Arcibiskup Orosch nie je polícia, tvrdí Krajniak. Ich úloha v spoločnosti je úplne iná
- V diskusnej relácii V politike vystúpil Milan Krajniak a Ján Richter
- Témou bolo aj schvaľovanie zákonov, ktoré NR SR brzdí, či obežník Oroscha
- V diskusnej relácii V politike vystúpil Milan Krajniak a Ján Richter
- Témou bolo aj schvaľovanie zákonov, ktoré NR SR brzdí, či obežník Oroscha
Spravodajská televízia TA3 odvysielala v nedeľu svoj formát V politike. Hosťom bol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky za Sme rodina Milan Krajniak a poslanec Národnej rady SR za stranu SMER-SD Ján Richter.
Avšak pred začiatkom diskusie sa rozhodol moderátor osloviť trnavského arcibiskupa, ktorý rozoslal obežník iným kňazom, v ktorom spochybňuje „nevinnosť“ obetí streľby na Zámockej ulici v Bratislave.
„A kto ste vy, aby ste súdili ľudí na vinných a nevinných?“ adresoval svoje slová moderátor Rastislav Iliev arcibiskupovi Jánovi Oroschovi. „Pozrite sa radšej do vlastných radov. Vašou úlohou je predsa pomáhať spoločenskému zmieru a budovaniu vzájomného rešpektu, lebo robíte presný opak,“ pokračoval Iliev.
Januárové referendum
Iliev otvoril v úvode relácie tému zákonov, ktoré čakajú na svoje schválenie už od júna. Ako informoval, najskôr blokovala úlohu NR SR strana SaS a teraz je to napríklad kybernetický incident v parlamente, ktorým sa v stredu zaoberali aj členovia Výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).
Incident v parlamente spôsobil poslanec Róbert Halák (OĽANO), ktorý tvrdí, že nešlo o úmysel, a chybu si priznal. Podľa svojich slov podvedome zapojil odpojený voľný kábel v miestnosti kultúrneho výboru. Schôdza bude pokračovať v utorok 8. novembra. Incident podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) vyšetruje polícia. Krajniak však tvrdí, že parlament je aj naďalej schopný fungovať ďalej.
„Napriek tomu dokážeme schvaľovať zákony, ktoré dokážu pomáhať ľuďom,“ uviedol Krajniak, pričom apeloval na novelizáciu Zákonníka práce, v ktorom spoločne schválili takzvanú otcovskú dovolenku.
Opozícia opakuje, že jediné, čo zachráni slovenskú vládu, sú predčasné voľby. Referendum, ktoré by sa malo uskutočniť v januári 2023, bude stáť Slovensko celkom 10 miliónov eur. „Občania podporia referendum svojou účasťou,“ tvrdí poslanec Národnej rady za stranu SMER-SD Ján Richter, aj keď prezidentka určila na referendum deň 21. januára, ktorý je podľa neho nevyhovujúci.
„Dobre, že to nedala na 6. januára na Troch kráľov, lebo ten termín je absolútne nevhodný. Avšak je to jej právo, ktoré rešpektujeme,“ dodal Richter.
Podľa Krajniaka referendum nie sú vyhodené peniaze, aj keď Sme rodina ho nepodporí. „Sú to vyhodené peniaze, aby sa ľudia nemohli vyjadriť?“ spýtal sa Krajniak moderátora, ktorý chcel zistiť, či by sa tieto finančné prostriedky určené na referendum nedali investovať do niečoho iného.
Štátny rozpočet
Počas diskusie okrem iného riešili aj návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. „Smer podporí rozpočet za predpokladu, že prejdú naše pozmeňováky,“ uviedol Richter, pretože podľa jeho názoru sa nemôžu „nechať vydierať“.
Ak by sa stalo, že opakovane by neprešiel a krajina by sa ocitla v provizóriu, predseda Sme rodina a Národnej rady (NR) SR Boris Kollár by hľadal riešenia situácie. Zvolal by okrúhly stôl so zástupcami relevantných strán, pričom prioritou by bolo dohodnúť sa na ďalšom fungovaní a poskytnutí pomoci ľuďom. Ak by sa však riešenia nepodarilo nájsť, jednou z ciest by boli spomínané predčasné voľby.
Okrem iného sa vyjadrili hostia relácie aj k zvýšeniu tohtoročného štátneho rozpočtu, ktorý podpísala hlava štátu Zuzana Čaputová. Z neho by podľa slov ministra financií Igora Matoviča mali celkom 900 miliónov dostať firmy, ak tento návrh prejde.
„Je schválené to, že firmy, ktoré mali v tomto roku v referenčných mesiacoch nad 200 alebo 199 eur na megawatthodinu elektrickej energie a 99 eur na megawatthodinu plynu, štát im z toho 80 % preplatí,“ uviedol Krajniak, pričom stále nie sú známe konkrétne firmy, ktoré túto finančnú podporu získajú. Podľa Krajniaka to je ktorákoľvek firma, ktorá do toho spadá.
Najzraniteľnejšie rodiny by mali dostať zo štátneho rozpočtu jednorazový príspevok vo výške 100 eur. Avšak ako moderátor uviedol, Slovensko trápi v súčasnosti rekordná inflácia. Iliev sa preto spýtal, či je tento príspevok dostačujúci. „Určite im to stačiť nebude a práve preto tieto príspevky na energetické šeky budú musieť byť opakované,“ odpovedal Krajniak.
Kontroverzný obežník
V diskusii sa vrátili už k spomínanému obežníku, ktorý rozoslal trnavský arcibiskup Orosch. Podľa Richtera by cirkev nemala vyvolávať nenávisť a vášne. Arcibiskupove vyjadrenia odsúdili aj iní vysokopostavení činitelia, pričom spomenuli aj nevhodný komentár Borisa Kollára na stránke polície.
„Všetky obete teroristických činov sú nevinné,“ uviedol Krajniak. So slovami predsedu NR SR Borisa Kollára ale súhlasí. Ten sa totižto pod príspevok polície na sociálnej sieti vyjadril, aby si „svoje vyjadrenia strčili do z….u“. Polícia sa totižto voči obežníku Oroscha ohradila a zverejnila svoje stanovisko.
„Oficiálna stránka polície nemá čo moralizovať a poúčať kohokoľvek v spoločnosti o tom, čo si myslí,“ pokračoval Krajniak, na čo moderátor zareagoval, či trnavský arcibiskup toto právo má. „Arcibiskup Orosch nie je polícia, ktorá má vyšetrovať. Každý má svoju úlohu v spoločnosti, a keď sa jej zhosťuje dobre alebo zle, máme právo ho kritizovať,“ odpovedal Krajniak.
„Ja osobne som presvedčený, že úloha cirkvi je úplne opačná. Mali by upokojovať, mali by dávať nejakú nádej, vyjadrovať solidaritu,“ odpovedal na otázku o rozoslaní kontroverzného obežníka Richter. „Nerozumiem, čo tým sledoval a kam to viedlo. Možno, že pán arcibiskup vie viac, než vieme my,“ doplnil.
Zdroje: TA3, TASR