Atentát na Putina je prakticky nemožný. Jeho bývalý ochrankár prezradil prečo
- Vitalij Brižatyj bol zodpovedný za ochranu ruského prezidenta na Kryme
- Po vypuknutí vojny však utiekol do Ekvádoru
- Dnes je v ohrození života
- Vitalij Brižatyj bol zodpovedný za ochranu ruského prezidenta na Kryme
- Po vypuknutí vojny však utiekol do Ekvádoru
- Dnes je v ohrození života
Vitalij Brižatyj pôsobil dlhé roky ako osobný strážca ruského prezidenta Vladimira Putina. Po vypuknutí vojenského konfliktu však ušiel do Ekvádoru, kde ho aktuálne hľadajú. V najnovšom rozhovore prehovoril aj o tom, ako ruský prezident v súčasnosti žije a prečo je pokus o atentát na neho prakticky nemožný.
Švajčiarsky denník Aargauer Zeitung uvádza, že Vitalij dlhé pracoval roky v ruskej polícii. Jeho úlohou bolo pomocou psov preskúmať oblasť, či neobsahuje výbušniny. V roku 2021 mu ponúkli prácu vo Federálnej strážnej službe (FSB) – ruskej agentúre, ktorá chráni Vladimíra Putina a ďalších vládnych predstaviteľov.
V deň ruskej invázie (24. februára 2022) podal Brižatyj návrh na svoje odvolanie. Jeho nadriadený mu však pohrozil, že ak tak urobí, pôjde na front, a napísal si k jeho menu poznámku.
Keďže mu odvolanie zamietli, Brižatyj sa napokon koncom minulého roka rozhodol z Ruska utiecť aj s rodinou. Napokon sa usadili v Ekvádore. Podľa jeho vyjadrení ho tam teraz prenasledujú jeho bývalí kolegovia.
V rozhovore taktiež vysvetľuje, ako trávi Putin čas, keď navštevuje okupovaný Krym. „Je to minimesto. Je tam administratívna budova, do ktorej sme nesmeli vstúpiť, samostatná armáda, ktorá tam žije, zbrojnica, potápačská skupina a lekári.“
Pre ruského prezidenta v malej dedinke dokonca vybudovali aj heliporty či klziská na ľadový hokej.
K Putinovi sa môžu dostať len ľudia z FSB
Brižatyj v rozhovore pre nezávislú ruskú televíznu stanicu Dožď uvádza, že Putin neverí nikomu, ani svojim strážcom.
Keď má ruský prezident doraziť na Krym, Kremeľ pošle informáciu do dvoch letísk zároveň, a to v Sevastopole a Simferopole. Tie sú od seba vzdialené viac ako 100 kilometrov.
Putin pritom môže doraziť do cieľa loďou alebo priamo helikoptérou. „Tak veľmi sa obáva o svoj život,“ dodáva Brižatyj.
„Faktom je, že Putin svoje pohyby starostlivo tají, dokonca aj pred vlastnými zamestnancami,“ uviedol Brižatyj. „Jediní ľudia, ktorí sa môžu dostať k Putinovi, sú jeho bodyguardi, špeciálna jednotka Federálnej bezpečnostnej služby. Je to elita medzi elitou.“
Z tohto dôvodu je pokus o atentát na ruského diktátora prakticky nemožný. „Výber dôstojníkov Federálnej bezpečnostnej služby je organizovaný tak, že takmer všetci veria, že ich úloha je správna,“ povedal Brižatyj.
Samotný Putin, ktorý v mladosti pracoval ako agent KGB, v minulosti riadil FSB. Množstvo jeho dôverníkov pochádza práve z kruhu bezpečnostných služieb alebo, naopak, z jeho mladosti z Petrohradu. Tieto dve skupiny ľudí prakticky obklopujú Putina počas celej jeho 20. ročnej vlády a fakticky sú jedinými ľuďmi, ktorým Putin dôveruje.
Vitalij Brižatyj prezradil o Putinovi kľúčové detaily
Mnohí z Brižatyjho bývalých kolegov jednoducho „vnímali vojnu ako dobrú príležitosť na povýšenie“. Uvedený bývalý Putinov bodyguard sa taktiež nechcel zapojiť do vojenského konfliktu.
Ako sme uviedli, aktuálne sa aj s rodinou nachádza v Ekvádore. Ide mu však o život, na čo ho upozornil aj jeho bývalý kolega. Varoval ho, aby si dával veľký pozor a neodpovedal mu na varovanie.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Bývalý ochranca taktiež tvrdí, že Rusi majú zložky na všetkých, ktorí nie sú z Moskvy a blízki Putinovi. Takí pracovníci sú podľa jeho slov považovaní za nedôveryhodných. Všetci zamestnanci tiež mali hlásiť osobné informácie svojim nadriadeným.
Brižatyj je druhý člen Federálnej strážnej služby, ktorý utiekol z Ruska a vyjadruje sa proti vojne. Bývalý kapitán služby, Gleb Karakulov, Putina tiež opisuje ako muža, ktorý má aj tri roky od začiatku pandémie strach, že sa nakazí koronavírusom, a patologicky sa bojí o svoj život.
Zdroje: Aargauer Zeitung, YouTube/Dožď