Automobilka zamestnancom vyplatila prémie. Teraz ich však žiada naspäť, majú na to pár dní
- Zamestnanca poteší, ak si na výplatnej páske nájde odmenu
- Horšie je, keď túto čiastku firma požaduje naspäť
- Takáto situácia nastala v spoločnosti Honda
- Zamestnanca poteší, ak si na výplatnej páske nájde odmenu
- Horšie je, keď túto čiastku firma požaduje naspäť
- Takáto situácia nastala v spoločnosti Honda
Každého zamestnanca poteší, keď si na výplatnej páske nájde okrem klasickej výplaty aj prémiu. Veď predsa, dobre odvedená práca si zaslúži patričnú odmenu. Obzvlášť v dobe, keď ľudí trápi energetická kríza a zdražovanie.
Minulý týždeň sa rovnako potešili zamestnanci Hondy v Marysville v štáte Ohio. Úsmev na tvári im však zamrzol v momente, keď od nich firma začala požadovať prémie naspäť. Ako uvádza Fox Business, vyplatili im ich omylom.
Zamestnanci musia vrátiť odmeny
To, že vo vyplácaní odmien nastal omyl, spoločnosť potvrdila aj vo vyhlásení. „Začiatkom tohto mesiaca Honda vyplatila prémie svojim zamestnancom, z ktorých niektorí dostali preplatky,“ povedal podľa Entrepreuner Chris Abbruzzese, hovorca Hondy.
Pochopiteľne, takéto problémy sú citlivou záležitosťou. Spoločnosť sa vyjadrila, že práve preto sa snažia situáciu čo najrýchlejšie vyriešiť. Chcú tým minimalizovať negatívne dopady, ktoré by tento omyl mohol spôsobiť.
Hovorca však uviedol, že ide o personálnu otázku, takže nemajú k dispozícii žiadne ďalšie informácie, ktoré by sa tejto záležitosti týkali. Honda však s riešením už prišla – zamestnanci musia prémie vrátiť.
Majú právo požadovať vrátenie peňazí
Zamestnanci majú podľa Fox Business dve možnosti. Buď môžu vrátiť peniaze, a to do 9 dní od ich vyplatenia, alebo si prémiu nechajú strhnúť z najbližšej výplaty. Tým, ktorí sa nerozhodnú sami, majú byť peniaze strhnuté automaticky z platu.
Ako povedala manželka jedného zo zamestnancov Hondy, jej muž má vrátiť niekoľko stoviek dolárov. Nejde o malú čiastku a keď už raz niekto dostane peniaze, je náročné sa ich vzdať.
Hlavne v čase, keď je potrebné platiť hypotéku, financovať auto či domácnosť. Honda však odmietla prezradiť, o akú čiastku ide. Napokon, aj napriek tomu, že pochybenie spoločnosti je zjavné, Honda má na vrátenie odmien právo.
Ako podľa Money Control uviedla Sarah Cole, profesorka práva na Ohio State University, vysvetľuje to zákon o spravodlivých pracovných normách, podľa ktorého môže zamestnávateľ preplatky na mzdách alebo odmenách vyžadovať naspäť.
Aj automobilky majú problémy
Honda, podobne ako aj mnoho ďalších automobiliek, má za sebou dva náročné roky. Nedostatky či problémy s dodávateľským reťazcom sa odrazili na ziskoch nejednej spoločnosti.
Ako však uvádza Bloomberg, Honda zvýšila svoj celoročný cieľ prevádzkového zisku. Je to spôsobené tým, že slabší jen (oficiálna mena Japonska) pomáha kompenzovať rastúce náklady na materiál.
Dnes sa tak odhaduje, že ročný zisk sa do marca 2023 vyšplhá na 830 miliónov jenov (5 976 000 eur). Oproti predošlému odhadu, ktorý predstavoval necelých 810 miliónov jenov (5 832 000 eur), to je aspoň skromný posun vpred.
Ide však len o odhady. Po pandémii totiž prišli ďalšie problémy – vojna, obmedzenie dodávok či inflácia. To všetko vplýva aj na fungovanie automobilového priemyslu.
Na jednej strane je teda pochopiteľné, že spoločnosť si stráži svoje financie. Na druhej strane je z morálneho hľadiska diskutabilné, či sa Honda voči svojim zamestnancom zachovala správne.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Fox Business, Entrepreuner, Money Control, Bloomberg