Armagedon existuje: Slávne mesto „posledného súdu“ môžeš vidieť na vlastné oči
- Miesto osudného dňa naozaj existuje
- Armagedon je v skutočnosti hora, ktorá patrila medzi významné historické miesta
- Dnes je to turistická atrakcia
- Miesto osudného dňa naozaj existuje
- Armagedon je v skutočnosti hora, ktorá patrila medzi významné historické miesta
- Dnes je to turistická atrakcia
Mnohí výskumníci a veriaci sa domnievajú, že sa v poradí šieste masové vymieranie už začalo. Prečo si teda pri príležitosti tejto pochmúrnej skutočnosti neurobiť v rámci „prípravy na záhubu“ výlet na skutočné miesto, ktoré je v Biblii uvedené pod názvom Armagedon?
Kde je skutočný Armagedon
Predpokladá sa, že staroveké mesto Megiddo, ktoré je v súčasnosti archeologickým náleziskom v severnom Izraeli, bolo obývané asi šesť tisícročí od roku 7000 pred Kristom a v Novom zákone je pomenované ako miesto epickej poslednej bitky medzi silami dobra a zla, uvádza IFL Science.
V tom čase sa neďaleko Megidda odohrali mnohé bitky a Kniha Zjavenia, ktorá toto miesto označuje ako Armagedon, prorokovala, že sa tam odohrá posledná bitka na konci časov.
Názov Armagedon pochádza z hebrejského slova „Har Megiddo“, čo podľa profesora klasických a blízkovýchodných jazykov a civilizácií na Univerzite Georga Washingtona Erica Clinea znamená „hora Megiddo“.
„V stredoveku viaceré národnosti, jazyky a storočia pridali ,n‘ a vypustili ,h‘, čím sa Har Megiddo zmenil na Harmageddon a odtiaľ na Armagedon,“ napísal Cline, informuje Live Science.
Podľa Knihy Zjavenia má na hore Megiddo nastať konečné zúčtovanie, keď „démonickí duchovia“ navštívia „kráľov celého sveta, aby ich zhromaždili do boja vo veľký deň Boha Všemohúceho… na mieste, ktoré sa v hebrejčine nazýva Harmagedon“.
Aj keď sa pravopis miesta neskôr zmenil na Armagedon, väčšina vedcov sa zhoduje, že, ako sme už spomenuli vyššie, slovo pochádza z hory Megiddo, ktorá patrila medzi najvýznamnejšie mestá starovekého sveta.
Miesto viacerých epických vojen
Megiddo, ktoré sa nachádza na Via Maris – hlavnej pozemnej ceste spájajúcej Egypt s Mezopotámiou –, malo od neolitu obrovský význam ako vojenská aj obchodná základňa. Mesto, ktoré bolo veľmi vyhľadávané vďaka svojej strategickej polohe, bolo opakovane napadnuté a bojovalo sa oň počas doby bronzovej a železnej, čo môže vysvetľovať, prečo bolo vybrané ako bojisko pre konečný konflikt.
Medzi epické bitky, ktoré sa odohrali v Megiddo, patrí slávna vojna medzi egyptskou armádou faraóna Thutmosa III. a kanaánskou koalíciou v 15. storočí pred Kristom, ktorá vyústila do ovládnutia rozsiahleho územia východného Stredomoria Egyptom.
V ďalšej bitke takmer o tisícročie neskôr faraón Necho II. dobyl Judské kráľovstvo, zatiaľ čo kľúčové stretnutie počas prvej svetovej vojny malo za následok porážku osmanskej armády pri Megiddo v roku 1918.
Archeológovia, ktorí sa predierali rôznymi vrstvami, objavili honosné paláce, obrovské chrámy a staroveké opevnenia, vrátane série hradieb s bránami, ktoré mohli byť postavené počas vlády kráľa Šalamúna.
Miesto sa dokonca pýšilo tajným podzemným tunelom, ktorý privádzal vodu do opevneného mesta z neďalekého prameňa, čo umožnilo obyvateľom prežiť, keď boli obkľúčení.
Dnes je archeologická zóna súčasťou národného parku Megiddo, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a je obľúbenou turistickou destináciou.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Live Science, IFL Science