Apokalyptická predpoveď WHO: Omikronu sa nevyhne polovica z nás. Každý druhý Európan sa nakazí v nasledujúcich týždňoch
- Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa vyše polovica Európanov nakazí variantom omikron
- Infekciu dostanú Európania v nasledujúcich 6 až 8 týždňoch
- Stane sa tak, ak budú počty prípadov rásť súčasným tempom
- WHO sa obáva hlavne východu Európy, kde je nízka zaočkovanosť
- Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa vyše polovica Európanov nakazí variantom omikron
- Infekciu dostanú Európania v nasledujúcich 6 až 8 týždňoch
- Stane sa tak, ak budú počty prípadov rásť súčasným tempom
- WHO sa obáva hlavne východu Európy, kde je nízka zaočkovanosť
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) má pre Európu zlú predpoveď. Podľa WHO sa viac ako polovica Európanov nakazí variantom omikron. Infekciu dostanú Európania v nasledujúcich 6 až 8 týždňoch, ak budú naďalej počty prípadov rásť súčasným tempom, uvádza Deutsche Welle.
„Pri tomto tempe Inštitút pre metriky a hodnotenie zdravia (IHME) predpovedá, že viac ako 50 percent populácie v regióne (Európa) bude infikovaných omikronom v najbližších šiestich až ôsmich týždňoch,“ povedal na tlačovej konferencii Hans Kluge, regionálny riaditeľ pre európsku WHO.
Európsky región WHO zahŕňa 53 krajín a území vrátane niekoľkých v Strednej Ázii. Podľa Klugeho už 50 z nich zaznamenalo prípady omikron variantu.
Nová vlna, ktorá sa valí zo západu na východ
„Omikron sa pohybuje rýchlejšie ako ktorýkoľvek (predchádzajúci) variant, ktorý sme videli,“ povedal riaditeľ európskeho regiónu. Variant podľa neho predstavuje „novú prílivovú vlnu, ktorá sa valí európskym regiónom zo západu na východ“.
WHO tvrdí, že v 26 krajinách sa týždenne nakazí 1 % populácie, pričom varoval, že sa teraz „zatvára okno príležitosti“, aby krajiny zabránili preťaženiu svojich zdravotných systémov, uvádza agentúra AP.
Len v prvý januárový týždeň sa v Európe vyskytlo viac ako 7 miliónov nových prípadov omikronového variantu COVID-19, čo je viac ako dvojnásobok v predchádzajúcom období.
Potvrdilo sa, že variant omikron je nákazlivejší a „má mutácie, ktoré mu umožňujú ľahšie sa prichytiť na ľudské bunky a môže infikovať dokonca aj tých ľudí, ktorí predtým nákazu prekonali alebo sa dali zaočkovať“. Uviedol to Kluge s odvolaním sa na údaje zhromaždené za posledné týždne.
Očkovacie látky naďalej poskytujú dobrú ochranu
Kluge vyzval krajiny, aby nariadili používanie rúšok v uzavretých priestoroch a aby sa zamerali na očkovanie vrátane posilňujúcich dávok. Posilňujúce dávky však odporúča len rizikovým skupinám obyvateľstva, vrátane zdravotníckych pracovníkov a starších ľudí.
Európska WHO nie je nadšená z nápadu očkovania treťou dávkou v celej populácii. Krajiny prosí, aby namiesto tretích dávok pre zdravých a mladých ľudí darovali vakcíny radšej chudobným krajinám, kde ľudia nie sú zaočkovaní ani dvoma dávkami.
Kluge povedal, že je veľmi znepokojený, tým, že omikron sa posúva na východ Európy. Obáva sa, že variant môže mať katastrofálny dopad na krajiny s nízkou zaočkovanosťou a vyžiadať si veľa obetí.
Zdôraznil, že „schválené vakcíny naďalej poskytujú dobrú ochranu proti závažným chorobám a smrti, vrátane omikrónu“.
Uviedol, že miera hospitalizácie v Dánsku v súvislosti s omikronom bola šesťkrát vyššia u ľudí, ktorí neboli očkovaní, v porovnaní s tými, ktorí boli zaočkovaní.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Deutsche Welle, AP, TASR