Arcibiskup sa obul do obetí z Teplárne. Polemizuje nad ich „nemravným konaním“
- Trnavský arcibiskup v obežníku pochybuje o nevine obetí vraždy na Zámockej
- Pýta sa, či sa v Teplárni niekedy konali drogové razie
- Trnavský arcibiskup v obežníku pochybuje o nevine obetí vraždy na Zámockej
- Pýta sa, či sa v Teplárni niekedy konali drogové razie
Cirkev a jej vzťah k LGBTI komunite je už notoricky známa téma. Len niekoľko týždňov boli na Zámockej ulici zavraždení dvaja mladí ľudia. Neskôr sa ukázalo, že ohavný čin bol skutočne motivovaný nenávisťou k spomenutej menšine.
Ako však informuje Denník N, nie všetci členovia cirkvi zdieľajú daný konsenzus. S kontroverzným vyjadrením prišiel trnavský arcibiskup Ján Orosch, Ten totiž zaslal kňazom obežník, v ktorom spochybňoval „nevinnosť“ obetí tragédie.
Cirkev sa k udalosti vyjadrovala opatrne, pričom košický arcibiskup podľa webu Teraz.sk odsúdil „akékoľvek prejavy rasovej, náboženskej či inej neznášanlivosti“. Verejnosť taktiež pozval k modlitbe za obete.
Obetiam bola taktiež usporiadaná svätá omša, a to v priestoroch Katedrály sv. Martina v Bratislave. Omše sa zúčastnila i prezidentka Zuzana Čaputová či premiér Eduard Heger. Dá sa teda hovoriť, že katolícka cirkev pristupovala k obetiam tragédie minimálne s rešpektom.
Špekuloval o ich nevine
Orosch mal v obežníku taktiež polemizoval o tom, či sa v Teplárni niekedy konali drogové razie. Redakcia Denníka N získala útržok z obežníka, v ktorom trnavský arcibiskup vyjadroval svoj názor na vraždu na Zámockej, od jedného z kňazov. Ten bol údajne nespokojný a so slovami Oroscha nesúhlasil.
Na celú udalosť zareagovala ja prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá svoj hlboký súcit s pozostalými obetí zo Zámockej vyjadrovala už od prvých správ o samotnej udalosti. „Rodiny a blízki Juraja a Matúša, dvoch nevinných ľudí. Myšlienkami som s vami, a dnes večer ešte viac,“ uviedla v príspevku na sociálnej sieti Facebook.
„Z nenávisti už dlhodobo živenej hlúpymi a nezodpovednými výrokmi politikov. Táto nenávisť stála nevinné ľudské životy. Prestaňte s tým, kým nebude stáť ďalšie. Vyjadrujem úprimnú sústrasť pozostalým a silu ľuďom z LGBTI komunity, ktorí sa týmto útokom cítia byť ohrození. Justičné orgány začnite konať! Nenávisť a zlo musíme spoločne prekonať. Máme na to,“ uviedla hlava štátu na sociálnej sieti niekoľko týždňov dozadu.
Kontroverzná minulosť
Trnavský arcibiskup bol však kontroverznou osobnosťou už v minulosti. O jeho otáznom počine toho času informoval denník Nový Čas. Orosch sa mal v marci zúčastniť podujatia v Budapešti, kde si uctil pamiatku politika Jánosa Esterházyho.
Esterházy bol Hitlerovým kolaborantom, ktorého súd v roku 1947 odsúdil za vlastizradu. Bol mu udelený trest smrti. Ako sa však ďalej uvádza v článku, pamiatku Esterházyho si na pôde maďarského parlamentu uctievajú každoročne. Podujatia organizuje Rákocziho spolok od roku 1991.
Oficiálna stránka Trnavskej arcidiecézy však v tom čase Oroschove počiny bránila. „Ponúka sa nám tu priestor na to, aby sme uviedli aj iný pohľad na osobu Jánosa Esterházyho. Tento pohľad pochádza z pera bývalej veľvyslankyne SR pri Svätej stolici pani Dagmar Babčanovej,“ uvádzalo sa na stránke.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Denník N, Teraz.sk, TASR, Nový Čas