Aplikáciu TikTok v Británii používa až 16 % detí do 4 rokov. Tá pritom môže byť rajom pre pedofilov
- Najnovší prieskum v Británii odhalil prekvapujúce čísla ohľadom používania sociálnych sietí
- Nadmerné používanie môže spôsobiť poruchy pozornosti
- Najnovší prieskum v Británii odhalil prekvapujúce čísla ohľadom používania sociálnych sietí
- Nadmerné používanie môže spôsobiť poruchy pozornosti
Až 16 % detí v Británii, vo veku 3 až 4 rokov, používa sociálnu sieť TikTok, napriek tomu, že aplikácia je vekovo obmedzená. Jej používanie pritom môže viesť k problémom ako neschopnosť sústrediť sa.
Mladistvé obecenstvo
Dáta z najnovšieho prieskumu agentúry Ofcom naznačujú, že aplikáciu TikTok v Británii používa 16 % detí do 3 až 4 rokov. Pri deťoch z vekovej skupiny 5 – 7 rokov toto číslo narastá až na 33 %. Vo vekovej kategórii 8 – 11 appku bežne používalo už každé tretie dieťa. O dátach z prieskumu informuje denník The Guardian.
Aj keď je TikTok, podľa jeho vlastných pravidiel, povolené používať až od 13 rokov, na platformu sa často dostanú aj deti pod touto vekovou hranicou. S jej nainštalovaním a vytvorením účtu im často pomáhajú samotní rodičia.
TikTok je pritom aplikácia, ktorej obsah nie je regulovaný s prihliadnutím na tento faktor, a tak sa spomínané deti môžu ľahko dostať k sexuálnemu, násilnému alebo inak nevhodnému obsahu.
Sociálna platforma svojej popularite vďačí najmä jej efektívnemu algoritmu a dynamike, ktorá užívateľom umožňuje konzumovať veľké množstvá obsahu v krátkom časovom úseku. Tento princíp však môže viesť k problémom sústrediť sa dlhodobo, ako aj sústrediť sa na jednu konkrétnu vec či činnosť.
Prieskum agentúry Ofcom zistil, že len 4 % mladistvých vo veku 3 – 17 sa pri sledovaní televízie sústredia výhradne na ňu, informuje portál Independent. Zvyšok zároveň venuje pozornosť aj inému typu zariadenia, väčšinou mobilnému telefónu.
Nemorálne súkromie
„Nič pre nás nie je dôležitejšie ako bezpečnosť našej komunity,“ vyjadril sa pre Independent hovorca aplikácie TikTok. „TikTok je prísne 13+ a existujú procesy, ktoré sa snažia docieliť dodržovanie týchto reštrikcií, ako aj pri registrácii, tak aj počas používania aplikácie. Z platformy odstraňujeme všetky profily, pri ktorých je možné, že vlastníkom je osoba pod 13 rokov.“
Independent ďalej informuje o o tom, že až dve tretiny detí vo veku 8 až 11 rokov si na sociálnych médiách vytvárajú niekoľko rôznych účtov, ktoré sú buď súkromné, alebo na nich vystupujú pod falošnými identitami, v záujme skryť aspekty svojho online života pred rodinou, kamarátmi či rovesníkmi.
Približne 35 % opýtaných detí priznalo, že svoje online aktivity skrývajú pred rodičmi pomocou módu inkognito či mazania histórie vyhľadávania.
Dve strany mince
TikTok však v mnohých prípadoch vôbec nemusí byť vhodným miestom ani pre deti, ktoré spadajú do povolenej vekovej kategórie. Portál Fight The New Drug popisuje platformu ako raj pre pedofilov.
V rámci aplikácie sú totižto medzi deťmi populárne formáty, v ktorých sa natáčajú ako tancujú, poprípade „lip-syncujú“, čo je presne druh obsahu, ktorý sa sexuálnym predátorom pozdáva, tvrdí austrálska odborníčka na kyberbezpečnosť Susan McLeanová.
Celý proces „namotávania“ je pritom v prostredí aplikácie značne urýchlený. V experimente magazínu The Sun, sa prvé implicitné komentáre objavili v priebehu niekoľkých minút. Užívatelia nešetrili slovami ako „sexi“ či „chutné“, pri deťoch, ktoré mali v niektorých prípadoch len 8 rokov.
Na druhú stranu, a aby sme TikTok len nekritizovali, je ako platforma veľmi priateľská k individualite a pre mladých ľudí sa stal akýmsi „námestím“, kde môžu slobodne vyjadriť svoj názor či prezentovať svoju osobnosť.
A, samozrejme, ak si o TikTok čo i len na chvíľu zavadil, tak vieš, že je skvelým zdrojom zábavy s vysoko personalizovaným obsahom, vďaka ktorému si každý môže prísť na svoje. Stále však treba myslieť na to, aký vplyv môže mať na deti či mladistvých. Aby si o pár rokov nemusel čítať článok o problémoch, ktoré sme si ignoráciou tohto problému spôsobili.
Zdroje: The Guardian, The Independent, Fight The New Drug