Astronomické pokuty vo výške 16 000 eur. Tisíce Slovákov si poriadne zavaria, ak si nesplnia povinnosť do konca januára
- Tisíce Slovákov musia do konca januára podať daňové priznania
- Tým, ktorí sa tomu chcú vyhnúť, hrozia mastné pokuty
- Vieme, kto má túto povinnosť
- Tisíce Slovákov musia do konca januára podať daňové priznania
- Tým, ktorí sa tomu chcú vyhnúť, hrozia mastné pokuty
- Vieme, kto má túto povinnosť
Aj keď obdobie veľkých daňových priznaní náš ešte len čaká, už teraz majú tisíce Slovákov dôležitý záväzok. Podať priznanie k dani z nehnuteľností a priznanie k dani z motorových vozidiel. Čas na tieto priznania sa však postupne kráti, pretože podať ich je možné len do 31. januára.
Pozreli sme sa na to, kto musí zaplatiť tieto dane, kto má výnimku a aké pokuty hrozia tým, ktorí sa rozhodnú túto povinnosť odignorovať. Sumy sankcií sú pritom nezanedbateľné.
Kto platí daň z nehnuteľností?
Daň z nehnuteľností ustanovuje zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov.
Ako informuje Podnikajte.sk, v porovnaní s inými daňami je daň z nehnuteľnosti špecifická, pretože daňovník platí daň na príslušný rok podľa stavu k 1. januáru daného roka.
Zjednodušene, daň, ktorú musíš zaplatiť do konca tohto mesiaca, platí pre daňové obdobie od 1.1.2025 do 31.12.2025. Ak počas roka nastanú pri výpočte dane zmeny, nezohľadňujú sa. Výnimkou je len dedenie a dražba nehnuteľnosti.
Platenie dane z nehnuteľností sa týka pozemkov, stavieb, bytov a nebytových priestorov v bytovom dome. Priznanie je povinný podať každý daňovník (občan, fyzická osoba – podnikateľ, právnická osoba), ktorý u príslušného správcu dane v predchádzajúcich rokoch daňové priznanie nepodával, no v roku 2024 získal nehnuteľnosť.
Daňovník platí daň, ak:
- v roku 2024 nadobudol do vlastníctva pozemok, byt, stavbu či nebytový priestor v bytovom dome,
- je správcom nehnuteľnosti, ako správca je zapísaný v katastri nehnuteľností. Nehnuteľnosť však musí byť vo vlastníctve štátu, VÚC alebo obce,
- je užívateľom nehnuteľnosti – toto však platí len v prípade, ak nie je možné identifikovať vlastníka, nájomcu alebo správcu nehnuteľnosti,
- je ako fyzická alebo právnická osoba nájomcom nehnuteľnosti a spĺňa tieto zákonom stanovené podmienky:
– pozemok či stavbu si prenajal od Slovenského pozemkového fondu,
– pozemok či stavbu si prenajal od iného vlastníka pozemku na dobu dlhšiu ako 5 rokov, avšak ako nájomca je tiež zapísaný v katastri nehnuteľnosti,
– pozemky si prenajal od niekoho, kto dostal tieto pozemky do náhradného užívania.
Daňovníkom sa staneš v sekunde, ako získaš majetok
Štandardne daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia, ktoré nasleduje po období, v ktorom si sa stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti. Zánik tejto daňovej povinnosti nastáva 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom ti zanikne vlastníctvo alebo užívanie nehnuteľnosti. Existujú však aj špeciálne prípady.
Ak daňovník nadobudne nehnuteľnosť dražbou, daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca po dni, kedy sa vydražiteľ stal vlastníkom alebo po dni schválenia príklepu súdu. Druhá výnimka je dedenie. Ak daňovník nadobudol nehnuteľnosť práve dedením, daňová povinnosť mu vzniká prvým dňom mesiaca po nadobudnutí právoplatnosti dedičského rozhodnutia.
Povinnosťou je aj nahlásenie zmien. Ak počas roka 2024 došlo k zmene týkajúce sa nehnuteľností, ako je napríklad predaj nehnuteľnosti, daňovník ich musí nahlásiť správcovi dane do 31. januára 2025.
Pokuta vo výške 3-tisíc eur
Ak si daňovník nesplní svoju povinnosť a daňové priznanie nepodá, môže si pekne zavariť, pretože môže byť pokutovaný. Sankcia môže dosiahnuť výšku vyrubenej dane, minimálne však 5 eur a maximálne 3 000 eur, informuje slovensko.sk.
Daň sa platí aj za autíčka
Ďalším daňovým priznaním, ktoré je potrebné podať do konca tohto mesiaca, je daňové priznanie k dani z motorových vozidiel. Ako informuje portál Finančnej správy SR, daňou z motorových vozidiel sa zdaňujú motorové a prípojné vozidlá viacerých kategórií.
Tieto vozidlá podliehajú dani z motorových vozidiel:
- L1e až L7e – motocykle, mopedy, trojkolky, štvorkolky,
- M1 – osobný automobil,
- M2 a M3 – autobusy,
- N1 až N3 – nákladné vozidlá,
- O1 až O4 – prípojné vozidlá.
Vozidlá, na ktoré sa daň nevzťahuje, sú kategórie T a C, teda kolesové a pásové traktory. Výnimku predstavujú aj prípojné vozidlá za traktor (R), ťahaný vymeniteľný stroj za T a C (S), pracovný stroj (P), snežné skútre (LS) a ostatné vozidlá (V).
Portál Podnikajte.sk v druhom článku priblížil, že povinnosť podať toto daňové priznanie nemá každý Slovák. Povinnosť sa vzťahuje len na daňovníka, fyzickú alebo právnickú osobu, ktorá v roku 2024 využila vozidlo evidované v Slovenskej republike na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť.
Pri posudzovaní toho, či vzniká daňová povinnosť k dani z motorových vozidiel, pritom nezáleží na tom, či bolo vozidlo (ktoré sa využilo na podnikanie) zároveň zaradené v obchodnom majetku daňovníka alebo nie.
Dôležitý je fakt, že sa dané vozidlo využilo na podnikanie (hoci len na jeden deň) a daňovník si k tomuto vozidlu uplatnil výdavky (napr. na nákup pohonných látok).
Čo znamená „používane vozidla na podnikanie“?
Mnohých by formulka „používane vozidla na podnikanie“ mohla zmiasť. Ako však vysvetľuje portál, používaním vozidla na podnikanie sa rozumie viacero situácií. Prvou je skutočné používanie vozidla na podnikanie. Ďalšou situáciou je, ak došlo k účtovaniu o vozidle.
Taktiež sa na vozidlo vzťahuje povinnosť, ak bolo evidované v daňovej evidencii, ak sa uplatňovali výdavky spojené s používaním vozidla alebo sa používalo vozidlo na podnikanie daňovníkom.
Daň z motorových vozidiel sa nevyťahuje na vozidlá, ktoré majú pridelené zvláštne evidenčné číslo, obsahujúce písmeno M, H alebo S. Taktiež sa nevzťahuje na vozidlá, ktoré sú určené na vykonávanie špeciálnych činností, nie sú určené na prepravu a v osvedčení o evidencii sú označené ako „špeciálne vozidlo“.
Ak by sa aj v tomto prípade našiel niekto, kto by sa chcel dani vyhnúť, mal by vedieť výšku pokuty. Podľa Finančnej správy hrozí za nepodanie daňového priznania v ustanovenej lehote pokuta vo výške od 30 do 16 000 eur.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Finančná správa SR, Finančná správa SR, Podnikajte.sk, Podnikajte.sk, slovensko.sk