Praha – startupové veľkomesto

  • S chalanmi sme si urobili menší výlet a navštívili bratskú startupovú komunitu v Čechách. Jednou zo zastávok bola Praha, ktorá na nás urobila naozaj dojem - svojou veľkosťou, životom, históriou. A hlavne množstvom investícií.
image_1399743826.jpeg
  • S chalanmi sme si urobili menší výlet a navštívili bratskú startupovú komunitu v Čechách. Jednou zo zastávok bola Praha, ktorá na nás urobila naozaj dojem - svojou veľkosťou, životom, históriou. A hlavne množstvom investícií.

 

Wayra

Prvou našou zastávkou bola Wayra, jeden z najznámejších akcelerátorov, ktorý sídli priamo na Václavskom námestí. Vybraným startupom ponúka osemmesačný mentoringový program, open space kanceláriu a 40 000 eur na rozvoj. Životné náklady si startup hradí z úspor alebo iných zdrojov.

Wayra Academy už vyškolila osem startupov, z ktorých väčšina bola zo Slovenska (máme vraj viac dravosti, väčšiu chuť riskovať a zaviazať sa k mentoringovému programu). Momentálne tu sídli deväť startupov.

Vo Wayre okrem open space kancelárií nájdete boxing stage, red room – miesnosť s matracovými stenami a kreslom na stresové chvíle, phone room na tiché telefonáty, štýlovú kuchyňu, niekoľko zasadačiek a priestor pre workshopy a vzdelávacie podujatia. 

 

ImpactHub Praha

Ak hľadáte v Prahe coworkingový priestor, určite sa choďte pozrieť do ImpactHub-u, ktorý je súčasťou celosvetovej siete (Európa 29 miest, Amerika 20 miest a Oceánia 2 mestá; Bratislava je momentálne v štádiu rokovania).

Za poplatok dostanete stoličku, stôl, Wi-Fi, tlačiareň, kávu, ale najmä kontakty. Tento priestor nie je určený primárne startupom, ale aj rozbehnutým IT spoločnostiam či reklamným a mediálnym agentúram. Je úplne bežné, že sa nitky týchto firiem pretkávajú so startupmi, radi im totiž poradia a nasmerujú ich. V ImpactHub-e sú samozrejmosťou vzdelávacie podujatia, prednášky a workshopy.

 

Techsquare

Toto miesto dostane asi každého. Pri vstupe nás privítal milý personál (z toho jedna pôvabná Slovenka). Keď nám ukazovala, ako to tam vyzerá, hneď sme pochopili, že ide o industriálny a štýlový coworkingový priestor. Je ideálny pre technologický startup, ktorý hľadá reprezentatívnu technokratickú kanceláriu.

Sídli v Prahe 5, v zrekonštruovanej továrni z roku 1925. V priestore 2000 m2 ponúka open space, uzatvorené kancelárie, konferenčnú sálu, relax zónu, herňu a parkovisko pre autá a bicykle.

Nápad vznikol v roku 2009 v hlave Petry Hubačovej (TechSquare), Nikola Rafaja (StartupYard) a Ondřeja Bartoša (Credo Ventures). V budove nájdete Foodpanda CZ, jednoduchý online nástroj na objednávanie jedál po celom svete, Showzee, virtuálnu sieť, ktorá umožňuje užívateľom, aby predviedli svoje talenty a záujmy,  Brand Embassy, globálny nástroj na starostlivosť o zákazníkov na sociálnych sieťach, a mnoho iných.

 

Node5

Ak máte radi priateľský prístup, profesionalitu, pohodu, občas ticho, inokedy spoločnosť, navštívte Node5 – coworkingový priestor, ktorý kombinuje inkubátor a akcelerátor so zameraním na technologické startupy.

Kladie dôraz na komunitný rozmer a vytváranie kontaktov. Ak sa chcete trochu porozhliadať, rozbehnúť a nadýchať českej startupovej scény, využite N5 Café. Spája pracovné prostredie s atmosférou kaviarne. Ak máte náročný deň, za príplatok získate prístup do tichej zóny.

Dnes Node5 poskytuje priestor viac než stovke podnikateľov z 23 firiem, ako napríklad Apiary, OpenBrand, Click2Stream, Bandzone, Sms Ticket, Rozečti.se, Realpad a iné. 

 

Inovacentrum ČVUT

Pri ČVUT (České vysoké učení technické) vzniklo Inovacentrum s cieľom spájania vedy a priemyslu. Spravuje Testovacie centrum Prometric a podnikateľský inkubátor InovaJET. Ten je primárne určený všetkým študentom a vedeckým pracovníkom, ktorí majú nápad a chcú podnikať. Projekt inkubuje startupy 18 mesiacov, poskytuje mentoring, priestory so zvýhodneným nájmom, daňové, HR a právne poradenstvo.

Momentálne tu pôsobí 28 startupov. Medzi úspešne exitované patrí firma DO-IT – najväčšia sériová 3D tlačiareň na svete s neobvykle veľkým priestorom pre tlač (40x40x80 cm), ktorá momentálne pôsobí v Silicon Valley. Iným prikladom je spoločnosť Cambium Projects, ktorá vyrába unikátne drevené stavby, ako napríklad OpenBook.

 

Pár postrehov z tour:

– všade sa podávala voda,
– manažéri priestorov sú veľmi milí a ochotní,
– takmer v každom centre sú tie isté policové skrine z Ikea,
– ak ich zaujmete, nájdu si na vás dostatok času,
– pijú len dobrú kávu, poznajú dokonca aj Chemex.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá