Asistenti poslancov majú aj rozprávkový plat 3000 eur. Štedrí sú Blaha, Fico, Kollár a mnohí ďalší

  • Kým Igor Matovič z politickej strany OĽaNO mal takmer vždy po svojom boku viac ako jedného asistenta, Robert Fico či Boris Kollár si vystačili s jedným
  • Pozreli sme sa na to, koľko zarábajú asistenti známych poslancov
  • Najviac peňazí ponúka strana, ktorá nedávno čelila najväčším kauzám
matovič
TASR via AP/Johanna Geron/Unsplash/Marcus Spiske
  • Kým Igor Matovič z politickej strany OĽaNO mal takmer vždy po svojom boku viac ako jedného asistenta, Robert Fico či Boris Kollár si vystačili s jedným
  • Pozreli sme sa na to, koľko zarábajú asistenti známych poslancov
  • Najviac peňazí ponúka strana, ktorá nedávno čelila najväčším kauzám

Kým ešte počas 4. volebného obdobia od roku 2006 do 2010 boli platy poslaneckých asistentov verejne nezverejnenou informáciou, od roku 2010 je situácia iná. Webová stránka Národnej rady Slovenskej republiky uverejňuje mená poslancov a rovnako aj mená asistentov, ku ktorých radí aj ich mesačný plat.

Robert Fico svojmu poslaneckému asistentovi Františkovi Határovi počas 5. volebného obdobia mesačne platil vyše 1 670 eur. Bývalý premiér Peter Pellegrini v tej dobe platil Miroslavovi Čellárovi ako svojmu asistentovi 1 513 eur. Richard Sulík mesačne vyplácal Tatiane Tóthovej vyše 2 070 eur. Igor Matovič mal v tom čase dve asistentky, ktorým dokopy vyplácal 2 011 eur.

Bavíme sa o volebnom období v čase od roku 2010 až 2012, kedy bol do októbra 2011 predsedom parlamentu Richard Sulík. Ako informuje denník Pravda, vtedajšia vláda sa po roku a pol rozpadla kvôli kríze v koalícii. SaS vtedy odmietlo podporiť myšlienka Eurovalu a parlament vláde nevyslovil dôveru.

Za čias Danka bol štedrejší Fico 

V nasledujúcom volebnom období od 2012 do 2016 vyhral parlamentné voľby Smer-SD a Robert Fico sa stal predsedom vlády. Matovič mal v tom čase nie dvoch, ale troch asistentov, ktorým dohromady platil 2 077 eur. Pri Richardovi Sulíkovi nie je uvedené meno ani plat nijakého asistenta.

Nasledovalo 7. volebné obdobie, ktorého časť si pamätá aj mladšia generácia. Toto obdobie bolo charakteristické Andrejom Dankom, ktorý bol v tom čase predsedom Národnej rady. Robertovi Ficovi vtedy robila asistentku Ľubica Končalová, ktorá za svoje služby mesačne dostávala vyše 2 570 eur.

Pellegrini bol v tom čase premiérom. Matovič mal aj naďalej troch asistentov, ktorým spolu platil vyše 2 730 eur. Štedrejší bol ale Fico, pretože kým Matovič sumu prerozdeľoval, Ficova asistentka dostala celých 2 570 eur. 

Robert Fico
zdroj: TASR/Dano Veselský

Platy poslaneckých asistentov za vlády Matoviča 

Toho roku sa stalo niečo, o čom si mnohí Slováci mysleli, že je nemožné. Parlamentné voľby vyhrala strana Igora Matoviča OĽaNO a Smer-SD tak prišiel o dlhoročné prvenstvo. Keďže ide o aktuálne obdobie, pozrieme sa naň bližšie než na predchádzajúce volebné obdobia. Zaujíma nás najmä to, ktorá strana má najštedrejších poslancov.  

Rozdelíme si poslancov podľa politických strán, ktoré sú zastúpené v súčasnej koalícii aj opozícií. Koalíciu tvorí OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí, opozíciu zase Smer-SD a ĽSNS. Z každej politickej strany vyberieme dvoch najznámejších poslancov a porovnáme platy ich asistentov s asistentmi poslancov iných strán.

OĽaNO

Anna Záborská sa do povedomia Slovákov zapísala najmä snahou presadiť zákaz interrupcií. Má dokopy troch asistentov, ktorí spoločne dostávajú mesačnú mzdu vo výške 2 949 eur. Nepochybne pamätnou osobnosťou strany je aj Jozef Pročko, ktorý sa v júli údajne pobil s poslancom Smeru-SD Ľubošom Blahom. Ten má dvoch asistentov, ktorý dohromady mesačne dostávajú 2 949 eur. 

I keď sú sumy totožné, viac v tomto prípade dostávajú asistenti Jozefa Pročka, pretože sú len dvaja. 

Smer-SD

Keď sme spomenuli Blahu, zostaňme pri ňom. Má len jedného asistenta, no ten mesačne dostáva rovnaké peniaze, ako Záborskej, teda 2 949 eur. Jedného asistenta má aj Robert Fico, líder strany Smer-SD. Ten mesačne dostáva rovnakú sumu, ako Blahov asistent. 

Sme rodina

O predsedovi strany Sme rodina, Borisovi Kollárovi, sa nedávno nepísalo ako otcovi mnohých detí, ale ako o plagiátorovi. V júni totiž čelil podozreniu z plagiátorstva, ktoré poprel a dokonca pohrozil odchodom z koalície. Napokon zostal na čele strany a jeho asistent mesačne dostáva 2 949 eur.

Boris Kollár
zdroj: TASR/Michal Svítok

Významnou osobnosťou strany je bez pochyby aj Petra Krištúfková, ktorá na poste vládnej splnomocnenkyne pre podporu rodiny a sociálnu pomoc vydržala len pár dní. Aj ona má za sebou „plagiátorskú kauzu“, podľa ktorej okopírovala celú bakalársku prácu. Z postu odstúpila, no aj naďalej pôsobí v strane Sme rodina a jej asistentka dostáva mesačnú odmenu vo výške 2 947 eur.

V prípade strany Sme rodina sú asistenti platení rovnako dobre, nakoľko aj Kollár, aj Krištúfková majú iba jedného asistenta a peniaze nerozrátavajú medzi viacerých.

ĽSNS

Keď sa povie ĽSNS, väčšina si pravdepodobne predstaví predsedu strany Mariana Kotlebu a Milana Mazureka. Obaja sú pomerne kontroverznými osobnosťami politiky, čoho príkladom je Kotlebova „1488 kauza“ so šekmi.

Marian Kotleba má dvoch asistentov, pričom dokopy dostávajú mesačnú mzdu 2 949 eur. Traja asistenti Milana Mazureka spolu mesačne dostávajú rovnako 2 949 eur. 

SaS

„Riško, drž balónik a čakaj,“ pamätná veta, ktorú po úspešne vyhratých voľbách povedala Iveta Radičová Richardovi Sulíkovi. Sulík je predsedom strany SaS od jej založenia. Meno jeho asistenta či asistentky na stránke Národnej rady uverejnené nie je.

Možno si ale spomínaš na Mariána Viskupiča, ktorý na Facebooku vystúpil proti zákazu nedeľného zatvorenia obchodov, čím podporil názor lídra strany. Rovnako, ako Marian Kotleba, aj on má dvoch asistentov, ktorí dokopy dostávajú 2 948 eur.

Jana Cigániková sa nedávno vyjadrila na tému interrupcií a povedala, že účinnejšou metódou by bolo poskytnutie antikoncepcie zadarmo. Na rozdiel od svojho kolegu Viskupiča jej asistent dostáva mesačne o euro viac, a síce 2 949 eur. Kým Viskupič prerozdeľuje peniaze medzi dvoch asistentov, Cigániková stavila len na jedného.

cigániková
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Za ľudí

Koalíciu uzatvára strana Za ľudí, ktorú čaká snem, v rámci ktorého si strana zvolí nového predsedu. Horúcou adeptkou je po Andrejovi Kiskovi Veronika Remišová. Ďalším potenciálnym kandidátom bol aj Juraj Šeliga, ktorý však včera oznámil, že na post kandidovať nebude. Ten má len jedného asistenta, ktorý mesačne dostáva 2 949 eur.

O miesto sa okrem Remišovej uchádza aj Miroslav Kollár, ktorý má podľa nej fatalistický a pesimistický pohľad na budúce fungovanie strany. Po jeho boku stoja dvaja asistenti, pričom spoločne dostávajú 2 949 eur. Pri porovnaní vybraných poslancov teda nie sú nijaké rozdiely, i keď Šeliga peniaze neprerozdelil medzi viacerých asistentov.  

Niektorí sa s jedným asistentom neuspokoja 

Suma summarum, najvyšší plat z uvedených poslaneckých asistentov dostáva asistent Blahu, Fica, Kollára, Cigánikovej a Šeligu. K platu 2 949 sa približuje hrubá mesačná mzda informačného technológa či manažéra a menej ako tisícku ju prevyšuje hrubá mzda vrcholového manažéra, uvádza portál platy.sk.

Túto sumu má k dispozícií každý poslanec, píše Denník N. Je na jeho uvážení, či sumu minie na jedného alebo viacerých asistentov, prípadne si zveľadí pracovné priestory. 

Remišová: Vyjadrenia Kollára sú ako strieľať si do vlastného kolena. Strana Za ľudí nie je fackovacím panákom

V konečnom dôsledku však málo nezarábajú ani ostatní, i keď je potrebné si uvedomiť, že je rozdiel sumu 2 949 prerozdeliť medzi dvoch asistentov a troch asistentov. Taktiež treba poznamenať, že táto suma nie je vždy prerozdelená rovným dielom.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: NRSR/Asistenti, NRSR/História NRSR, Pravda, Facebook/Ľuboš Blaha, YouTube/estebacik, Platy, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá