Arábia chce postaviť zimný sci-fi rezort za 500 miliárd. Bude súčasťou najmodernejšieho mesta sveta

  • Pri futuristickom meste Neom vyrastie horský rezort
  • Organizovať sa tu budú aj Zimné hry, tvrdia
  • Aktivisti výstavbu kritizujú
trojena
Vizualizácia horského rezortu v Saudskej Arábii Twitter/TROJENA, TASR/ AP/Francois Mori
  • Pri futuristickom meste Neom vyrastie horský rezort
  • Organizovať sa tu budú aj Zimné hry, tvrdia
  • Aktivisti výstavbu kritizujú

Lyžiarske stredisko uprostred horúcej púšte? S dostatočnými prostriedkami je možné všetko. Presne to je prípadom Saudskej Arábie, ktorá v rámci snahy odpútať sa od ropy ako výhradného zisku plánuje vybudovať lyžiarske centrá a dokonca organizovať medzinárodné hry.

Sneh v púšti

Saudský korunný princ Mohamed bin Salmán ohlásil podľa portálu Middle East Eye svoje ambiciózne plány o vybudovaní zasneženého rezortu už približne pred rokom. Mal by niesť názov Trojena a hotový by mal byť už v roku 2026.

Trojena redefinuje svetovú horskú turistiku vytvorením miesta založeného na princípoch ekoturizmu, zdôrazňujúc naše úsilie o ochranu prírody a zvýšenie kvality života komunity,“ uviedol v minulosti Salmán.

Návšteva rezortu by mala byť pritom skutočne plnohodnotným zážitkom. Turisti, ktorí sa sem rozhodnú cestovať, by si mali môcť užiť okrem lyžovačky aj wellness, ubytovanie v krásnej zimnej dedinke či rôzne vodné športy na miestnom jazere. Celý projekt má budget 500 miliárd amerických dolárov.

Väčšou novinkou je však obdržanie pozície organizátora ázijských Zimných hier, ktorú Saudská Arábia získala ako jediný uchádzač. „Saudskoarabské púšte a hory budú arénou zimných športov,“ uviedla Ázijská olympijská rada na októbrovom valnom zhromaždení v Kambodži. Hry by sa pritom mali konať už v roku 2029.

Trojena by mala byť visutou súčasťou futuristického mesta Neom, ktoré má v regióne vyrásť. O meste sme ťa už predošle informovali. Podľa plánov by malo ísť o najmodernejšie mesto sveta, ktoré by malo byť zároveň kompletne poháňané obnoviteľnými zdrojmi a malo by byť niekoľkonásobne väčšie ako niektoré svetové metropoly.

Viacero kritikov

V hre sú však, podľa niektorých kritikov projektu, skutočné environmentálne riziká. Jedným z kritikov je eko-aktivistická organizácia Greenpeace, o ktorej informuje server Euronews. Aktivisti hovoria, že aj napriek tvrdeniam o uhlíkovej neutralite, môže príroda v konečnom dôsledku trpieť.

Meníte prirodzený ekosystém, čo môže mať rozsiahle dopady,“ hovorí Ahmed El Droubi, regionálny manažér kampaní Greenpeace. „Ani neviem, či máme kapacitu predpovedať a modelovať takéto vplyvy, a je to veľmi nebezpečné, takto masívne meniť ekosystémy,“ doplnil ďalej.

Druhou rovinou je strach z porušovania ľudských práv, o ktorom informuje britský denník The Guardian. Projekt Neom často opisoval, že mesto vyrastie na „panenskej“ alebo inak nevyužitej pôde. Ako však upozorňuje Guardian, nie je to tak celkom pravda.

Saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salman
zdroj: SITA/Athit Perawongmetha/Pool Photo via AP

V oblasti totiž to žije približne 20 000 príslušníkov prastarého kmeňa Huwaiti, ktorých podľa ich vlastných slov stavitelia futuristického projektu z ich domoviny vyháňajú. A to bez toho, aby im ponúkli náhradné bydlisko.

Pre kmeň Huwaitat je Neom vybudovaný na našej krvi, na našich kostiach,“ hovorí Alia Hayel Aboutiyah al-Huwaiti, otvorená aktivistka a členka kmeňa žijúca v Londýne. Celú situáciu len vyeskalovala smrť Abdula Rahima al-Huwaiti, dlhodobého kritika projektu. Príslušníci kmeňa veria, že išlo o vraždu s cieľom umlčať túto kritiku.

Spolupracovať by mohli aj Slováci

Plánovaný horský rezort by mohol byť teoreticky prepojený aj na Slovensko. Spoločnosť Tatry mountain resorts (TMR) totiž rokuje o možnosti spolupráce pri rozvoji turizmu v Saudskoarabskom kráľovstve. Predseda Predstavenstva TMR Igor Rattaj informoval, že sa uchádzajú o pozíciu poradcu pri budovaní a prevádzkovateľa horského strediska.

tatry
zdroj: TASR/František Iván

Zástupcovia spoločnosti sa v Rijáde stretli s princeznou Fahdou al Saud, členkou kráľovskej rodiny, ktorá je zodpovedná za vybudovanie a rozvoj turizmu v horskej oblasti Sudah.

Príležitosťou pre nás je vízia rozvoja turizmu hlavne v horských oblastiach do roku 2030, dokedy sa chce Saudská Arábia po vzore Dubaja a okolitých štátov stať rovnako atraktívnou destináciou. My ako TMR ašpirujeme na pozíciu poradcu a prevádzkovateľa pri budovaní horského strediska,“ uviedol Rattaj

Zdroje: Middle East Eye, Euronews, The Guardian, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá