Architektonický skvost, ktorý funguje ako „transformer“. Slovensko ho Čechom ticho závidí (FOTO)
- Historické Císařské lázně sú ikonickou stavbou svojej doby
- Nie sú len symbolom architektonického majstrovstva
- Sú aj odrazom výnimočného technologického pokroku
- Historické Císařské lázně sú ikonickou stavbou svojej doby
- Nie sú len symbolom architektonického majstrovstva
- Sú aj odrazom výnimočného technologického pokroku
Táto stavba, ktorá vznikla na prelome 19. a 20. storočia, reflektuje obdobie, keď svet prechádzal revolučnými zmenami v oblasti vedy, priemyslu a kultúry.
Budova, pôvodne navrhnutá na poskytovanie kúpeľných služieb, prešla v posledných rokoch rozsiahlymi zmenami, ktoré z nej urobili modernú multifunkčnú kultúrnu inštitúciu. Jej história, technológie a nová funkcia však tvoria fascinujúci príbeh, ktorý stojí za pozornosť.
Zrodenie technologického zázraku
V druhej polovici 19. storočia svet zažil technologickú revolúciu. Edisonova žiarovka, Teslov asynchrónny motor či Benzov prvý automobil so spaľovacím motorom boli len niektoré z vynálezov, ktoré formovali túto éru.
V rovnakom období vznikli aj Císařské lázně, ktorých návrh odrážal ducha pokroku a inovácií. Architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer vytvorili unikátne kúpeľné zariadenie, ktoré bolo vybavené mechanizmom na spracovanie a distribúciu rašeliny. Tento systém využíval dopravníky a výťahy na prepravu rašeliny z úpravne mimo hlavnej budovy priamo do viacpodlažných kúpeľných priestorov.
Tento prepracovaný technologický systém umožňoval obslúžiť až 2 000 návštevníkov denne v stovke kúpeľní. Efektivita a kapacita prevádzky bola v tej dobe bezprecedentná, čo umožnilo rýchlu návratnosť investície napriek tomu, že rozpočet bol dvojnásobne prekročený. Táto technická dokonalosť urobila z Císařských lázní jeden z najmodernejších kúpeľných komplexov svojej doby.
Úpadok a znovuzrodenie vďaka Petr Hájek ARCHITEKTI
S postupom času a zmenou spoločenských priorít však Císařské lázně postupne strácali svoju pôvodnú funkciu. Na prelome 20. a 21. storočia sa objekt využíval len príležitostne na kultúrne akcie, čo viedlo k jeho postupnému chátraniu.
Dlhé roky sa hľadalo riešenie, ktoré by ospravedlnilo vysoké náklady na obnovu tejto historickej pamiatky. Nakoniec sa investor rozhodol premeniť budovu na kultúrnu inštitúciu s multifunkčnou koncertnou sálou ako jej centrálnym prvkom.
Tento ambiciózny plán priniesol budove nový život, pričom architekti čerpali inšpiráciu z pôvodného mechanizmu na spracovanie rašeliny. Zámer obnovy zahŕňal vytvorenie „stroja“ v podobe scénickej a akustickej technológie, ktorá sa dokonale integrovala do historického priestoru. Výsledkom je sála fungujúca ako multifunkčný „transformer“ schopný meniť svoje parametre podľa konkrétnych požiadaviek.
Sála ako švajčiarsky nožík
Nová koncertná sála, umiestnená v priestore pôvodnej strojovne, je technologickým zázrakom. Jej dizajn a vybavenie umožňujú variabilitu priestorových a akustických podmienok. Súčasťou vybavenia sú prvky na úpravu doby dozvuku, smeru a intenzity zvukovej energie.
Orchestrálna mušľa s výsuvným paravánom dokáže odrážať zvuk k divákom, zatiaľ čo trojstenné panely nad javiskom môžu zvuk odrážať, pohlcovať alebo nasmerovať.
Podlaha orchestru, vytvorená z drevených dosiek na oceľovej konštrukcii, funguje ako ozvučnica, rezonujúca s hudobnými nástrojmi. Vďaka týmto inováciám je sála vhodná nielen na koncerty, ale aj na divadelné predstavenia, tanečné vystúpenia, konferencie či filmové projekcie. Zatemnenie priestoru a akustické tlmenie umožňuje špeciálny záves s vysokou gramážou, ktorý obklopuje dvoranu.
Náročná realizácia a rešpekt k histórii
Samotná realizácia tohto projektu bola mimoriadne náročná. Vzhľadom na to, že do dvorany nebolo možné prepraviť veľké časti konštrukcie, všetky prvky sa museli kompletizovať z menších dielov, ktoré boli dopravované otvorom v streche. Tento postup si vyžadoval precízne plánovanie a koordináciu.
Dôležitým aspektom rekonštrukcie bol aj rešpekt k historickému charakteru budovy. Zatiaľ čo všetky scénické a akustické technológie boli začlenené do nového interiéru, infraštruktúra, ako vzduchotechnika a požiarne zabezpečenie, bola umiestnená do bloku nad strechou hlavného schodiska, čím sa minimalizoval vizuálny zásah do pôvodnej architektúry.
Císařské lázně dnes
Dnešné Císařské lázně sú príkladom toho, ako možno historické dedičstvo prepojiť s modernými požiadavkami na funkčnosť a technológiu. Budova, ktorá kedysi slúžila ako inovatívne kúpeľné zariadenie, je dnes moderným kultúrnym centrom, ktoré rešpektuje minulosť a zároveň spĺňa nároky súčasnosti.
Tento projekt je dôkazom, že aj zdanlivo nevyužiteľné pamiatky môžu získať nový život, ak sa k nim pristupuje s víziou a rešpektom k histórii.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: Petr Hájek ARCHITEKTI