Vypiješ si, ale auto už vôbec nenaštartuješ. Nová technológia ukončí nebezpečný „zlozvyk“
- Austrálski vedci vyvinuli novú technológiu
- Kamera v aute odhalí, či si pred jazdou požil alkohol
- Má vysokú úspešnosť
- Austrálski vedci vyvinuli novú technológiu
- Kamera v aute odhalí, či si pred jazdou požil alkohol
- Má vysokú úspešnosť
Jedným z najčastejších prejavov nadmerného požívania alkoholu sú „sklené oči“, klesajúce viečka a uvoľnená čeľusť. Tieto vonkajšie znaky opitosti sú často zrejmé už na prvý pohľad.
Teraz však môžu tieto príznaky opitosti poslúžiť ako nástroj na prevenciu šoférovania pod vplyvom alkoholu. Vedci z Edith Cowan University v Austrálii totiž vyvíjajú novú technológiu, ktorá pomocou kamier v automobiloch dokáže detegovať, či je vodič pod vplyvom alkoholu. Informuje o nej portál Techspot.
Vysoká úspešnosť
V štúdii, ktorá bola zverejnená začiatkom tohto roka, výskumný tím popísal, ako vyvinul systém strojového učenia, ktorý využíva bežné komerčné RGB kamery na predpovedanie kritických hladín alkoholu v krvi. Vedci testovali systém na 60 dobrovoľníkoch pomocou simulátora jazdy. Každý z účastníkov absolvoval jazdu v troch rôznych stavoch – triezvy, mierne opitý a silno opitý.
Analyzovaním čŕt tváre, smeru pohľadu a polohy hlavy dokázal systém strojového učenia identifikovať aj nízke úrovne alkoholového opojenia v 75 % prípadov. Táto technológia predstavuje výrazné zlepšenie oproti súčasným metódam identifikácie opitosti vodiča, ktoré sa spoliehajú na faktory ako používanie pedálov, vzory riadenia a rýchlosť vozidla. Súčasné systémy fungujú až po určitom čase jazdy, čo môže byť neskoro na prevenciu nehody.
Kamerový systém by mohol okamžite po nasadnutí vodiča do auta rozpoznať, či je pod vplyvom alkoholu. V prípade, že systém zistí opitosť, zabránil by naštartovaniu vozidla.
Technológia môže využívať 3D a infračervené zábery tváre vodiča, ako aj videá z kamier spätného zrkadla, ktoré monitorujú jeho držanie tela. Ďalej môžu byť zahrnuté aj interakcie so volantom, záznamy udalostí a nahrávky jazdného správania.
Situácia na Slovensku
Ak sa vedcom niekedy podarí vynález dotiahnuť k dokonalosti, užitočný by mohol byť práve na Slovensku. Najaktuálnejšie dostupné štatistiky totiž napovedajú, že náš „národný šport“ je čoraz populárnejší.
V prvých troch štvrťrokoch 2022 zaznamenala polícia rekordných 8 068 pozitívnych dychových skúšok u vodičov – najviac od roku 2015. Tento znepokojujúci trend sa odráža aj v štatistikách dopravných nehôd. Z celkového počtu 9 073 nehôd za deväť mesiacov tohto roka bolo až 12 % spôsobených vodičmi pod vplyvom alkoholu.
Čo sa týka novších nehôd spôsobených alkoholom, Bratislavský kraj sa počas uplynulého víkendu stal dejiskom alarmujúcej série dopravných incidentov, informuje agentúra SITA. Hovorkyňa miestnej polície Silvia Šimková informovala o piatich závažných nehodách spôsobených vodičmi pod vplyvom alkoholu.
Víkendové udalosti vyvrcholili v nedeľu 2. júna, keď 64-ročný vodič nezvládol riadenie na ceste zo Slovenského Grobu do Pezinka. Jeho vozidlo skončilo prevrátené mimo vozovky a dychová skúška odhalila šokujúcich 2,31 promile alkoholu.
Rovnaká hladina alkoholu bola nameraná aj v piatok večer 31. mája, keď 25-ročný muž havaroval so Škodou na trase z Malaciek do Studienky. Vozidlo skončilo mimo cesty, našťastie bez vážnejších následkov.
Sobota priniesla ďalšie dva incidenty. V Ivanke pri Dunaji narazil 24-ročný vodič do stromu s 2,31 promile alkoholu v dychu. Medzitým v Plaveckom Podhradí 55-ročný muž s 2,02 promile poškodil zaparkované autá a pokúsil sa z miesta ujsť.
Sériu nezodpovedného správania doplnil incident v Bratislave, kde 25-ročný vodič Mazdy s 2,25 promile alkoholu narazil do vozidla pred sebou na križovatke Prievozskej a Košickej ulice.
Polícia všetkých vinníkov zadržala. Celková škoda sa odhaduje na 12 500 eur a vodiči čelia obvineniu z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.
Zdroje: Techspot, SITA