Astronauti NASA prvýkrát v histórii vypestovali vo vesmíre čili papričky. Experiment im pomôže v ďalších misiách
- Na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS boli vypestované čili papričky
- NASA ich pestovala od júla tohto roka
- Z úrody si astronautka pripravila vesmírne tacos
- Na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS boli vypestované čili papričky
- NASA ich pestovala od júla tohto roka
- Z úrody si astronautka pripravila vesmírne tacos
Na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS astronauti NASA prvýkrát ochutnali prvé čili papričky, ktoré boli vypestované práve na tejto stanici. Tieto papričky rástli na palube od júla tohto roka, uvádza portál Hindustan Times.
Astronautka Meghan McArthur na svojej sociálnej sieti Twitter zverejnila fotografie prvej zelenej čili papričky, ktorá bola vypestovaná vo vesmíre.
„Po zbere sme ochutnali červené a zelené čili. Potom sme vyplnili prieskumy a nakoniec som pripravila moje najlepšie vesmírne tacos: fajita hovädzie mäso, rehydratované paradajky a artičoky,“ napísala na svojom Twitteri astronautka NASA Meghan McArthur.
Friday Feasting! After the harvest, we got to taste red and green chile. Then we filled out surveys (got to have the data! 😁). Finally, I made my best space tacos yet: fajita beef, rehydrated tomatoes & artichokes, and HATCH CHILE! https://t.co/pzvS5A6z5u pic.twitter.com/fJ8yLZuhZS
— Megan McArthur (@Astro_Megan) October 29, 2021
Tento experiment, ktorý NASA na stanici ISS vykonala, bol zrealizovaný najmä pre skúmanie spôsobov, ako udržať astronautov a prieskumníkov pri dlhodobých misiách vo vesmíre s dostatočným príjmom potravy. Ide najmä o misie, ktoré „môžu trvať mesiace alebo dokonca roky a majú obmedzené možnosti zásobovania,“ uvádza portál Hindustan Times.
„Stravovanie posádky na Mesiaci a najmä na Marse je logistickou výzvou. Aj keď sa posádky stále môžu spoliehať na balené potraviny zo Zeme, súčasťou výzvy však je aj to, že posielanie zásob mimo obežnú dráhu Zeme si vyžaduje viac paliva a dlhšie dodacie lehoty,“ uviedla NASA pre Hindustan Times.
Ako uvádza NASA, na obežnej dráhe okolo našej planéty vypestovala už aj čínsku kapustu a ďalšie plodiny.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Hindustan Times, Twitter, Twitter