Apple spôsobil revolúciu v medicíne: Operácie budú rýchlejšie a bezpečnejšie vďaka komerčnej technológii

  • Revolučná technológia, ktorá dokáže premeniť miesto na osobné kino
  • Apple Vison Pro ako pomôcka v medicíne
Chirurgia a novodobé technológie
Ilustračná fotografia Freepik/peoplecreations
  • Revolučná technológia, ktorá dokáže premeniť miesto na osobné kino
  • Apple Vison Pro ako pomôcka v medicíne

Apple Vision Pro bolo uvedené na trh ešte vo februári 2024, keď prinieslo nový rozmer do sveta technológií. Ako uvádza oficiálny portál apple.com, tieto revolučné okuliare dokážu premeniť akékoľvek miesto na osobné kino, ktoré poskytuje používateľom plno zábavy. Virtuálna realita rozširuje hry, filmy a seriály do úchvatnej veľkosti.

Táto pomôcka však neslúži len na relax a zábavu. Od svojho uvedenia si našla uplatnenie aj v medicíne, prevažne na operačných sálach.

Apple Vision Pro ako pomôcka v medicíne

Chirurg Santiago Horgan pred 24 rokmi ako prvý vykonal operáciu bypassu za asistencie robota. V tom čase išlo o veľký medicínsky prelom. V súčasnosti je tento chirurg zástancom práve technológie Apple Vision Pro, informuje o tom portál bundle.app.

Santiago Horgan vedie Centrum pre budúcnosť chirurgie na Kalifornskej univerzite v San Diegu. Za posledný mesiac spoločne s ďalšími chirurgmi vykonal invazívne operácie, pri ktorých mali na hlave nasadené okuliare od spoločnosti Apple, píše portál Time.

Pomôcku testovali okrem doktorov aj architekti a iné odvetvia, aby zistili, ako by mohla slúžiť konkrétnym potrebám.

Chirurg už v minulosti vyskúšal HoloLens a Google Glass od spoločnosti Microsoft. Tvrdí však, že rozlíšenie obrazu nebolo postačujúce.

„Všetci sme nadšení. Bolo to lepšie, ako sme dokonca očakávali. Zvyčajne sa otočím a zastavím operáciu, aby som videl CT vyšetrenie. Hľadám, čo sa stalo s malou kamerou, ktorá poskytuje bližší pohľad na orgány, a pritom pozerám na monitor srdcovej frekvencie, “ hovorí chirurg. Vďaka okuliarom však môže operáciu vykonať bez prestávky a plne sa sústrediť na prácu. Má to výhody aj pre chirurga, ale aj pacienta, pretože na operačnej sále nemusí byť taký dlhý čas.

Veľkú úlohu zohráva aj cena

Hlavný klinický lekár a inovačný riaditeľ univerzity, Christopher Longhurst, hovorí, že cena okuliarov pre bežného používateľa môže byť skľučujúca, keďže stoja približne 4 000 eur. No v porovnaní s prístrojmi, ktoré sa používajú v medicíne, je pomôcka naozaj lacná. Monitory na operačnej sále stoja 20 000 až 30 000 dolárov. Takže 3 500 dolárov za náhlavnú súpravu je ako prach z rozpočtu v prostredí zdravotnej starostlivosti, hovorí lekár.

Suma by mohla vyhovovať hlavne menším komunitným nemocniciam, ktoré nemajú rozpočet na drahé prístroje. Zariadenie sa však musí najprv schváliť na široké používanie v zdravotníctve, informuje Time.

Christopher Longhurst spolupracuje s Apple Vision Pro, ale na 3D rádiologickom zobrazovaní. Okuliare budú štandardom starostlivosti v nasledujúcich rokoch na operačných sálach po celom svete, hovorí.

Na trhu však existujú aj iné vizualizačné systémy, ktoré sľubujú podobné výhody. Startup Augmedics vyvinul AR navigačný systém pre chirurgov operujúcich miechu. Jeho úlohou je premietať 3D obraz pacientovho skenu nad jeho telom. Umožňuje to lekárovi operovať tak, ako keby mal röntgenové videnie.

Spoločnosť Vuzix vytvorila náhlavnú súpravu, ktorá je výrazne ľahšia, a teda aj príjemnejšia na nosenie.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: bundle.app, Time, apple.com

Najnovšie videá

Trendové videá