Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na prímerí. Konflikt chceli riešiť už aj Putin s Erdoganom

  • Po dvoch dňoch bojov v oblasti Náhorného Karabachu vyhlásili prímerie
  • Platí od včerajšieho večera
  • Azerbajdžan však prímerie zatiaľ nepotvrdil
Vojaci v Náhornom Karabachu na hraniciach Arménska a Azerbajdžanu. Ľudia na pohrebe jedného z vojakov padlých v konflikte.
TASR/AP, Armenian Defense Ministry
  • Po dvoch dňoch bojov v oblasti Náhorného Karabachu vyhlásili prímerie
  • Platí od včerajšieho večera
  • Azerbajdžan však prímerie zatiaľ nepotvrdil

Po dvoch dňoch ťažkých bojov medzi Azerbajdžanom a Arménskom sa v stredu podľa vyjadrení arménskych zdrojov podarilo dosiahnuť medzi oboma stranami prímerie. TASR správu prevzala od agentúry DPA a APA.

Prímerie začalo platiť od 20.00 h miestneho času (18.00 SELČ), oznámil tajomník arménskej bezpečnostnej rady Armen Grigorjan   v hlavnom meste Jerevan.

„Za účasti medzinárodného spoločenstva sa dospelo k dohode o prímerí,“ spresnil. Azerbajdžan to doposiaľ nepotvrdil.

Arménske ministerstvo obrany v stredu vo večerných hodinách oznámilo, že ostreľovanie utíchlo, píše DPA.

Vyše 150 mŕtvych

Počas bojov, ktoré vypukli v noci z pondelka na utorok, zahynulo podľa arménskeho premiéra Nikola Pašinjana viac než 100 Arménov. Pašinjan v parlamente vyhlásil, že 50 kilometrov štvorcových územia krajiny je v rukách protivníka. Azerbajdžanská strana hovorila o 54 obetiach v radoch svojich ozbrojených síl.

Napriek zjavne dosiahnutému prímeriu sa však arménske vedenie v dôsledku útokov Azerbajdžanu dostalo pod tlak. Tisícky demonštrantov v hlavnom meste Jerevan požadovalo v stredu večer odstúpenie premiéra Pašinjana, ktorému vyčítali prílišnú zhovievavosť voči Baku, spresňuje DPA.

Arménsko kvôli útoku požiadalo o pomoc Rusko. Moskva je však  v súčasnosti zaneprázdnená vojenskou inváziou na Ukrajine. V utorok rozhodla aliancia bývalých sovietskych republík iba o vyslaní prieskumnej misie do oblasti konfliktu. Misia by na miesto mala doraziť vo štvrtok.

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

V prípade najnovších bojov ide o najhoršiu vojenskú eskaláciu medzi oboma postsovietskymi krajinami od druhej vojny o Náhorný Karabach z jesene 2020, počas ktorej zahynulo viac ako 6 500 ľudí.

Pokusy Moskvy

Rusko v utorok oznámilo, že dojednalo prímerie medzi Arménskom a Azerbajdžanom, ktoré malo vstúpiť do platnosti o 8.00 SELČ. Avšak podľa agentúry Reuters, odvolávajúcej sa na azerbajdžanské médiá, sa prímerie začalo porušovať už v priebehu štvrťhodiny, píše TASR.

Rusko zároveň vyzvalo obe strany na rešpektovanie prímeria. „Očakávame, že dohoda sprostredkovaná Ruskom o prímerí so začiatkom o 9.00 h moskovského času bude plne implementovaná,“ vyhlásilo ruské ministerstvo zahraničných vecí podľa agentúry AFP.

„Vyzývame zúčastnené strany, aby sa zdržali ďalšej eskalácie, boli zdržanlivé a dôsledne dodržiavali prímerie,“ dodalo ruské ministerstvo. Na zdržanlivosť a mierové riešenie vzájomných sporov vyzval v utorok aj Irán, ktorý susedí s oboma krajinami.

Rokovania plánovali už aj Putin s Erdoganom

Prezidenti Turecka a Ruska, Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin, mali tento týždeň v uzbeckom Samarkande rokovať o zastavení bojov medzi Arménskom a Azerbajdžanom. TASR informuje podľa správy agentúry Reuters.

ruský prezident Vladimir Putin kyve rukou
zdroj: SITA/AP, Sergei Bobylev

Pohraničné boje medzi bývalými sovietskymi republikami  vypukli v utorok a pokračovali aj v stredu, čo zintenzívnilo mierové úsilie ich zahraničných partnerov.

„O tejto otázke budeme rokovať s Putinom. Pretože úloha, ktorú zohrali Rusko a Turecko pri ukončení vojny (v roku 2020) a následná spoločná práca, sú evidentné,“ povedal včera turecký predstaviteľ, ktorý si želal zostať v anonymite.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá