Astronautovi sa podarilo zachytiť výnimočnú polárnu žiaru. Ukázala sa mu v plnej kráse
- Vesmír nám ponúka obrovské množstvo úkazov
- Je však jeden, ktorý neomrzí ani astronautov
- Thomasovi Pesquetovi sa podarilo zachytiť unikátnu polárnu žiaru
- Vesmír nám ponúka obrovské množstvo úkazov
- Je však jeden, ktorý neomrzí ani astronautov
- Thomasovi Pesquetovi sa podarilo zachytiť unikátnu polárnu žiaru
Samotný vesmír je pre väčšinu sveta niečím zatiaľ nepreskúmaným. Nie je teda prekvapením, že ľudia z celého sveta bažia po fotkách úkazov, ktoré sa astronautom na ich vesmírnych cestách pritrafia.
Tentokrát ide o úkaz, ktorým sa nevedia nabažiť ani samotní astronauti. Aj napriek tomu, že sa im počas ich pôsobenia vo vesmíre naskytá množstvo zaujímavých pohľadov na svet, polárna žiara ich ohromuje každý raz.
Najlepšia fotografia polárnej žiary
Polárna žiara je vo všeobecnosti výsledkom nabitých častíc Slnka, ktoré zasiahli našu planétu. Častice sa dostávajú do pólov magnetického poľa Zeme a potom vzájomne pôsobia s časticami v našej atmosfére, uvádza Space.
Nádhernú fotografiu polárnej žiary v piatok zdieľal astronaut Európskej vesmírnej agentúry Thomas Pesquet. Mala sa nachádzať približne 402 kilometrov nad Zemou.
Na fotografii sú viditeľné akoby zelené stužky, ktoré sa v rôznych tvaroch krútia a obchádzajú v atmosfére. V diaľke miznú do hrotov červeného svetla. Táto fotografia patrí medzi najlepšie snímky polárnej žiary, aké kedy boli z ISS zachytené.
Another #aurora but this one is special as it is so bright. It is the full Moon 🌕 lighting up the shadow side of Earth 🌎 almost like daylight. 🌞 #MissionAlpha https://t.co/vhJVPNqE1D pic.twitter.com/bcx6NNZsrj
— Thomas Pesquet (@Thom_astro) September 24, 2021
Prúd slnečného vetra
„Ďalšia polárna žiara, ale táto je o čosi viac zvláštna, pretože je taká jasná. Je to spln mesiaca, ktorý osvetľuje tieňovú stranu Zeme takmer ako denné svetlo,“ uviedol Pesquet na Twitteri.
Tento úkaz je občasne opisovaný aj ako prúd slnečného vetra. Nakoľko premýva Zem, nie je prekvapením, že sa vyskytuje často. Ako uvádza Insider, erupcie na Slnku niekedy spôsobujú väčšie návaly častíc, vďaka čomu vznikajú aj výrazné polárne žiary.
Pesquet vo svojom príspevku nešpecifikoval, v ktorej časti planéty sa polárna žiara objavila. Nevieme teda určiť, či ide o severnú polárnu žiaru alebo južnú polárnu žiaru.
Polárnu žiaru videli aj iné posádky vo vesmíre
Tieto polárne žiary nie sú príliš výnimočné, uvádza ScienceAlert. Pravdepodobne ich uvidí každý, kto sa nachádza vo vesmíre a obieha okolo Zeme. Na začiatku tohto mesiaca ich videla aj turistická posádka SpaceX.
Misia posádky SpaceX má názov Inspiration4, pričom na obežnú dráhu boli na tri dni vyslaní na štyria civilisti. Veliteľ misie, miliardár Jared Isaacman, reagoval na Pesquetovu fotografiu na Twitteri v zmysle, že polárna žiara, ktorú videli oni, nebola taká jasná.
Pesquet do vesmíru letel na palube vesmírnej lode Crew Dragon, ktorá patrí pod spoločnosť SpaceX. Spolu s ním sa na vesmírnej misii nachádza astronautka Megan McArthurová, ktorá sa taktiež podelila o svoj zážitok so žiarami.
„Polárna žiara ma neprekvapila, ale bolo úchvatné a fascinujúce vidieť to na vlastné oči,“ povedala pre Insider. Títo dvaja astronauti sa majú vrátiť na Zem v novembri. Dovtedy ich možno čaká ešte niekoľko podobných vesmírnych divadiel.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Space, Insider, ScienceAlert