Antibiotiká môžeš zahodiť do koša. Med je účinnejší ako sme si mysleli. Toto by si mal o ňom vedieť
- Nový výskum ukazuje, že med má lepšie účinky ako lieky
- Obsahuje mnohé látky, ktoré majú priaznivé účinky na organizmus
- Podľa vedcov nám pri liečbe pomôže viac ako antibiotiká
- Nový výskum ukazuje, že med má lepšie účinky ako lieky
- Obsahuje mnohé látky, ktoré majú priaznivé účinky na organizmus
- Podľa vedcov nám pri liečbe pomôže viac ako antibiotiká
Odborníci z Oxfordskej univerzity zistili, že existuje oveľa účinnejšia cesta, ktorá pomáha ľuďom vyliečiť sa z prechladnutia alebo pri kašli.
Namiesto antibiotík alebo voľne predajných liekov odporúčajú med. Ten je plný antimikrobiálnych zlúčenín, ktoré sú tam vďaka včelám. Vedecký výskum dokázal, že tí, ktorí v pravidelných dávkach užívajú med, majú o 36 % nižšiu frekvenciu a o 44 % nižšiu závažnosť kašľa.
Med, ktorý je už dlho ľudovým liekom pri dráždivom kašli, bolesti v krku alebo nachladnutiu konečne ocenili aj vedci. Ich výskum totiž ukazuje, že liečba týchto ochorení je s medom účinnejšia ako s antibiotikami alebo voľne predajnými liekmi.
Netreba však zabúdať, že med nie je zázračný liek na všetko. V určitých prípadoch sú antibiotiká jedinou cestou. Keďže ich však lekári predpisujú aj ľuďom, ktorí ich vôbec nepotrebujú, je med skvelou voľbou.
Lekári by mali prestať predpisovať antibiotiká
Oxfordskí výskumníci uviedli, že lekári by svojim pacientom mali v určitých prípadoch namiesto predpisovania antibiotík predpisovať med v pravidelných dávkach.
Výskum sa zakladal na sledovaní 1 761 pacientov. V 14 štúdiách vedci porovnávali porovnávali účinnosť medu, liekov potláčajúcich kašeľ, antihistaminiká a lieky proti bolesti.
Pri liečbe príznakov infekcie horných dýchacích ciest, ktorá sa prejavuje nachladnutím a kašľom, zistili, že práve med je v tomto prípade najúčinnejší.
Nie len že je vynikajúci pri zmierňovaní kašľa a bolesti krku. Na rozdiel od liekov nemá žiadne vedľajšie škodlivé účinky. V priemere bol dokonca o 36 % účinnejší pri znižovaní frekvencie kašľa a jeho závažnosť znížil až o 44 %.
Dve zo štúdií dokonca preukázali, že príznaky trvali o jeden až dva dni menej u pacientov, ktorí boli liečení medom.
Nektár bohov ako liek na všetko
Je lacný, ľahko dostupný a nemá žiadne vedľajšie účinky. Jeho používanie na infekcie môže znížiť nadmerné užívanie antibiotík, ktoré vedie ku kríze antimikrobiálnej rezistencie.
Odborníci varujú pred predpisom antibiotík, ktoré lekári pacientom odporúčajú prakticky na všetko. Aj na obyčajný kašeľ či nachladnutie, kedy sú lieky s tak silným účinkom zriedkavo potrebné, keďže príčina takýchto ochorení tkvie z vírusov.
Vedci ďalej tvrdia, že med je skutočne rozumná alternatíva. „Nedostatok alternatívnych liečebných postupov a snaha o zachovanie vzťahu medzi lekárom a pacientom vedú k nadmernému predpisovaniu antibiotík. Med je však na tieto ochorenia účinnejší,“ vyjadrili sa.
Bez rizika to nie je
Aj keď boli jeho pozitívne účinky preukázané a už dlhé roky ho veľké množstvo ľudí konzumuje na dennej báze alebo ako laický liek, vedci dvíhajú varovný prst.
Aj med môže mať vedľajšie účinky a to najmä pri osobách, u ktorých sa objavujú alergické reakcie alebo u detí mladších ako jeden rok. Tým sa med neodporúča konzumovať vôbec, kvôli riziku baktérií, ktoré môžu vo zvýšenej miere produkovať toxíny v črevách.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: dailymail.com