Austrálski ochranári zachraňujú žralokov kúpou rybárskej licencie v hodnote 100 000 dolárov
- Austrálski ochranári prírody, združení pod hlavičkou Svetového fondu pre ochrany prírody (WWF), ktorého členom je aj Leonardo Di Caprio, dostali nápad, ktorý sa nie každému pozdáva.
- Austrálski ochranári prírody, združení pod hlavičkou Svetového fondu pre ochrany prírody (WWF), ktorého členom je aj Leonardo Di Caprio, dostali nápad, ktorý sa nie každému pozdáva.
Od svojich sponzorov WWF vyzbieralo 100-tisíc austrálskych dolárov, ktoré využili na nákup licencie dovoľujúcej lov žralokov. Tá sa vzťahuje na oblasť Veľkého bariérového útesu. Ako takýto systém licencie funguje? Okolo útesu natiahnuté siete v dĺžke až 1,2 kilometra, ktoré slúžia na odchyt žralokov, tie im zabránia priplávať až ku samotnému pobrežiu.
S touto praxou sa začalo už v roku 1962 a ročne končilo v sieti uväznených okolo 10 000 exemplárov najrôznejších druhov živočíchov. Pochopiteľne totiž siete nelapali len žraloky, ale prakticky všetky ryby a morské korytnačky, delfíny a dugongy, ktoré sa snažili neviditeľnú bariéru preplávať. Ak však zaplatíš danú sumu za licenciu, máš nárok na úlovky odchytené vybraným úsekom siete.
Ochrancovia chcú tuto sieť z oceánu vytiahnuť a umožniť tak morským živočíchom voľný pohyb. Obnovenie prítomnosti mladých žralokov v tejto oblasti by mohlo pomôcť obnoviť potravinovú pyramídu ekosystému korálového útesu a priniesť potrebnú rovnováhu a pôvodný tvar. Keď majestátnym predátorom postavili ľudia do cesty siete, medzi koralmi prevládli drobné dravé ryby „snappers“. Tie zase vytlačili väčšinu menších rýb, ktoré sa živili riasovým nánosom.
Kúpu licencie podmienil aj fakt, že komerčný odchyt žralokov sa v posledných rokoch stále zvyšuje. V roku 2014 bolo ulovených 222 ton žralokov a podľa WWF v roku 2015 to bolo až 402 ton. Avšak nie všetci sú s týmto nápadom spokojní. Veľa ľudí sa domnieva, že tento krok nie je nič viac, ako len reklamný kúsok zo strany ochranárov a vlády.
Keďže táto licencia nebola použitá od roku 2004, vynárajú sa otázky, či tento krok spôsobí nejakú viditeľnú zmenu. Podľa rybárov je tento nápad len PR senzácia a súčasť politického cyklu. Tak, či onak už len samotný fakt, že licencia je platná, upozorňuje na skutočnosť, že Veľký bariérový útes nie je tak chránený, ako by sme mohli dúfať. Ľudia však veria, že samotný tlak na obmedzenie lovu žralokov v oblasti Veľkého barierového útesu pomôže tento vzácny ekosystém zachovať aj pre ďalšie generácie.
zdroj:sciencealert.com zdroj obrázkov:huffingtonpost.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti