ATACMS je v rukách Ukrajincov smrtiaca zbraň. Má však jednu slabinu, s ktorou si nedokáže poradiť
- Americká raketa dlhého doletu ATACMS sa v rukách Ukrajincov vyznamenala zničením letiska v Berďansku
- Rakety majú jednu slabinu, sú bezmocné voči silnému pancieru
- Americká raketa dlhého doletu ATACMS sa v rukách Ukrajincov vyznamenala zničením letiska v Berďansku
- Rakety majú jednu slabinu, sú bezmocné voči silnému pancieru
Ukrajina má konečne v rukách zbraň, akú dávno požadovala. Sú ňou americké rakety dlhého doletu ATACMS, ktoré zrejme zažili svoj debut pri útokoch na letisku v Berďansku a Luhansku. Pri týchto útokoch malo ruské letectvo zaznamenať ťažké straty. Stratiť mali minimálne 9 vrtuľníkov, z toho 7 bolo obávaných Ka-52.
Napriek úspešnej premiére ATACMS majú rakety jednu slabinu, voči silne obrneným vozidlám, ako sú moderné tanky. Sú takmer bezmocné. Ako vysvetľuje Forbes, táto bezmocnosť je spôsobená tým, že Spojené štáty dodali Ukrajine starší variant M39.
M39 je v podstate kazetová munícia, jej hlavica je naplnená stovkami menších submunícií o veľkosti granátu. Takmer dvojtonová raketa v sebe nesie 950 submunícií, z ktorej každá váži takmer pol kila. Problémom je, že žiadna z nich nie je natoľko silná, aby dokázala zničiť silne obrnené vozidlá.
Ideálna je na útoky na letiská, pretože lietadlá ani vrtuľníky spravidla nemajú silné pancierovanie, ktoré by im vo vzduchu bolo na príťaž a prejavilo by sa na rýchlosti aj spotrebe paliva.
Okrem toho je ATACMS ideálna na útoky voči živej sile, akou sú vojaci vo väčších skupinkách, sklady munície, zásobovacie automobily, systémy protivzdušnej obrany, radary alebo veliteľské posty.
„Po dopade a detonácii sa každý granát rozpadne na veľké množstvo vysokorýchlostných oceľových úlomkov, ktoré sú účinné proti cieľom, ako pneumatiky nákladných áut, náboje rakiet, tenkostenné vozidlá a radarové antény,“ uviedol major americkej armády James Hutton, ktorý pôsobí v útvare Amerického armádneho centra pre armádne lekcie.
Zdôraznil, že by sa ATACMS nemali mrhať na tankový pluk. Jeho submunícia „nie je účinná proti obrneným vozidlám“.
ATACMS by síce dokázali narobiť veľa šarapaty, napríklad poškodiť senzory tankov, črepiny by mohli trafiť aj motor tanku, zaručene však nie sú žiadnou superzbraňou proti tankom. Ukrajinci dokážu tanky likvidovať pomocou protitankových striel a tiež pomocou dronov.
Strely dokonale zapadnú do ukrajinskej taktiky
Americké strely sa tak môžu sústrediť na ciele, na ktoré sú prioritne určené a ktoré zároveň zapadajú do ukrajinskej taktiky. Tou je vyčerpať ruskú armádu aj pomocou útokov na logistiku a muničné sklady.
Vďaka ATACMS budú musieť Rusi premiestniť svoje muničné sklady buď mimo dosah rakiet, ktoré majú dolet 165 kilometrov, alebo budú musieť namiesto viacerých menších skladov v blízkosti frontových línií vytvoriť len pár centrálnych skladov, ktoré budú silno chránené protivzdušnou obranou. Tak či tak, ATACMS v rukách Ukrajincov bude znamenať výzvu pre ruské zásobovanie a logistiku na okupovaných územiach.
Útoky na ruské letiská zas spôsobili, že Rusi premiestnili svoje helikoptéry smerom do vnútrozemia Ruskej federácie. Bude trvať dlhší čas, kým sa dostanú k frontovým líniám, a teda prestávajú byť takou vážnou hrozbou pre ukrajinské obrnené vozidlá. Práve Ka-52 spôsobovali značné straty bojových vozidiel Bradley a západných tankov.
Rusi od začiatku nevyprovokovanej agresie na Ukrajine stratili 58 vrtuľníkov Ka-52. Vysoké straty spôsobili, že ich piloti sa snažia minimalizovať čas strávený vo vzduchu na Ukrajine.
USA darovali Ukrajine muníciu, ktorá exspirovala alebo má tesne pred exspiráciou. Prezident Joe Biden to zdôvodňuje tým, že tak sa neohrozí bojaschopnosť amerických síl.
Okrem M39 dostali Ukrajinci aj variant M48, ktorý môže byť použitý proti bunkrom alebo budovám. Táto verzia si „požičala“ výbušnú hlavicu z protilodnej strely Harpoon, používa pritom navádzanie GPS.
Strely ATACMS môžu Ukrajinci odpaľovať pomocou HIMARS-ov, ale aj salvových raketometov M270. Obe sa vyznačujú dobrou mobilitou, čo robí útoky ATACMS ešte nepredvídateľnejšie a ničivejšie.
Zdroje: Forbes, archív Startitup, Use ofMultiple Launch Rocket System