Archeológovia našli „zlatú baňu“: Obrovské mesto skrýva 1 000-ročné múmie
- Limu označujú za historickú cibuľu alebo škatuľu prekvapení
- Mesto v Peru ukrýva vrstvy histórie
- Pri výkopových prácach našli ďalšie múmie
- Limu označujú za historickú cibuľu alebo škatuľu prekvapení
- Mesto v Peru ukrýva vrstvy histórie
- Pri výkopových prácach našli ďalšie múmie
Lima, hlavné mesto juhoamerického štátu Peru, získalo počas rokov mnoho prívlastkov. Tie vychádzajú z jeho tajomnosti. Označuje sa za historickú cibuľu, keďže ukrýva mnoho vrstiev príbehov, ale aj za „škatuľu prekvapení“, píše agentúra AP na svojom webe.
Lima sa opäť dostala do svetla všetkých možných vedeckých nadšencov počas posledných dní. Robotníci výkopových prác tu totiž odhalili osem múmií a ďalšie rôzne predmety.
„Obnovujeme tie vrstvy stratenej histórie Limy, ktoré sú v súčasnosti skryté pod cestami a ulicami,“ uviedol v piatok Jesús Bahamonde, archeológ zo spoločnosti Calidda, ktorá v meste distribuuje zemný plyn.
AP, citujúc Bahamondea, píše, že počas výkopových prác spoločnosti s cieľom rozšíriť systém plynovodov toho objavili už mnoho. Za posledných 19 rokov priniesli viac ako 1 900 archeologických nálezov rôznych druhov. Ani v prípade múmií nejde o prvý nález.
Náleziská
Mesto má viac ako 400 väčších archeologických nálezísk. Ide o stavby z nepálených tehál, známe ako „huacas“. Ide o pojem z jazyka domorodých Quechua. Huacas stáli na vrcholoch kopcov považovaných za posvätné miesta.
Miesto, kde v súčasnosti leží Lima, má neuveriteľnú históriu. Ľudia tu žijú už 10 000 rokov. Ešte pred Inkmi sa tu nachádzali rozmanité kultúry, ktoré kolónie Inkov nakoniec obsadili. Na miesto Limy však v roku 1535 dorazili španielski dobyvatelia a zvyšok histórie je už známy.
Bahamonde poukázal na múmie starých mužov. Zabalení sú posediačky a objavili ich len 30 centimetrov pod povrchom.
Archeológovia spoločnosti sa domnievajú, že nálezy patria do kultúry spred Inkov, nazývanej Ichma. Kultúra Ichma vznikla okolo roku 1100 a expandovala cez údolia dnešnej Limy, až kým sa nezačlenila práve medzi Inkov. Stalo sa tak koncom 15. storočia, hovoria vedci.
Našli až 8 tiel
Podľa archeológa Roberta Quispea sa v pohrebných zväzkoch pravdepodobne nachádza až 8 mŕtvych. Konkrétne ide zrejme o dvoch dospelých a šesť maloletých.
Podotkol však, že v Lime sa toho dá nájsť naozaj mnoho. V roku 2018 jeho tím objavil drevené rakvy, v ktorých boli pochovaní traja čínski prisťahovalci. Tí umreli v 19. storočí.
Archeológovia našli telá vedľa ópiových fajok, ručne balených cigariet, topánok, čínskych hracích kariet, peruánskej striebornej mince vyrazenej v roku 1898 či osvedčení o dokončení pracovnej zmluvy. Tá bola písaná v španielčine v roku 1875.
„Keď v 16. storočí prišli Španieli, našli celú populáciu žijúcu v troch údoliach, v ktorých dnes leží Lima… To, čo tu máme, je akýmsi historickým pokračovaním,“ hovorí Bahamonde.
Podľa agentúry Reuters sa tamojším archeológom podarilo nájsť múmiu aj začiatkom septembra. Konkrétne 7. septembra odhalili jednu 1 000-ročnú.
Pozostatky sa našli aj s keramickými nádobami, textíliami a inými predmetmi. Nachádzali sa v lokalite Huaca Pucllana uprostred bohatej limskej štvrte Miraflores, hovorí vedúca tímu archeológov, Mirella Ganozaová.
„Ide o dospelého jedinca v sede s pokrčenými nohami,“ uviedla s tým, že múmia mala dlhé vlasy a čeľusť, ktorá bola takmer úplne neporušená.
V lokalite Huaca Pucllana sa už našli viaceré múmie a starodávne predmety. Experti toto miesto považujú za Pandorinu skrinku, v ktorej možno nájsť ešte oveľa viac, píše Reuters.
Aj keď je Peru najlepšie známe pre útočisko Inkov na vrchole hory Machu Picchu, bolo domovom skutočne množstva predhispánskych kultúr. A históriu sa im darí udržiavať.
„Považujem za celkom zaujímavé, že priamo v srdci Miraflores, uprostred mesta obklopeného modernými budovami a stavbami, je stále zachovaná dôležitá lokalita, ako je obradné centrum Huaca Pucllana,“ hovorí Ganozaová.
Zdroje: AP, Reuters