Astronomický objav roka: Vedci našli prvú „super-Venušu“. Je väčšia než Zem a mení chápanie vesmíru
- Astronómovia našli unikátnu exoplanétu
- Je väčšia než Zem, ale menšia než Neptún
- Jej atmosféra pripomína Venušu
- Nachádza sa relatívne blízko k Zemi
- Astronómovia našli unikátnu exoplanétu
- Je väčšia než Zem, ale menšia než Neptún
- Jej atmosféra pripomína Venušu
- Nachádza sa relatívne blízko k Zemi
Predstav si, že objavíš niečo, čo si doteraz považoval za bežné, a zrazu zistíš, že je to úplne výnimočné. Presne to sa stalo vedcom pri skúmaní vzdialených planét, keď pomocou najmodernejších teleskopov a technológií odhalili planetárny systém, ktorý prepisuje naše chápanie vesmíru.
Objav úplne nového typu planéty ti teraz priblížime spolu s fascinujúcimi detailmi, ktoré vedcov priviedli k tomuto prelomovému objavu. Informuje o tom web sciencealert. Uverejnené informácie sú aj v Astrophysical Journal.
Tajomný svet za hranicami
Exoplanéta Enaiposha (GJ 1214 b) obieha okolo červeného trpaslíka vo vzdialenosti 47 svetelných rokov od Zeme. Táto relatívne krátka kozmická vzdialenosť umožňuje astronómom detailné pozorovanie.
Vedci najprv predpokladali, že objavia menšiu verziu Neptúna. Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) však odhalil prekvapivý fakt – planéta pripomína skôr zväčšenú Venušu s unikátnymi vlastnosťami, ktoré ju radia medzi výnimočné exoplanéty v našom katalógu.
Astronómovia označili Enaiposhu za prvú „Super-Venušu“, čím vytvorili významný míľnik v planetárnej astronómii. Vedci ju intenzívne skúmajú rôznymi pozorovacími metódami a špičkovými technológiami od jej objavu v roku 2009.
Svojou hmotnosťou a veľkosťou vypĺňa medzeru medzi Zemou a Neptúnom, čím vytvára unikátny prípad pre výskum planetárnej evolúcie. Prvé pozorovania odhalili rozsiahlu atmosféru, ktorá svojím zložením ohromila celú vedeckú komunitu.
Dva typy vzdialených svetov
Vedci rozdeľujú exoplanéty s podobnou hmotnosťou do dvoch hlavných kategórií. Super-Zeme predstavujú väčšie pevné planéty než Zem, s podobnou štruktúrou a vodíkovou atmosférou. Mini-Neptúny majú porovnateľnú veľkosť, no obsahujú hustejšiu atmosféru z vodíka a hélia, plus možné tekuté oceány na povrchu.
Mini-Neptúny dominujú medzi 5 800 potvrdenými exoplanétami. Naša slnečná sústava však takýto typ planéty neobsahuje, čo otvára otázky o formovaní planetárnych systémov.
Enaiposha prevyšuje Zem 2,7-krát a váži 8,2-krát viac, čím sa radí medzi planetárnych obrov. Hviezda Orkaria ju zahrieva natoľko, že vylučuje život v známej forme. Blízkosť k Zemi však umožňuje presné pozorovanie jej vlastností. Tieto poznatky pomôžu vedcom lepšie pochopiť podobné exoplanéty v galaxii a rozmanitosť planetárnych systémov.
Nový model atmosféry
Tím vedcov pod vedením Everetta Schlawina z Univerzity v Arizone a Kazumasu Ohna z Národného astronomického observatória v Japonsku analyzoval prechody planéty pred jej hviezdou najmodernejšími pozorovacími technikami a analytickými metódami.
Ich merania odhalili v atmosfére Enaiposhy koncentráciu oxidu uhličitého nad 96 percent, podobne ako na Venuši. Táto vysoká koncentrácia výrazne ovplyvňuje podmienky na povrchu planéty a jej celkovú dynamiku.
Teoretické modely ukázali atmosféru s vysokou koncentráciou kovov v spodných vrstvách a minimom vodíka, čím sa Enaiposha výrazne odlišuje od doteraz známych exoplanét.
Horné vrstvy obsahujú hustú hmlu s aerosólmi a oxidom uhličitým v komplexnom atmosférickom systéme. Tento objav definoval novú kategóriu „super-Venuše“ – extrémne horúceho sveta s uhlíkovou atmosférou a nepreniknuteľným povrchom, ktorý predstavuje nový typ planetárneho telesa v našom katalógu.
Výzvy do budúcnosti
Pozorovaný signál je však veľmi slabý a vyžaduje mimoriadne citlivé prístroje a pokročilé metódy spracovania dát. Vedci potrebujú ďalšie podrobné pozorovania pomocou najmodernejších teleskopov a prístrojov, aby potvrdili svoje predbežné závery a lepšie pochopili vlastnosti tohto unikátneho planetárneho systému.
Je to dôležité najmä preto, že ide o úplne nový typ planéty, ktorý výrazne mení naše chápanie vzniku a vývoja planetárnych systémov. Tento objav spochybňuje naše doterajšie teórie o vnútornej štruktúre a vývoji planét menších ako Neptún a otvára nové horizonty vo výskume exoplanét.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: aeronomie, sciencealert, nao.ac., iopscience