude súvisieť so súčasným chladným obdobím v Tichom oceáne.
Okrem toho sa začína nový 230-ročný cyklus známy ako Climate Pulse, ktorý taktiež mení obvyklé počasie a ktorý prispel k formovaniu najchladnejšieho vzduchu v Kanade a centrálnom Arktickom oceáne smerom ku Grónsku v posledných štyroch rokoch.
V tomto časovom rámci zažila Antarktída v roku 2021 svoju najchladnejšiu zimu, odkedy sa vedú záznamy, a Arktída mala v roku 2022 svoju najchladnejšiu jar a leto.
V roku 2023 prekvapila nečakanou zimou Severná Amerika, počas ktorej boli v niektorých oblastiach teploty rekordne nízke, a to na úrovni, aké sa naposledy vyskytli v 60. rokoch 20. storočia, hoci tento extrémny chlad bol len krátkodobý.
El Niño bude úradovať až do jari
Atlantický oceán dosahuje v októbri údaje, ktoré nie sú pre toto obdobie typické. V porovnaní so septembrom minulého roka je teplota oceánskej vody dnes oveľa teplejšia a k anomálii dochádza aj v tropickom Tichom oceáne. Citeľne sa však okrem Tichého zvýšila aj teplota väčšiny Atlantického a Indického oceánu, uvádza Severe Weather Europe.
Ako sme už uviedli, značné výkyvy teplôt by sa mali dotknúť predovšetkým Spojených štátov, Kanady a Európy. „Táto anomália ovplyvňuje aj atmosféru a tým aj sezónne počasie na oboch pologuliach,“ vysvetľuje meteorologička Dagmar Honsová.
Zatiaľ síce nie je jasné, ako dlho budú zmeny trvať, no podľa analýz oceánskych anomálií sa El Niño rozlieha naprieč rovníkovým Tichým oceánom. Tá trvá až do jari, no trvať môže pokojne aj dva či tri roky.
Ako sme ťa informovali v našom článku, podľa niektorých predikcií by sa zimné počasie malo preniesť do Európy v druhej polovici zimy, no podľa meteorologičky je tiež dôležité rozloženie tlakových útvarov. Zatiaľ teda nie je jasné, ako sa táto anomália dotkne počasia na Slovensku či v okolitých krajinách.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko