Austrália sa musí pripraviť na vojnu. Čína a Rusko sú ako Hitler v 30. rokoch, tvrdí minister obrany
- Udalosti na Ukrajine pripomínajú napadnutie Poľska v minulom storočí
- Hrozbou je aj Čína, tvrdí minister
- Udalosti na Ukrajine pripomínajú napadnutie Poľska v minulom storočí
- Hrozbou je aj Čína, tvrdí minister
V indo-pacifickom regióne vyvoláva nervozitu nielen ruská invázia na Ukrajinu, ale aj budovanie čínskeho vplyvu v regióne.
Minister obrany Austrálie Peter Dutton v rozhovore pre austrálsku televíziu Nine uviedol, že sledujeme reprízu historických udalosti. Čína a Rusko sa podľa neho správajú ako Nemecko v 30. rokoch minulého storočia.
„Ľudia ako Hitler a iní nie sú len výplodom našej fantázie, ale sú zapísaní do histórie. V súčasnosti máme v prezidentovi Putinovi niekoho, kto je ochotný zabíjať ženy a deti. A to sa deje v roku 2022,“ cituje ministra The Sydney Morning Herald.
Povedal, že vojna na Ukrajine bola „sčasti opakovaním toho, čo sa stalo v tridsiatych rokoch“ s odkazom na inváziu nacistického Nemecka do Poľska a začiatok druhej svetovej vojny.
„Teraz sa nachádzame v období veľmi podobnom tridsiatym rokom a myslím si, že v tridsiatych rokoch bolo veľa ľudí, ktorí si želali, aby sa ozvali oveľa skôr v tomto desaťročí. Myslím si, že toto je triezvou realitou toho, kde sa nachádzame, je to triezvou realitou spravodajstva, ktoré dostávame,“ uviedol Dutton.
Rovnako Nemecko našlo spojenca v Taliansku v minulom storočí, Austrálčania sa obávajú, že Rusko získalo partnera v Číne, s ktorou má podpísanú dohodu o „dobrom susedovi“.
„Číňania sú prostredníctvom svojich činov, slov v tejto chvíli na veľmi premyslenom kurze a my sa musíme postaviť krajinám, aby sme potlačili akýkoľvek akt agresie, aby sme sa uistili, že udržíme mier v našom regióne a pre našu krajinu,“ povedal Dutton.
Jediný spôsob, ako zaistiť mier, je pripraviť sa na vojnu, tvrdí Dutton
Minister dodal, že jediným spôsobom, ako zaistiť mier, je pripraviť sa na vojnu s Čínou „a byť silný ako krajina. Nekrčiť sa, nebyť na kolenách a byť slabý. Taká je realita“.
Znepokojenie Austrálie, ale i Nového Zélandu vyvoláva bezpečnostná dohoda Šalamúnových ostrovov s Čínou.
The Guardian uvádza, že návrh verzie dohody, ktorá unikla do médií, by umožnil nasadiť ozbrojenú čínsku políciu na žiadosť Šalamúnových ostrovov na udržanie „sociálneho poriadku“.
Číne by tak mohla vysielať do prístavu na ostrovoch lode, „vykonávať logistické doplňovanie a mať medzipristátie a prechod na Šalamúnových ostrovoch“ a čínske sily by sa mohli použiť aj „na ochranu bezpečnosti čínskeho personálu a veľkých projektov na Šalamúnových ostrovoch“.
Austrália, ale aj Spojené štáty sa obávajú, že Čína by mohla na Šalamúnových ostrovoch zriadiť trvalú vojenskú základňu. Taktiež by sa mohli stať prístavom pre čínske lode, ktoré by z ostrovov dokázali ohrozovať Austráliu a Nový Zéland.
Biely dom tvrdí, že čínska vojenská prítomnosť by spustila primeranú reakciu USA
Predstavitelia ostrova tvrdia, že ich krajine nehrozí dlhodobá čínska prítomnosť a odmietajú aj čínske základne.
„Zástupcovia Šalamúnových ostrovov uviedli, že dohoda mala výlučne domáce aplikácie, ale americká delegácia poznamenala, že dohoda má potenciálne regionálne bezpečnostné dôsledky, a to aj pre Spojené štáty a ich spojencov a partnerov,“ uviedol Biely dom vo vyhlásení.
„Ak sa prijmú kroky na vytvorenie de facto stálej vojenskej prítomnosti, kapacít na projekciu energie alebo vojenského zariadenia, delegácia poznamenala, že Spojené štáty by potom mali značné obavy a primerane reagovali,“ uvádza ďalej Biely dom.
Biely dom sa tiež zaviazal urýchliť znovuotvorenie svojho veľvyslanectva v Honiare, ktoré bolo zatvorené od roku 1993, uvádza Financial Times.
Austrálčania tvrdia, že čínska vojenská základňa iba 1 600 kilometrov od ich pevniny je „červenou líniou“.
Hugh White, emeritný profesor strategických štúdií na Austrálskej národnej univerzite, ktorý predtým pôsobil ako hlavný poradca austrálskeho ministra obrany a premiéra, pre CNN uviedol, že bezpečnostná dohoda je dôkaz, že Austrália a USA zaspali na vavrínoch. Spojené štáty a Austrália sa spoliehali na svoj vplyv v regióne a doteraz nenašli účinnú taktiku, ktorá by zabránila rozšíreniu vplyvu Číny.
„V posledných rokoch sa Austrália čoraz viac dostáva do pozície, keď náš prístup k riadeniu vzostupu Číny spočíva v snahe zastaviť to,“ povedal White. „To nebude fungovať. Austrália sa musí naučiť žiť s čínskou mocou – a to zahŕňa rozšírený čínsky vplyv v juhozápadnom Pacifiku.“
„Pre nás to predstavuje výzvu pozdvihnúť našu hru, aby sme si tam udržali vplyv – a to je niečo, čo by sme aj tak mali robiť,“ dodal.
Okrem Šalamúnových ostrovoch Čína nedávno militarizovala tri umelé ostrovy, čo tiež vyvolalo protesty zo strany Sydney a Washingtonu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Sydney Morning Herald, the Guardian, White House, Financial Times, CNN