„Architekt“ útoku na Izrael je nočnou morou už 3 dekády. Atentát naňho spáchali sedemkrát

  • Izraelčania sa ho sedemkrát bezúspešne pokúsili zabiť
  • Jeho pomstychtivosť môže prameniť z toho, že Izrael mu zabil manželku a dve deti
vodca brigády Hamasu
Muhammad Díf je tŕňom v oku pre Izrael už viac ako tri desaťročia a práve on stál za prípravou a realizáciou najnovšieho útoku na Izrael Youtube/Business Standard reprofoto
  • Izraelčania sa ho sedemkrát bezúspešne pokúsili zabiť
  • Jeho pomstychtivosť môže prameniť z toho, že Izrael mu zabil manželku a dve deti

Pre Izrael sa sobota 7. októbra 2023 navždy zapíše do dejín tými najčernejšími písmenami. Nečakaný a agresívny útok Hamasu, ktorý odštartoval ďalšiu vlnu tohto dlhotrvajúceho konfliktu, už teraz mnohí odborníci označujú za Pearl Harbour alebo 11. september pre Izrael. 

Kto však stál za týmto premysleným a zákerným atakom, ktorý dokonale zaskočil nielen bežných Izraelčanov, ale aj spravodajské a bezpečnostné služby tejto krajiny?

Jeho hlavným zosnovateľom a architektom bol Muhammad Díf. Toto meno ti asi nič nehovorí, ale jeho príbeh si určite zaslúži tvoju pozornosť. 

Na izraelskom radare je už tri desaťročia 

Analytik pre Izrael a Blízky východ v rámci Medzinárodného tímu pre štúdium bezpečnosti v talianskej Verone Omri Brinner pre France 24 podotkol, že už teraz bol pre Izrael „hviezdou“, ktorá ešte porastie a spolu s ňou aj jeho „prestíž“

„Ale s touto operáciou, najúspešnejšou v histórii palestínskeho odporu, bude jeho odkaz žiť navždy. Teraz môže zlyhať, Izrael ho teraz môže zavraždiť: jeho dedičstvo ho prežije,“ dodal Brinner. 

Prečo si Brinner myslí, že Díf je na izraelskom blackliste už niekoľko rokov? „Jeho schopnosť vyhýbať sa izraelským spravodajským službám mu vyniesla prezývku ,mačka s deviatimi životmi‘,“ vysvetlil Brinner, ktorý dodal, že Izrael sa naňho pokúsil spáchať atentát sedemkrát, naposledy v roku 2021, ale bez úspechu.

Sky News dopĺňa, že jeho druhou prezývkou je Hosť (The Guest), keďže Díf v arabčine znamená hosť, čo je odkaz na jeho zvyk bývať každú noc s rôznymi sympatizantmi, aby sa vyhol odhaleniu. Díf reprezentuje pre bezpečnosť Izraela priamu a konštantnú hrozbu už viac ako tridsať rokov, a to napriek tomu, že je dosť málovravný a takmer nikdy nevystupuje na verejnosti. 

„Militantnosť proti Izraelu je oblasťou s nízkou priemernou dĺžkou života. Je pozoruhodné, že dokázal prežiť tak dlho. Je to dlhotrvajúca škvrna na povesti Izraela, že ničí určené ciele,“ zdôraznil Jacob Eriksson, odborník na izraelsko-palestínsky konflikt z University of York. Jeho trik na prežitie spočíva v tom, že zostáva skrytý. 

https://twitter.com/DeshiProfessor_/status/1711651527801376907

Agentúra Reuters píše, že existujú iba tri jeho fotografie: jedna vo veku 20 rokov, druhá, na ktorej je maskovaný, a obrázok jeho tieňa, ktorý bol použitý pri vysielaní audiokazety. Miesto, kde sa Díf nachádza, nie je známe, hoci je s najväčšou pravdepodobnosťou v Gaze v spleti tunelov pod enklávou. Na druhej strane, za ten čas nezostal bez ujmy. Díf údajne po izraelskom útoku v roku 2006 prišiel o zrak, jednu ruku a jednu nohu.

Portál Wionews informuje, že Díf, ktorý je veliteľ brigád Hamasu Izz ad-Dína al-Kassáma, teda jeho vojenského krídla, a Yehya Sinwar, vodca Hamasu v Gaze, boli spolu za rozhodnutím naplánovať a realizovať útok na Izrael. Je však jasné, kto bol jeho architektom.

„Sú dva mozgy, ale je jeden hlavný mozog,“ povedal zdroj blízky Hamasu, podľa ktorého boli informácie o operácii známe iba hŕstke lídrov Hamasu.  

Napriek tomu, že sa stráni verejným vystúpeniam, pri príležitosti útoku na Izrael sa prihovoril palestínskemu ľudu pomocou nahrávky, v ktorej vyzdvihol fakt, že Hamas opakovane varoval Izrael, aby ukončil svoje zločiny proti Palestínčanom a prepustil väzňov, o ktorých tvrdil, že boli mučení a zneužívaní, a aby zastavil ich vyvlastňovanie palestínskej pôdy.

„Každý deň okupácia útočí na naše dediny, mestá a mestá na Západnom brehu a prepadáva domy, zabíja, zraňuje, ničí a zadržiava. Zároveň konfiškuje tisíce akrov našej pôdy, vyháňa našich ľudí z ich domov, aby stavali osady, zatiaľ čo zločinecké obliehanie Gazy zo strany Izraela pokračuje. Vo svetle orgií okupácie a jej popierania medzinárodných zákonov a rezolúcií a v dôsledku americkej a západnej podpory a medzinárodného mlčania sme sa rozhodli s tým všetkým skoncovať,“ cituje ho Reuters.

Izraelčania mu vzali rodinu

Díf sa podľa Wionews narodil v roku 1965 v utečeneckom tábore Khan Yunis, ktorý vznikol po arabsko-izraelskej vojne v roku 1948. Narodil sa ako Muhammad Masri a neskôr sa stal známym ako Muhammad Díf po tom, čo sa pripojil k Hamasu počas prvého palestínskeho povstania, ktoré je známejšie pod pojmom intifáda, a ktoré sa začalo v roku 1987. Izrael zatkol Dífa v roku 1989, pričom následne strávil asi 16 mesiacov vo väzbe.

Ide o mimoriadne vzdelaného človeka, o čom svedčí fakt, že má titul prírodných vied na Islamskej univerzite v Gaze, kde študoval fyziku, chémiu a biológiu. Okrem toho sa zaujímal aj o umenie a viedol univerzitný výbor určený na zábavu a na javisku vystupoval v komédiách.

Založil divadelnú skupinu The Returners, čo bol odkaz na palestínskych utečencov túžiacich po návrate do krajín, ktoré vlastnili pred vytvorením štátu Izrael v roku 1948. Hrania sa nevzdal ani v Hamase, pretože v niektorých propagandistických videách mal menšie role. 

Ako postupne stúpol v rámci hierarchie Hamasu, rozvinul sieť tunelov skupiny a jej odborné znalosti v oblasti výroby bômb. Už desaťročia je na čele zoznamu najhľadanejších osôb v Izraeli a je osobne zodpovedný za smrť desiatok Izraelčanov pri samovražedných bombových útokoch. V roku 2002 sa stal šéfom militantného hnutia Hamasu, Brigád Izz ad-Dína al-Kassáma po tom, čo bol ich predchádzajúci šéf zavraždený. 

Čo je však nutné podotknúť, je skutočnosť, že zostať v tieni preňho bolo vždy otázkou života a smrti. Podľa Imada Faloujiho, bývalého vysokého predstaviteľa Hamasu, sú práve jeho ostražitosť a zdráhanie sa vzbudzovať pozornosť kľúčovými faktormi jeho úspechu.

„Drží sa v ústraní a žije skrytý medzi obyvateľstvom. Pohybuje sa s rôznymi pasmi a rôznymi identitami. Doteraz je úspešný, pretože kruh okolo neho je veľmi malý. Preto je stále nažive,“ povedal Falouji ešte v roku 2014 pre The Washington Post.

Falouji zároveň dodal, že Díf je Palestínčanmi vnímaný ako človek, ktorý sa drží pri zemi a jeho tvrdý postoj k Izraelu bol vnímaný ako presný odraz záujmov Palestínčanov.

Najbližšie smrti bol Díf pri poslednej vojne v Gaze v roku 2014. Počas náletu na jeho dom zahynula jeho dvadsaťsedemročná žena, trojročná dcéra a sedemmesačný syn. Izraelská armáda najskôr tvrdila, že medzi obeťami je aj samotný Díf, Hamas to však vyvrátil.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: France 24, Reuters, The Washington Post, Wionews, Sky News

Najnovšie videá

Trendové videá