Architektonický unikát: Atypický dom so zelenou strechou v srdci prírody ponúka výhľad priamo na majestátny hrad
- Skúsený tím architektov predstavil nevšedné rodinné bývanie
- Stavba predstavuje vzor ekologickej udržateľnosti a moderného bývania
- Skúsený tím architektov predstavil nevšedné rodinné bývanie
- Stavba predstavuje vzor ekologickej udržateľnosti a moderného bývania
V srdci malebného prostredia pri rieke Dyje sa týči stavba, ktorá prestupuje hranice tradičnej architektúry.
Na miestnom svahovitom pozemku, oživenom terasami zdobenými kamennými stenami, stojí netypický dom s nevšedným dizajnom.
Jeho unikátnosť pramení z intenzívneho spojenia s prírodou a historickým duchom miesta, kde sa protiľahlý breh pýši skalnou stenou, zdobenou Znojemským hradom, rotundou sv. Kataríny a kostolom sv. Mikuláša.
Dom, ktorý je architektonickým skvostom, je navrhnutý s dôrazom na tvar, profil a orientáciu pozemku. Jeho úzky obdĺžnikový pôdorys, majestátna severná časť skosená do nábrežia a zelená strecha, ktorá sa harmonicky spája so záhradou, sú len niektoré z jeho výnimočných prvkov.
Táto strecha, opticky prechádzajúca do okolitej zelene, nielen, že dodáva domu osobitý charakter, ale aj slúži ako udržateľný element, ktorý podporuje biodiverzitu a efektívne využívanie dažďovej vody.
„Okolitá zástavba je veľmi rôznorodá, ide predovšetkým o rodinné či bytové domy, jedno alebo dvojpodlažné. Forma navrhnutého rodinného domu je najviac determinovaná tvarom, profilom a orientáciou pozemku. Jeho minimálna šírka, veľká strmosť svahu a orientácia na sever udávajú základné tvarové parametre objektu. Dom je preto navrhnutý na pôdoryse úzkeho obdĺžnika, ktorý ctí prevažujúcu uličnú čiaru zo severnej strany a odstupy od susedných budov,“ uvádzajú architekti zo štúdia Kuba & Pilař, ktorí stoja za týmto projektom.
Dom má do nábrežia tri nadzemné podlažia, do svahu podlažia jedno. Severná časť domu, ktorá je orientovaná do nábrežia, je skosená a tvorí šikmú strechu nadväzujúcu na strechy susedných domov. Zostávajúca časť vrchnej hmoty pokračuje plochou strechou.
Strecha je po celej svojej ploche zelená a opticky prechádza do stúpajúcej záhrady. Do zelenej plochy strechy sú vyrezané dva asymetricky umiestnené okenné otvory detských izieb a obytného priestoru. Východná stena je vysunutá a ustúpená. Umožňuje tak presvetlenie spálne a priestoru chodby.
„Hlavný obytný priestor je umiestnený na najvyššom podlaží a je prepojený s vonkajšou terasou a záhradou na južnej strane. Vďaka tomu, že obytný priestor nie je po celej svojej dĺžke delený, môže využívať ako južné slnko prechádzajúce zo záhrady presklenou stenou jedálenskej časti, tak výhľady na sever do údolia.“
Práve krásne výhľady do údolia rieky a na protiľahlé skalné svahy s významnými historickými pamiatkami Znojma sú najväčšou devízou obytného priestoru a celého rodinného domu.
Vjazd aj vchod do domu je z nábrežnej ulice. Pozdĺž domu je navrhnuté vonkajšie schodisko na zabezpečenie dostupnosti terás a záhrad nad domom. Je tu vytvorené aj parkovanie pre jedno vozidlo v garáži, na tejto úrovni je tiež technická miestnosť s tepelným čerpadlom a vzduchotechnikou.
Vedľa vstupu je umiestnená pracovňa presvetlená z nábrežia veľkým oknom. V 2. poschodí je spálňa rodičov s vlastnou kúpeľňou, hosťovská izba, dve detské izby, veľká kúpeľňa a miestnosť pre domáce práce.
„V 3. NP je obytný priestor, do ktorého je vsadený uzavretý box so záchodom a špajzou, do boxu je vstavaná časť kuchyne a krb. Kuchynský pult rozdeľuje obytný priestor na severnú časť s pohovkami a krbom, a na južnú časť s jedálenským stolom s možnosťou otvorenia na vonkajšiu terasu.“
Nosné konštrukcie domu sú zo železobetónu a ocele. Fasádne obklady sú z hliníkových čiernych plechov. Okná v celom dome sú z hliníkových rámov, bočná stena vnútorného schodiska je zložená z mliečneho profilového skla.
„Skladba zelenej strechy je zložená z niekoľkých vrstiev drenážnych, filtračných a ochranných fólií. Dom je vykurovaný tepelným čerpadlom zem-voda, má vnútorné teplovzdušné vetranie s rekuperáciou.“
Tepelné čerpadlá typu zem-voda sú veľmi energeticky efektívne, pretože pre väčšinu tepla využívajú obnoviteľný zdroj – teplo zeme. Ich koeficient výkonnosti (COP) je obvykle medzi 3 až 5, čo znamená, že pre každý kilowatt spotrebovanej elektrickej energie produkujú 3 až 5 kilowattov tepla.
Možné úspory na energiách vo všeobecnosti závisia od mnohých faktorov, ako sú veľkosť domu, izolácia či lokálna klíma. Dá sa povedať, že oproti tradičným systémom vykurovania môže byť ročná úspora v nákladoch na vykurovanie významná.
Inštalácia tepelného čerpadla zem-voda je však pomerne drahá, často sa pohybuje v tisíckach eur, v závislosti od veľkosti systému a špecifikácií. Návratnosť investície sa obvykle pohybuje v rozmedzí niekoľkých rokov, ale je to dlhodobá investícia, ktorá sa môže postupne vyplatiť.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: Kuba & Pilař architekti