Autá na fosílne palivá zmiznú do 8 rokov, tvrdí to Stanfordská univerzita
- Kedy už budú jazdiť len elektromobily a autonómne autá? Podľa novej štúdie zo Stanfordu, by to mohlo byť už o 8 rokov.
- Kedy už budú jazdiť len elektromobily a autonómne autá? Podľa novej štúdie zo Stanfordu, by to mohlo byť už o 8 rokov.
Nová štúdia zo Stanfordskej univerzity tvrdí, že vozidlá na fosílne palivá zmiznú do 8 rokov. Jedinou šancou ako jazdiť v budúcnosti na automobile, bude kúpa elektromobilu. Čím bude po nich väčší dopyt, tým bude ich cena klesať a okrem automobilov už budú dostupné aj autobusy alebo nákladné autá. Celým týmto krokom by sa ľudstvo konečne posunulo o krok vpred, k čistejšiemu ovzdušiu.
foto: commons.wikimedia.org
Štúdia je vedená ekonómom Stanfordskej univerzity, ktorý sa volá Tony Seba. Štúdia má názov „Rethinking Transportation 2020-2030“ (Prehodnotenie dopravy 2020-2030). V štúdii podrobne opisuje, ako ľudia prejdú na elektromobily s vlastným pohonom, nakoľko budú 10-krát lacnejšie, ako autá na fosílne palivá. Tento stav bude pravdepodobne dosiahnutý, keď sa úroveň fosílnych palív bude blížiť k nule. Navyše elektromobily majú garantovanú omnoho vyššiu životnosť, ako autá na fosílne palivo.
foto: commons.wikimedia.org
Tony Seba povedal, že za menej ako 10 rokov bude pre spotrebiteľov veľmi ťažké nájsť čerpacie stanice, alebo náhradné diely u mechanikov. Tým, že bude rýchlo klesať počet spotrebiteľov áut na fosílne palivá, výrobcovia a predajcovia budú donútení ich rýchlo a lacno predávať. To bude smerovať k obrovskému hromadeniu zbytočných automobilov.
foto: en.wikipedia.org
V Stanfordskej štúdii sa taktiež uvádza, že ľudia sa už budú viac spoliehať na autonómne autá, ktoré budú omnoho bezpečnejšie ako dnešné, ktoré riadia samotní ľudia.
foto: sk.wikipedia.org
Profesor odhaduje, že hlavný zlomový bod nastane približne za 2 až 3 roky, keď batérie pre elektromobily budú dosahovať požadovanú úroveň dojazdu. Zatiaľ trh s elektromobilmi ovláda Tesla. Nechajme sa prekvapiť koľko konkurentov sa jej postaví. Na druhej strane sa môžeme tešiť, že ľudstvo už nebude tak závislé od ropy ako dnes.
Zdroj článku: inhabitat.com