Apartmán v ňom stojí viac ako 1 milión eur. Slováci finišujú najekologickejší hotel v strednej Európe (ROZHOVOR)
- Hotel Damian patrí ku kontroverzným projektom, bola proti nemu aj petícia
- Developer sa však bráni, výstavbou hotela sa situácia v doline ešte zlepší
- Na stole sú aj riešenia ekologickej dopravy, v Demänovskej doline je priveľa áut
- Odpovedá Paul Zika, generálny riaditel hotela Damian
- Hotel Damian patrí ku kontroverzným projektom, bola proti nemu aj petícia
- Developer sa však bráni, výstavbou hotela sa situácia v doline ešte zlepší
- Na stole sú aj riešenia ekologickej dopravy, v Demänovskej doline je priveľa áut
- Odpovedá Paul Zika, generálny riaditel hotela Damian
Protestovali proti nemu ochranári aj miestni obyvatelia. Napokon však developer našiel s protestujúcimi spoločnú reč. Hotel Damian čoskoro otvorí svoje brány. Bude to jeden z najviac ekologických hotelov na Slovensku a veľké zmeny čakajú aj samotnú Jasnú. Aké zmeny to sú a čo chcú majitelia hotela spraviť pre Demänovskú dolinu? Koľko stojí apartmán a koľko ich ešte zostalo v ponuke? Na naše otázky odpovedal Paul Zika, generálny riaditeľ hotela Damian.
Viacero ľudí si vybralo práve projekt Damian ako fackovacieho panáka, ktorý za roky masívnej výstavby v Demänovskej doline schytal kritiku od väčšiny aktivistov. Nie je tu problémom skôr zastaranosť samotného územného plánu a zákonov?
Projekt rezortu Damian vznikol a aj sa realizuje na základe právoplatných rozhodnutí, ktoré sú v plnom súlade s platnými zákonnými normami. Neprislúcha nám komentovať územný plán, ktorý bol vytvorený príslušnými orgánmi, a samozrejme prešiel riadnym predpísaným schvaľovaním všetkých zúčastnených strán. Nevnímam tu problém zastaranosti zákonov, ale všeobecného vnímania rozvoja turistického ruchu, ako aj absenciu dlhodobého plánu udržateľného vývoja tejto oblasti.
Verejnosť vníma Jasnú ako stavenisko a ona skutočne staveniskom je. Všade, kde prebieha výstavba, existujú i sprievodné javy – stavebný ruch, zvýšená prašnosť, preprava materiálu, dočasné obmedzenia. Verejnosti by mala byť prezentovaná jasná predstava toho, ako bude vyzerať Jasná po ukončení výstavby. Jasná ako stredisko nemá dostatok lôžok a ani po dostavbe hotelového rezortu Damian sa nedostane na požadovanú úroveň.
Slovenským horám chýbal prvotriedny rezort, ktorý poskytne komplexné služby na jednom mieste. Každý štát ma celý rad luxusných rezortov, či už je to Švajčiarsko, Rakúsko, Taliansko alebo Francúzsko. Naším cieľom je poskytnúť náročnej slovenskej klientele nadštandardné služby a nevšedné zážitky, za ktorými museli cestovať do zahraničia.
Damian vytvorí priamo i nepriamo vyše 1 000 pracovných príležitostí, jeho ekonomický prínos je značný a ďaleko presahuje domáci región.
Mala by byť podľa Vás výstavba v chránenom území obmedzená? Je riešením navrhovaná dočasná stavebná uzávera v danej lokalite?
Výstavba v chránenej oblasti by mala byť prísne kontrolovaná a prípadné povolenia by mali prejsť dôkladnou analýzou a schvaľovacím procesom. Stavebná uzávera sa vzťahuje i na infraštruktúru, ktorá je nedostatočná. Je potrebné opraviť cesty, siete a postupne dobudovať občiansku vybavenosť a služby.
Stavebná uzávera je rovnakým extrémom ako masívna neregulovaná výstavba. Je potrebné nájsť konsenzus a zastaviť balansovanie na hrane.
Osobne som sa stretol s aktivistami petície Za dolinu a našli sme zhodu v názoroch. Je potrebné pracovať s faktami, ktoré sú dané. Damian stojí, je najekologickejším hotelom a má jednu z najmenších uhlíkových stôp na jedného ubytovaného hosťa spomedzi hotelov v Európe. Našli sme celý rad spoločných projektov, na ktorých sa budeme spoločne podieľať.
Slovák nenachádza pochopenie pre rozvoj turizmu a výstavbu v Jasnej, ale nemá problém vycestovať autom (ideálne dieselovým) 1000 a viac km do Álp, aby využil služby presne takéhoto typu horského strediska.
Ministerstvom dopravy a výstavby bola vytvorená pracovná skupina za účasti Ministerstva životného prostredia, VÚC, štátnych organizácií pre ochranu prírody a správy prírodných oblastí, mesta Liptovský Mikuláš, OOCR, obce, urbárov a dvoch zástupcov developerov – TMR a nás. Cieľom je zadefinovanie komplexného riešenia, a to vrátane kľúčovej dopravnej infraštruktúry.
Najväčším problémom je skutočnosť, že samotná Jasná je v nižšom ochrannom pásme ako cesta hore dolinou. Kaňon, ktorým cesta prechádza, je v 5. stupni a je mimoriadne vzácny. Rozhodne je potrebné znížiť frekvenciu vozidiel dochádzajúcich na dennej báze. Preto je nutné navýšiť počet lôžok, aby klesal objem vozidiel, ktoré denne prechádzajú kaňonom.
Ako Vy vidíte budúcnosť Demänovskej doliny? Je rozumné obmedziť vstup áut a zaviesť verejnú ekologickejšiu dopravu, ktorá by návštevníkov rozvážala po hoteloch a chatkách?
Demänovská dolina potrebuje urgentne obmedziť množstvo áut, a to je možné len zaistením kvalitnej hromadnej dopravy. Momentálne sa pripravuje zavedenie ekologickej elektrobusovej dopravy zo záchytného parkoviska. Výjazd do Jasnej je potrebné ponechať hotelovým hosťom, rezidentom, zamestnancom a zásobovaniu.
Väčšinový hotelový hosť absolvuje jednu cestu hore a jednu dole (príjazd a odjazd). Z toho dôvodu je Damian projektovaný ako rezort s komplexnými celoročnými službami, aby hosť nemal potrebu opúšťať Jasnú. V spolupráci s TMR pripravujeme bohatý program spoločenského vyžitia v Jasnej, ktoré bude hostí motivovať nejazdiť medzi dolinou a Jasnou.
Developer Damianu spolupracoval na štúdii zavedenia elektrickej dráhy medzi novo budovanou vlakovou stanicou Liptovský Mikuláš a Jasnou (podobne ako Tatranská elektrická dráha). Šlo by o najekologickejšiu formu hromadnej dopravy a slúžila by i miestnym obyvateľom. Toto riešenie by umožnilo ekologické a pohodlné cestovanie z Bratislavy až do Jasnej s jedným prestupom. V súčasnosti sa hľadá podpora tohto projektu i spôsob financovania.
Môžeme skutočne vybudovať z Tatier európsku špičku bez toho, aby sa tu budovala samotná infraštruktúra a ubytovacie zariadenia, ako je tomu napríklad v susedných Alpách?
Ako som uviedol vyššie, Slovák nenachádza pochopenie pre rozvoj turizmu a výstavbu v Jasnej (medzi iným i Damianu), ale nemá problém vycestovať autom (ideálne dieselovým) 1000 a viac km do Álp, aby využil služby presne takéhoto typu horského strediska. Tým samozrejme podporuje zahraničných podnikateľov, zamestnancov a daňový systém cudzieho štátu. Nepochopiteľný je potom pohľad na posty na sociálnych sieťach s vysmiatymi fotkami pred „švajčiarskymi bratrancami“ Damianu, ktoré kontrastujú s nepriateľskými reakciami na stavebnú činnosť v Jasnej.
My budujeme skutočný ekologický skvost medzi hotelmi a zároveň prinášame ekonomické i spoločenské pozdvihnutie oblasti.
Vieme, že o pár rokov, keď stavebný ruch v Jasnej utíchne, budú všetci nadšení zo strediska, ktoré sa vyrovná tým najluxusnejším vo svete, ale je u nás doma, na Slovensku.
V akej fáze sa dnes projekt Damian nachádza?
Pandemická situácia sa podpísala i na termíne dokončenia projektu Damian. Nekonečné výpadky stavebných pracovníkov z dôvodu ochorenia a s tým súvisiacich karantén, meškajúce dodávky technológií (z dôvodu odstavení výroby vo svete, nahromadený tovar v prístavoch) spôsobujú alebo znamenajú neželané meškanie. V súčasnosti, keď dochádza k uvoľňovaniu reštrikcií, vyhodnocujeme aktuálnu situáciu stavby a pripravujeme nové rozvrhy dokončovacích prác. V krátkej dobe budeme schopní oznámiť termíny otvorenia a spustenia prevádzok.
Koľko percent apartmánov máte ku dnešnému dňu predaných?
Voľné ostávajú už len dva apartmány.
Damian má byť jedným z najluxusnejších hotelov v Tatrách. Čo ho odlišuje od konkurencie?
Damian bude jedným z najluxusnejších a najunikátnejších hotelových horských rezortov v Európe. Je to jediný ski-in/ski-out luxusný 5* hotelový rezort na Slovensku. Hostia budú mať k dispozícii finedining rešturáciu s oddelenou časťou pre rodiny i športovú pivnú reštauráciu s bowlingovými dráhami. Ide o jediný bowlingový projekt Spark amerického typu v Európe, kde je použitá nová technológia na rozhraní virtuálnej reality.
Ďalej hotel poskytne zákazníkom Cigar lounge – unikátny salón, kde si hostia môžu vychutnať cigaru s kvalitným koňakom, alebo whisky (náš rezort bude mať najväčší výber francúzskych koňakov v Európe). Unikátom bude Barber shop, Shopping mall a Sky Bistro – bistro v jednom z najvyšších poschodí hotela s nádherným výhľadom na Vrbické pleso.
Damian poskytne aj jedno z najväčších wellness de luxe Spa & Beauty v strednej Európe na dvoch najvyšších poschodiach hotela – s kaderníctvom, kozmetickým salónom, s množstvom procedúr, saunovým svetom, bazénmi, a to vrátane unikátneho vonkajšieho bazéna pod strechou, s masážnymi lavicami a s dychberúcim výhľadom na Chopok.
Hotel bude mať aj plnohodnotnú, celodennú škôlku s miestnosťou na spanie, dennou miestnosťou aj detskou kuchynkou, kde bude prebiehať kurz varenia pre najmenších. Bude tu aj umelecký ateliér, detská posilňovňa, detské kino aj detské sociálne zázemie. Pre deti budú k dispozícii aj lyžiarska škola a ďalšie aktivity vonku.
No a nezabudnime na moderné a technologicky pokročilé kongresové centrum.
Veľkým rozdielom je príjazd a odjazd hostí – hosť bude po príjazde privítaný priamo pri aute door manom, bell boy vyzdvihne z auta batožinu a doručí ju priamo na izbu a auto bude zaparkované valet parking pracovníkom. Obdobne sa bude postupovať pri odjazde.
Je pravda, že najdrahší penthouse bol v Damiane predaný za viac ako 1 milión eur? Čo všetko k nemu budúci majiteľ dostane?
Toto by som ponechal bez komentára. Perlou hotela je luxusný reprezentatívny prezidentský apartmán s veľkorysou rozlohou.
V penthouse môže jeho majiteľ stráviť len zopár dní v roku a na ostatné dni bude ponúknutý na prenájom?
Damian je predovšetkým luxusný hotelový rezort a majitelia jednotlivých apartmánov realizujú svojou kúpou nehnuteľnosti investíciu za účelom výnosu z hotelového programu.
Približne 95 % majiteľov apartmánov poskytne svoje jednotky do hotelového programu. Znamená to, že ich apartmány sú zariadené jednotným luxusným hotelovým vybavením a majiteľ si nemôže ponechať v apartmáne žiadne osobné veci. K apartmánu pristupuje ako k bežnej hotelovej izbe. Majitelia budú mať v rámci hotelového programu celý rad benefitov.
Aká má byť priemerná cena ubytovania na noc v Damiane?
Kategorizácia izieb pre potreby nastavenia predaja, ako aj určenie cenovej stratégie, sa práve vytvára. Veľmi radi prezradíme viac informácií smerom k našim budúcim hosťom hneď, ako budú dostupné. Momentálne pracuje priamo na mieste celý top manažment na príprave otvorenia hotela. Každý člen tímu má priame dlhoročné skúsenosti zo zahraničia a jeho zloženie je medzinárodné.
Na vybudovanie Damianu sa počítalo s nákladmi okolo 42 miliónov eur. S akými nákladmi počítate dnes s odstupom času? Koľko investujete do skrášlenia okolia projektu?
Náklady sa zvýšili úmerne pandemickej situácii. V rámci nášho verejného prísľubu vysadíme 3 000 m2 dospelých stromov, pripravujeme výsadbu ďalších 4 000 m2 dospelých stromov v spolupráci s urbárom a takisto prispejeme finančne na ďalšie výsadby a budovanie náučných chodníkov.
Čo bolo spravené pre ekologickosť samotnej budovy?
Damian je najekologickejším hotelom v strednej Európe. Každá izba má vlastnú rekuperačnú jednotku, to znamená, že nie je napojená na centrálny systém (výborné i pre prevenciu šírenia ochorení typu Covid). Hotel využíva tepelné čerpadlá ako zdroj energie, má inteligentné a regulované vetranie v závislosti od kvality vzduchu.
Pre reguláciu vlhkosti vzduchu na izbe bola použitá špeciálna omietka, ktorá dokáže pohlcovať prebytočnú vlhkosť zo vzduchu (napríklad pri sprchovaní), a naopak ju uvoľňovať, keď dôjde k znižovaniu vlhkosti (suchý vzduch je problémom horských hotelov v zime pri kúrení i v lete pri klimatizovaní).
Hotel ma najmenšiu uhlíkovú stopu na jedného ubytovaného hosťa na Slovensku. Je to nielen vďaka tomu, že pri projektovaní a výstavbe boli prijaté všetky účinné riešenia na znižovanie uhlíkovej stopy, ale aj preto, že je to najkomplexnejší rezort, ktorý bude využívaný 365 dní v roku. Navyše, Slováci už nebudú musieť cestovať tisíce kilometrov za kvalitnejšími službami, ktoré sú momentálne schopné poskytnúť iba hotelové rezorty v zahraničí.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra