Apokalyptické varovanie šéfa jednej z TOP armád: Do 3 rokov môže vypuknúť vojna, nebude len s Ruskom
- Generál Roland Walker varuje, že čoskoro môže prepuknúť nová vojna
- Neobáva sa len Ruska, ale aj Iránu, Číny a KĽDR
- Generál Roland Walker varuje, že čoskoro môže prepuknúť nová vojna
- Neobáva sa len Ruska, ale aj Iránu, Číny a KĽDR
Šéf britskej armády Roland Roly Walker varuje, že si Spojené kráľovstvo a Európa musia uvedomiť, že do troch rokov môžu čeliť vojne. Tá nemusí byť izolovaná a odohrávať sa len na starom kontinente, naopak, rozšíriť sa môže aj do iných kútov sveta.
Britský generál tvrdí, že vojenský konflikt môže vypuknúť bez ohľadu na to, ako skončí vojna na Ukrajine. K Ruskej federácii sa môžu pripojiť aj jeho spojenci Čína, Severná Kórea a Irán, uvádza The Times.
„Keď si myslíte, že sú na dne, (Rusi) sa vrátia, aby sa pomstili,“ uviedol Walker. Šéf britskej armády je presvedčený, že plány ruského prezidenta Vladimira Putina siahajú ďaleko za Ukrajinu.
Aj keby v nasledujúcich rokoch došlo k ukončeniu bojov na Ukrajine, nemožno sa domnievať, že by sa veci vrátili do normálu. Teda do stavu spred vojny. Rusko pod vedením Putina ostane „veľmi nebezpečné“, pričom generál verí, že ruský prezident sa bude chcieť pomstiť Západu za pomoc Ukrajine.
Nová „os zla“ predstavuje problém
Kremeľ však nie je jedinou hrozbou, generál si nevybral dátum (rok 2027) náhodou. Ide o rok, keď Čína môže byť pripravená na útok na Taiwan, aspoň tak sa domnievajú Spojené štáty. Čínsky útok na ostrov by potencionálne mohol odštartovať tretiu svetovú vojnu, ak sa ho Spojené štáty rozhodnú brániť.
„Problém v jednej oblasti pravdepodobne spustí sympatickú detonáciu v inej, a preto ide o globálny problém, na ktorý sa pozeráme z rôznych perspektív po celom svete,“ uviedol Walker. K Číne a Rusku by sa tak mohli pridať aj Severná Kórea a Irán.
Generál pritom vyjadril obavy aj z možnosti, že by Teherán a Pchjongjang mohli získať jadrové zbrane. Spolupráca týchto štyroch krajín sa od ruskej invázie na Ukrajinu čoraz viac prehlbuje. Irán i Severná Kórea zaslali Rusku zbrane i muníciu. Čína zas supluje Kremeľ s technológiou s takzvaným dvojitým využitím, čo znamená, že môže byť využitá jednak na vojenské účely, jednak napríklad na rekreačné účely. Peking sa má s Moskvou tiež deliť o spravodajské informácie, vďaka ktorým kremeľské sily zasahujú ľahšie ciele na Ukrajine.
Tieto tri krajiny vďaka svojej spolupráci a autokratickému zriadeniu dostali prezývku „nová os zla“. Generál sa obáva, že ich prepojenie, aj na úrovni priemyslu, spôsobuje, že v skutočnosti máme oveľa menej času pripraviť sa na možný vojnový konflikt, ako krajiny Aliancie predpokladajú.
Generál chce, aby Briti dokázali poraziť 3-krát väčšiu silu
Walker tvrdí, že existuje dostatok času, aby dokázal zreformovať britskú armádu, ktorá by mohla poskytovať odstrašovaciu schopnosť. Generál tvrdí, že to dokáže bez toho, aby sa výrazne navýšili počty vojakov. Britská armáda má v súčasnosti najnižšie počty od čias napoleonských vojen.
Britská armáda má v súčasnosti 72 500 príslušníkov. Labouristický premiér Keir Starmer sľúbil, že sa obranný rozpočet Veľkej Británie zvýši z 2 % HDP na 2,5 % HDP. Neuviedol však kedy tak učiní a podľa expertov je to príliš málo nato, aby sa prebudovala britská armáda na dôveryhodnú silu schopnú odraziť útok nepriateľa.
Walker však tvrdí, že to dokáže, pričom uvádza, že sila meraná počtom vojakov je zastaraná. Podľa generála je dôležitá adaptácia sofistikovanej technológie, vďaka ktorej získajú Briti prevahu na bojisku a dokážu zlikvidovať aj silu trikrát väčšiu, ako je britská armáda.
Generál chce, aby bojová brigáda v počte približne 7000 ľudí dokázala zničiť sily, ako je 18. ruská armáda s kombinovanými zbraňami v počte približne 20 000. Zabezpečiť to majú autonómne zbrane, umelá inteligencia či takzvaná inteligentná munícia.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: The Times