Autorky podcastu Sexuálna výchova: Ľudia sú dnes leniví mať sex. V správach dostávame najrôznejšie fotky mužského prirodzenia

  • Sexuálna výchova je oblasť, ktorá je v slovenskom školstve roky najviac zanedbaná
  • To má za následky, že deti často čerpajú informácie z porna, čo sa môže neskôr neblaho odraziť na ich sexualite
  • Dve Slovenky, Miška a Vala, sa ale rozhodli o týchto témach rozprávať a Slovákov vzdelávajú vo svojom podcaste Sexuálna výchova
98301559_272162660631621_2535529273361863417_n
  • Sexuálna výchova je oblasť, ktorá je v slovenskom školstve roky najviac zanedbaná
  • To má za následky, že deti často čerpajú informácie z porna, čo sa môže neskôr neblaho odraziť na ich sexualite
  • Dve Slovenky, Miška a Vala, sa ale rozhodli o týchto témach rozprávať a Slovákov vzdelávajú vo svojom podcaste Sexuálna výchova

Miška a Vala na Slovensku rozbehli projekt, ktorý nemá obdobu. Kým väčšina podcastov sa venuje spoločenským udalostiam, politike, vede či histórii, ony sa rozhodli rozprávať o tých najintímnejších témach. Vo svojom podcaste Sexuálna výchova rozoberajú témy ako orálny či análny sex, závislosť na porne, masturbáciu, fetišizmus či afrodiziaká.

Na pomerne konzervatívnom Slovensku tak objavili dieru na trhu a hneď po prvom dieli s názvom ,,Mydlenie barana a leštenie perličky” sa dostali medzi Top 10 najpočúvanejších slovenských podcastov. Aj keď obe pracujú v marketingovom priemysle, absencia tejto témy im chýbala natoľko, že sa počas karanténneho obdobia rozhodli hovoriť so Slovákmi o veciach, o ktorých sa podľa nich, rozprávajú málo aj samotní partneri.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Sexuálna výchova (@sexualnavychova),

Väčšina dievčat sa baví o sexe maximálne s kamarátkami niekde pri víne, vy ste sa ale o tom svojom rozhodli rozprávať pred celým Slovenskom. Čo bolo impulzom pre takýto projekt?

Miška: Hlavným impulzom bol dopyt zo strany kamarátov a absencia tejto témy na Slovensku.

Vala: Práveže z našich skúseností vyplýva, že sa väčšina ľudí o sexe často nedokáže otvorene rozprávať ani s kamarátmi a ani s partnerom. To bolo pre nás určite jedným z impulzov otvoriť tému, ktorá je stále tabuizovaná a v roku 2020 by už rozhodne nemusela byť. Na druhej strane chceme ľuďom pomôcť prekonať bariéru ostychu, aby sa rozprávať začali, lebo ako dookola opakujeme, že komunikácia je základ.

Veľa ľudí si pod názvom sexuálna výchova predstaví antikoncepciu, pohlavné choroby či menštruáciu. Vy ste sa takýmto témam ale ešte nevenovali. Podľa čoho si teda vyberáte témy?

Vala: Sexuálna výchova je veľmi komplexná téma a rozhodne to nie je len antikoncepcia, pohlavné choroby a menštruácia. Je to aj zdravý sex, súhlas oboch partnerov, pripravenosť, prijatie vlastnej sexuálnej identity a podobne. Témy teda pokrývame postupne, zatiaľ sme sa rozhodli, že rozoberieme tie základné a pomedzi nich vyberáme špeciály. Výber tém je teda náhodný a pocitový.

Miška: Tém máme pripravených ešte naozaj veľa a snažíme sa ísť od tých úplných základov. Preto sme mali epizódu o prvom sexe, masturbácii, orálnom sexe a podobne a postupne prejdeme k hlbším a ťažším témam. Potrebujeme si ešte trošku vycvičiť publikum, aby takéto témy prijali.

Sú témy, ktorým sa venovať vyslovene nechcete?

Nie. Zatiaľ sme sa s takou témou nestretli.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Sexuálna výchova (@sexualnavychova),

Sexuálna výchova sa na školách nevyučuje vôbec, alebo len vo veľmi obmedzenom množstve. Často iba nejaká učiteľka oddelí chlapcov od dievčat, a tým vysvetľuje čo je to vložka ako sa používa.  Ako by podľa vás mal takýto predmet vyzerať?

Vala: Podľa mňa by v prvom rade mal byť tento predmet založený na dôvere žiakov a učiteľa a v druhom na veľmi otvorenej komunikácii. Mal by to byť pre žiakov čas a priestor, kde pociťujú, že trieda je ich bezpečný priestor, v ktorom sa môžu čokoľvek spýtať a s čímkoľvek sa zdôveriť a nikto ich za nič neodsúdi. Prípadne neskôr v osobnom dôvernom rozhovore s učiteľom. A hlavne by ich mal tento predmet pripraviť na to, ako mať bezpečný a zdravý sexuálny styk. Ale uvedomujem si, že sa to ľahšie hovorí, ako realizuje.

Miška: Bolo by ideálne, keby to bolo do istej miery vedené akousi “hravou” formou, aby to žiakov zaujalo, lebo verím, že to je v dnešnej dobe najväčší problém. Mal by sa nájsť prienik medzi tým, aby sa žiaci prednášajúcemu zdôverili a nehanbili sa a medzi tým, aby si nedovoľovali.

Majú dnešní mladí ľudia dostatok informácii o sexe?

Miška: Určite nie. Ak aj majú množstvo informácii o sexe, častokrát sú nepresné alebo skreslené.

Vala: Ak si spomeniem na to, aké informácie som mala ja v období puberty a aj po nej, tak rozhodne nie. Škola, rodičia, kamaráti a ani internet nedokáže nikoho dostatočne pripraviť, a preto sa často musíme učiť na vlastných chybách.

Odkiaľ čerpáte informácie vy?

Vala: Využívame rôzne zdroje, či už vedecké publikácie, články na internete, odbornú literatúru, ale aj tú neodbornú. Ako príklad uvediem napr. knihu Bez hanby o ohanbí, ktorú by sme tak rovnako chceli vyzdvihnúť do popredia ako skvelé čítanie.

Miška: Každú epizódu máme rozdelenú na také tri časti, a to štúdie a články z internetu, štatistiky z nášho instagramu a naše osobné skúsenosti.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Sexuálna výchova (@sexualnavychova),

Radili ste sa o obsahu podcastov so sexuológom?

Vala: Nie, o obsahu sa neradíme so žiadnym sexuológom, preto to v každej epizóde prízvukujeme a ľuďom v prípade problémov odporúčame vyhľadať odbornú pomoc. Avšak do budúcna chceme určite pripraviť aj epizódy s odborníkmi.

Miška: Zatiaľ sa snažíme len o každej téme nájsť relevantné informácie a štúdie na internete, aby sme sa vedeli o niečo oprieť a nehovorili len čisto o našich skúsenostiach.

Miška napríklad často v podcastoch spomína, že je zo silno katolíckej rodiny. Pri debatách ale idete často do veľkých detailov, ako na to reagujú doma?

Miška: Neviem, ešte som odvtedy nebola doma. (smiech) S niektorými členmi rodiny komunikujem, tí sú s tým úplne v pohode, ale priamo s rodičmi som ešte nebola v priamom kontakte, takže pravdupovediac neviem, či to vytiahnu alebo to budú ignorovať. Určite však už o tom vedia, predsa len sa v našej dedine toho veľa neutají. Verím však, že podcast registrujú, ale nepočúvajú.

Vala: U mňa sa tento projekt stretol s veľkou podporou a mamina je dokonca naša pravidelná poslucháčka. (smiech)

A čo hovoria kamaráti a známi, že vedia toľko o vašom sexuálnom živote? Stretávate sa s uštipačnými poznámkami?

Vala: Ja osobne nemám pocit, že by vedeli viac ako doteraz. Ale cítim, že sa aj u kamarátov tešíme rovnako veľkej podpore. Navyše omnoho viac vnímam to, že ľudia sa o sexe chcú a potrebujú rozprávať a náš podcast v nich evokuje, že sa môžu zdôveriť. Preto sa, aspoň u mňa, sex aktuálne stáva čoraz častejšie témou rozhovoru. Čo sa týka uštipačných poznámok, nevnímam vo svojom okolí kamarátov, ktorí by mali takéto zbytočné prejavy.

Miška: Všetci moji kamaráti vedeli všetko o mojom sexuálnom živote aj predtým, vždy som o tom bola otvorená, preto mám tento podcast (smiech).

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Sexuálna výchova (@sexualnavychova),

Slovensko je ešte stále veľmi konzervatívna krajina. Dostávate za svoju tvorbu veľa hejtu?

Miška: Pod článkami v iných médiách sa občas niečo objavilo, ale k nám priamo sa toho dostane naozaj málo. Ak náhodou niekto aj má nejaké výhrady, tak je to väčšinou konštruktívna kritika v zmysle: “Hej baby, ste super, ale toto nabudúce povedzte inak”, takže to si ceníme.

Vala: Najčastejšie nám poslucháči vytýkajú asi to, že nám chýba mužský názor a občas aj fakt, že nie sme odborníčky na danú problematiku. Ale to my o sebe ani neprehlasujeme, takže s tým dokážeme žiť. Osobne si myslím, že oveľa častejšie sa stretávame s vďakou od ľudí, ktorí doma začali otvorene riešiť sexuálne témy.

Ženy na internete dostávajú nevhodné návrhy už len keď zverejnia fotku kde sú výraznejšie oblečené. Ako ste na tom vy?

Miška: (Smiech) To si ani neviete predstaviť, čo mi chodí. Pravidelne mám v správach najrôznejšie fotky mužského prirodzenia so žiadosťou o ohodnotenie a rôzne návrhy. Muži si myslia, že keď rozprávame o sexe, tak automaticky chceme mať sex so všetkým, čo má krvný obeh. A to je choré. Ale ja som si už zvykla, už sa na tom iba smejem. Jediné, čo ma fakt vie vytočiť je, keď sa mi niekto ozve s nejakou otázkou, ktorá vyzerá seriózne a ja sa mu naozaj snažím odpovedať najlepšie, ako viem a on to využije a snaží sa to otočiť na sexting. Vtedy sa fakt cítim zneužitá, lebo sa snažím každému pomôcť.

Vala: Ja, s menšími výnimkami, sexuálne návrhy v správach nedostávam a týmto si ich rozhodne ani nepýtam. (smiech) Aj v bežnom živote sa snažím nastavovať hranice toho, čo mi je a nie je príjemné. Na nevhodné správy by som pravdepodobne nereagovala, ale ak by taká situácia nastala idem a riešim ako Gizka. Môj osobný profil na sociálnych sieťach si žije vlastným životom a vyslovene ho nespájam s podcastom, preto mne, našťastie, žiadosti o ohodnotenie prirodzenia nechodia. (smiech)

S čím všetkým sú vám Slováci ochotní sa zveriť?

Miška: Úplne so všetkým, tu naozaj neexistuje žiadna hranica. Ak sa boja alebo hanbia zo svojho profilu, tak si veľa z nich založí druhý účet, z ktorého nám napíše.

Vala: So všetkým a do detailov. Napríklad aj s tým, že im pri prvom sexe v parku, v kríkoch, niekto venčil psíka pri hlave. A my si to samozrejme veľmi vážime, že nám dôverujú a neboja sa toho.

Údaje zbierate z ankiet a instagrame. Čo by bola téma, na ktorú by ste sa ľudí už nepýtali?

Vala: Problémom týchto ankiet je to, že na ne reaguje také množstvo ľudí, že len ich spracovanie, aby sme to vedeli interpretovať v podcaste, nám trvá niekoľko hodín. Asi nie je nič, čo by sme sa ľudí nepýtali, skôr sme sa naučili dávať naozaj jednoznačné otázky, aby sme nedostávali mätúce odpovede.

S akou najväčšou bizarnosťou ste sa v odpovediach stretli?

Miška: To sa ťažko analyzuje, lebo ku každej epizóde robíme ankety a vždy sa nájde niečo, čo nás zarazí. Jediné, čo nám tak na prvú napadne je náš pravidelný poslucháč, ktorý má 69 rokov. Ten nám vždy píše postrehy k preberaným témam a nezabudne podotknúť, že je dobrá poriadna “lízačka”. (smiech)

Hneď po prvej epizóde ste sa ocitli v top 10 najpočúvanejších podcastov. Čomu pripisujete tento úspech?

Vala: Určite obrovitánskej diere na trhu a asi aj tomu, ako odľahčene a otvorene o tom dokážeme rozprávať bez toho, aby to bolo trápne. Ja sa dokonca dodnes stretávam s reakciami ľudí, ktorí očakávali, že to bude diskomfortné na počúvanie a tzv. “cringe”, ale naopak ich to príjemne prekvapilo.

Miška: (Smiech) Asi téme, ktorej sa venujeme. Každý je zvedavý na dve baby, ktoré sa rozprávajú o sexe. Okrem toho hovoríme naozaj otvorene, takže to ľudí baví a vždy akoby čakajú, čo ešte prezradíme. Zo začiatku boli podľa mňa zvedaví, či nebudeme trápne a čo sme to vymysleli. (smiech) Je to téma, ktorá sa dotýka úplne každého, ale až takýto záujem sme naozaj nečakali a stále tomu nemôžeme uveriť.

Po ktorej téme ste mali najväčšie ohlasy?

Vala: Pravdepodobne po epizóde o análnom sexe. Okrem toho, že táto jediná má aj video, tak tam bol aj super hosť, náš kamarát Denis, ktorý zastupoval LGBTQ komunitu a bola to zároveň asi naša najodviazanejšia časť.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Sexuálna výchova (@sexualnavychova),

Kto vás najviac počúva? Muži alebo ženy, a v akých vekových a kategóriách?

Miška: Štatistiky nám ukazujú, že nás počúva viac žien ako mužov, ale je to celkom vyvážené. Veľakrát nám píšu aj muži, že nás počúvajú, aj keď naším obsahom chytáme skôr ženy. Naša primárna veková cieľovka sú ľudia vo veku od 18 – 27 rokov.

Píšu vám fanúšikovia, že ste im pomohli zodpovedať nejakú otázku, poprípade ich inšpirovali?

Miška: Denne. Fanúšikovia nám píšu denne tie najrôznejšie otázky, mne častokrát aj na môj osobný profil. Niekedy sa cítim ako sex poradňa alebo nejaké Bravíčko. (smiech) Snažíme sa samozrejme odpovedať, pokiaľ vieme, ale ak ide o zdravotné alebo psychologické problémy, vždy ľudí posielame priamo k špecialistom. Inšpiráciu naši fanúšikovia hľadajú najmä vo výbere sexulánych hračiek, to vždy rada poradím.

Vala: Úprimne, tých správ je toľko, že nemáme šancu popri práci, našich aktivitách, osobnom živote a prípravách na podcast zodpovedať všetky. Ale veľmi nás tešia a do budúcna by sme si radili vyčlenili viac času aj pre našu komunitu, ktorá nám tu vznikla a z ktorej máme nesmiernu radosť.

Z porna má veľa ľudí skreslené predstavu o sexe. Ako by ste chceli zlepšiť toto?

Vala: Zakázať porno! (smiech) Samozrejme si tento problém uvedomujeme a jedine ako sa dajú skreslené predstavy o sexe z porna vyvrátiť, je hovoriť o nich. Veď aj mne sa v minulosti stalo, že som sa stretla s mužmi, ktorí niektoré veci robili, lebo ich videli v porne. A potrebovali to jednoznačne odkomunikovať.

Miška: Téme porno a závislosť na porne sme venovali dokonca až dve epizódy, lebo si uvedomujeme, že presne tento problém. Snažili sme sa tam vysvetliť, aký je rozdiel medzi sexom v porne a bežným sexom, ako sa dá s touto závislosťou a skreslenými predstavami bojovať. Častokrát zdieľame rôzne informácie zo zahraničných instagramových profilov, ktoré tiež poukazujú na nereálnosť sexu v porne na našom profile, alebo na našich osobných profiloch.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Sexuálna výchova (@sexualnavychova),

V jednom rozhovore so sexuológom som čítala, že naša generácia má menej sexu aj nižšie libido. Aj na základe odpovedí od fanúšikov, čo si o tom myslíte vy? Prečo je to podľa vás tak a ako tomu predísť?

Miška: Naša posledná epizóda bola práve venovaná libidu a chuti na sex a aj štúdie, ktoré sme čítali, nám potvrdili, že je to naozaj tak. Pripisuje sa to aj akémusi pohodliu, že ľudia sú už doslova leniví mať sex. Ísť niekam a interagovať s inou osobou. Ľudia si až tak nedôverujú a častokrát sa radšej „urobia” sami doma a to im stačí, ako by sa mali s niekým stretnúť.

Vala: Pohodlnosť vnímam ako problém aj ja, ľuďom sa skrátka nechce. A rovnako mám dojem, že máme problém a nazvime to nechuť nadväzovať vzťahy a hlbšie zmysluplné spojenia. Naozaj sa dobre spoznať a postupne sa pomaly intímne zblížiť a mať fakt dobrý sex. Chceme všetko hneď a ideálne bez toho, aby sme sa museli posnažiť. Predísť tomu už asi nedokážeme, podľa mňa to je generačný problém nás, ktorí žijeme so smartfónmi nalepenými k ruke. Ale vieme na tom aktívne pracovať, pretože ak sa chce, všetko sa dá.

Akým témam a projektom by ste sa chceli venovať do budúcna?

Vala: Pripravených tém máme ešte naozaj veľa, budú sa týkať už spomínanej menštruácie, antikoncepcie, pohlavných chorôb, ale aj internetových zoznamiek, operácií pohlavných orgánov, LGBTQ komunity a pod. Viac sa však chceme venovať aj zvyšovaniu odbornosti nášho podcastu, a to prostredníctvom hostí. V týchto dňoch pripravujeme epizódu s vedcom zo Slovenskej akadémie vied, ktorý desaťročia študuje sexualitu a plánujeme si prizvať aj špecialistov/špecialistky ako gynekológa, urológ či sexuologičku a pod.

Miška: Čo sa týka projektov, radi by sme viac interagovali s našou tvoriacou sa komunitou cez nejaké eventy, chceli by sme rozbehnúť náš Patreón účet a viac sa venovať vzdelávaniu o sexe aj na našom Instagrame.

Najnovšie videá

Trendové videá