Arsenal zverejnil fotku ženského tímu: Fanúšikovia na nej nenechali nitku suchú
- Ženský tím Arsenalu uverejnil tímovú fotografiu
- Fanúšikovia sú v komentároch nespokojní
- Klub si chybu uznal a hovorí, že na nej bude pracovať
- Ženský tím Arsenalu uverejnil tímovú fotografiu
- Fanúšikovia sú v komentároch nespokojní
- Klub si chybu uznal a hovorí, že na nej bude pracovať
Politické a sociálne hnutie Black Lives Matter, ktoré začalo byť aktívne v roku 2013 v Spojených štátoch, na seba počas uplynulej dekády pravidelne upozorňovalo. Dialo sa tak aj na futbalových trávnikoch, v posledných rokoch si hráči pred úvodným hvizdom pokľakli na jedno koleno na znak podpory rasovo diskriminovaných.
Otázka diverzity však po novom začína byť aktuálna aj v ženskom futbale. Anglický futbalový klub Arsenal chce v rámci svojho ženského tímu pracovať na väčšej diverzite svojich hráčok. Klub to považuje za „kľúčovú prioritu“ po tom, čo zožal kritiku po zverejnení tímovej fotografie plnej hráčok bielej pleti.
Klub uznáva, že tím neodráža rozmanitosť, ktorú zastupuje
Klub na svojom oficiálnom profile na sociálnej sieti 13. októbra uverejnil tímovú fotografiu, na ktorej je zobrazený celý 27-členný ženský tím spolu s trénerom Jonasom Eidevallom. Fanúšikovia v komentári pod príspevkom začali vyjadrovať svoju nespokojnosť s nedostatkom diverzity kritickými komentármi.
Vo vyjadrení, ktoré na svojom webe cituje aj BBC, Arsenal potvrdil, že je rasová diverzita prioritou, na ktorej chcú v blízkej budúcnosti pracovať. „Uznávame, že náš súčasný tím neodráža rozmanitosť, ktorá existuje naprieč klubom a komunitami, ktoré zastupujeme.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Sme hrdí na našich hráčov rozličného pôvodu, naprieč všetkými našimi tímami, vrátane mužských a ženských akadémií, ktorí prispeli k našej histórii, úspechu a kultúre. Nechceme, aby mal niekto pocit, že to nie je jeho hra,“ píše sa vo vyjadrení.
Už na začiatku roku 2023 sa začalo hovoriť o väčšej miere diverzity v ženskom futbale, na čo vtedy poukázala bývalá obrankyňa anglického Brightonu Fern Whelanová. Tá tvrdila, že je nedostatok rozmanitosti v ženskom futbale nutné urýchlene riešiť.
V roku 2021 sa odhadovalo, že sa podiel černošských a ázijských hráčok, vrátane futbalistiek rôznych menšín, pohybuje v anglickej súťaži žien medzi 10 až 15 percentami.
Ženským futbalom v roku 2023 otriasol veľký škandál
Svetovými médiami počas leta rezonoval ženský futbal, no v podobe škandálu v španielskom futbale, kde padli obvinenia a najvyšší predstaviteľ tamojšej futbalovej federácie má problémy. Luisa Rubialesa vtedy suspendovala Medzinárodná futbalová federácia FIFA, o čom informovali aj prominentné denníky a agentúry ako The Guardian, Bloomberg či Deutsche Welle.
Predseda Španielskej futbalovej federácie (RFEF) Rubiales totiž po víťazstve Španielok nad Angličankami vo finále ženských majstrovstiev sveta pobozkal jednu zo svojich hráčok a krajaniek Jennifer Hermosovú. Uštedril jej pusu priamo na pery.
Španielky na to reagovali oficiálnym stanoviskom, ktoré uverejnili v piatok (25. 8.) večer. Hráčky oznámili, že za reprezentáciu už hrať nebudú, pokiaľ sa nezmení vedenie federácie. Podpísalo ho 80 hráčok vrátane kompletného tímu úradujúcich majsteriek sveta.
V reakcii sa RFEF rozhodla Hermosovej pohroziť právnymi krokmi. Požaduje, aby futbalistka tento čin označila za konsenzuálny, respektíve, aby tvrdila, že Rubiales mal na bozk jej povolenie. RFEF sa vyjadrila, že v tomto prípade stojí za svojím predsedom. Ten sa odmietol vzdať svojej pozície.
Čítajte viac z kategórie: Šport
Zdroje: BBC, The Guardian, Bloomberg, Deutsche Welle