Antivírusový liek od spoločnosti Pfizer nemôže za návrat symptómov. Pribudlo 477 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 477
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 491
Očkovanie proti koronavírusu a užívanie liekov
Ilustračný obrázok Unsplash/@stevencornfield, Unsplash/Towfiqu barbhuiya
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 477
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 491

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a antigénových testov plne zaočkovaných osôb presahuje 71,26 %. Informuje o tom NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 477 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 309 536, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 847 006 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 779 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 475.

Návrat symptómov

Vedci nedávno uskutočnili štúdiu, ktorá ukázala, že po užití antivírusového lieku Paxlovid od spoločnosti Pfizer je možné, že ak sa niektorým pacientom navrátia symptómy COVID-19, môže to súvisieť s ich silnou imunitnou odpoveďou než so slabou.

Ako uvádza agentúra Reuters, výskumníci z americkej vlády dospeli k záveru, že k zníženiu znovuobjavenia sa symptómov koronavírusu nie je vôbec potrebné dlhšie užívanie spomínaného lieku od spoločnosti Pfizer.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Podľa výskumníkov mali všetci účastníci štúdie vyvinuté silné imunitné reakcie, avšak vyššie hladiny protilátok zaznamenali u pacientov s takzvaným rebound fenoménom. Ide o obnovenie určitej aktivity po náhlom prerušení jej umelého utlmenia, ako napríklad v dôsledku vysadenia liekov.

Tím výskumníkov však uviedol, že všetky ich zistené údaje sú v rozpore s hypotézou, ktorá poukazuje na to, že zhoršené imunitné reakcie sú dôvodom návratu symptómov COVID-19 u istej časti pacientov. 

„Naše zistenia naznačujú, že tieto klinické odrazy charakterizuje skôr robustnejšia imunitná odpoveď než nekontrolovaná vírusová replikácia,“ uviedol tím výskumníkov.

Jednoznačný záver

Štúdiu publikovali výskumníci v časopise Clinical Infectious Diseases. Počas nej sledoval tím odborníkov početné správy o tých jedincoch, ktorí užívali liek Paxlovid podľa odporúčania do piatich dní od nákazy a po ukončení svojej päťdňovej liečby zaznamenali návrat symptómov.

Nárast podobných prípadov vyvolal obavy, že antivírusová liečba liekmi od spoločnosti Pfizer by mohla výrazne narušiť vývoj dlhotrvajúcej imunitnej odpovede. Najnovšia štúdia zahŕňala celkovo šesť ľudí, ktorým sa vrátili symptómy koronavírusu po užití lieku Paxlovid a dvoch ďalších s rebound fenoménom po zjavnom uzdravení, pričom neužívali žiadne tabletky. 

Odpovede týchto účastníkov štúdie podrobili intenzívnemu vyšetreniu, aby posúdili ich imunitnú odpoveď počas fázy infekcie koronavírusom a fázy návratu symptómov tohto ochorenia. 

Všetci pacienti po užití Paxlovidu mali rebound fenomén, pričom štyria mali miernejšie symptómy ako počas ich počiatočnej infekcie. Jeden z nich mal identickú úroveň závažnosti a jeden uviedol, že sa uňho vyskytujú horšie symptómy. 

Avšak ani jeden z rebound symptómov nevyžadoval ďalšiu liečbu či hospitalizáciu. Podľa výskumníkov môže byť návrat čiastočne riadený silnou imunitnou odpoveďou na doznievajúci vírus v dýchacom trakte pacientov. Celý tím preto dospel k záveru, že liek Paxlovid nebrzdí imunitnú odpoveď u niektorých jedincov, ako sa mnohí obávali. 

Podľa názoru výskumníkov ešte ale treba vyhodnotiť dlhšie cykly Paxlovidu u tých jedincov, ktorí majú oslabenú imunitu, kde môže byť imunitná odpoveď bez účinkov. 

Zdroje: NCZI, Reuters, Clinical Infectious Diseases

Najnovšie videá

Trendové videá